Блокування заробітної картни банком під час карантину
Блокування заробітної картни банком під час карантину

До Юридичної клініки Школи права Українського католицького університету звернулись з наступною проблемою: через невиплату боргу банк заблокував заробітну картку клієнтки, це відбулось під час карантину. Чи можна застосовувати такі заходи та що робити, щоб отримати доступ до своїх грошей, пояснює консультантка Ярина Заяць.

Блокування заробітних карток у виконавчому провадженні

Згідно з законодавством, звернення стягнення на майно боржника (в т.ч. заробітну плату) може здійснюватись шляхом блокування банківського рахунку, але з дотримання обмежень.

Стягнення боргу з рахунків заробітної плати.

Одним із способів примусового виконання рішень майнового характеру є звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника. Порядок та умови визначені Розділом 9 Закону України “Про виконавче провадження”.

Стягнення на заробітну плату звертається:

 1. у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах,
 2. у разі відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також 
 3. у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.

Блокування картки

Відповідно до статті 1074 Цивільного кодексу України, обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпорядження рахунком:

 • за рішенням суду;
 • в інших випадках, встановлених законом;
 • у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.

Отже, блокування є законним на підставі Закону України “Про виконавче провадження”.

Розмір суми блокування

Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця.

Отже, виконавчий документ встанволює конкретну суму, яка може бути заблокована банком. Банк не може заблокувати повністю картку з огляду і на наступне.

Розмір відрахувань із заробітної плати боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Розмір заблокованої суми повинен бути меншим, ніж нарахована заробітна плата.

Із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості:

 • у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, – 50 відсотків;
 • за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, – 20 відсотків.

Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника (у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами) не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати.

Отже, нарахована ЗП –  податки, збори, ЄСВ = розмір заблокованої суми < 20% ЗП

Крім цього, законом визначено категорію коштів, на які не може бути звернено стягнення
(ст.73 Закону України «Про виконавче провадження»):

 • вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення працівника;
 • компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;
 • польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;
 • матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;
 • допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • одноразову допомогу у зв’язку з народженням дитини;
 • допомогу при усиновленні дитини;
 • допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомогу на дітей одиноким матерям;
 • допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;
 • допомогу на лікування;
 • допомогу на поховання;
 • щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення;
 • дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.

Стягнення не здійснюється також із сум:

 • неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги;
 • грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне постачання;
 • вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби, служби в поліції та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом;
 • одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
 • грошової допомоги, пов’язаної з безоплатним забезпеченням протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції, учасника здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, які втратили функціональні можливості кінцівок, благодійної допомоги, отриманої зазначеними особами, незалежно від її розміру та джерела походження.

Звільнення від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення

Відповідно до Закону України № 533-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)”,

У разі прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит (в тому числі, але не виключно, прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань зі сплати платежів) споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. В тому числі, але не виключно, споживач в разі допущення такого прострочення звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором”.

Отже, можливим є варіант звернення до суду з вимогою зняття арешту на підставі Закону № 533-ІХ.

Відкладення, розстрочка або відстрочка виконавчих дій

Відкладення виконання рішення можливе тільки на строк до 10 днів, відтак в умовах карантину цей захід не є ефективним.

Водночас, закон дозволяє розстрочити або відстрочити виконання. За наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), Ви маєте право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.

Доведення неможливості сплати боргу залежить від конкретних обставин. Проте, загалом для того, щоб довести неможливість виконання обов’язків за договором, необхідно:

 1. Проаналізувати договір щодо наявності положення про форс-мажор або непередбачувані обставини
 2. Проаналізувати договір щодо повідомлення Вами кредитора про наявність непередбачуваних обставин
 3. Надати офіційний документ, що підтверджує форс-мажор у Вашому конкретному випадку (наприклад, сертифікат Торгово-Промислової Палати)
 4. Довести, що карантинні заходи є прямою причиною того несплати боргу

Можливість застосування відстрочення підтверджує також судова практика.

Блокування заробітної картни банком під час карантину

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X