Компенсація за неотримане речове майно військовослужбовця
Компенсація за неотримане речове майно військовослужбовця

Юридична клініка Школи права Українського католицького університету  часто консультує військових. Сьогодні консультанти розповідать, що робити, якщо військовому при звільненні зі служби не виплатили компенсацію за неотримане речове майно.

Компенсація

Виплата грошової компенсації за неотримане речове майно здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони (далі – військовослужбовці).

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації, а командирам (начальникам) військової частини – наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Така довідка про вартість речового майна видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з встановленою формою.

Із веденням в дію Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 р. № 178 військовослужбовці набули право на отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у разі їх звільнення з військової служби.

Судова практика

Звернувшись до Єдиного державного реєстру судових рішень можемо знайти подібного роду справи, які розглядаються судами досить часто.

У справі № 400/3897/19 позивач звернувся до Військової частини 3039 Національної гвардії України з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним під час проходження служби було подано рапорт на виплату йому компенсації вартості неотриманого речового майна протягом проходження військової служби у Національній гвардії України, на який йому було надано довідку, відповідно до якої сума складає 104636,85 грн., однак під час звільнення з військової служби  йому не виплачено грошову компенсацію за неотримане речове майно. Миколаївський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 27.01.2020 позов задовольнив, визнав протиправною бездіяльність військової частини та зобов’язав останню виплатити компенсацію.

У справі № 480/2716/19 Позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини № 3022 Національної гвардії України, в якій просить:

 • визнати протиправною бездіяльність військової частини 3022 Національної гвардії України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно;
 • стягнути з військової частини 3022 Національної гвардії України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно у розмірі 63 195,51 грн. (шістдесят три тисячі сто дев`яносто п`ять грн. 51 коп.).

Позовні вимоги обґрунтовується тим, що станом на день звільнення позивача з Військової частини № 3022 Національної гвардії України, установою не виплачено позивачу грошову компенсацію за неотримане речове майно. 02.07.2019 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача про виплату компенсації вартості речового майна на підставі раніше поданого рапорту. Проте листом від 24.07.2019 року № 2/22-842 позивачу було повідомлено, що погашення заборгованості щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно під час проходження служби буде проведена після надходження додаткового фінансування. Суд своїм рішенням від 1 жовтня 2019 року позов задовольнив, визнав протиправною бездіяльність військової частини та зобов’язав сплатити компенсацію.

У справі № 520/9248/19 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини № 3005, в якому просив суд:

 • визнати протиправною бездіяльність Військової частини № 3005 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_3 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, станом на день звільнення з військової служби 17 липня 2019 року;
 • зобов`язати Військову частину № 3005 нарахувати та виплатити ОСОБА_3 грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, станом на день звільнення з військової служби 17 липня 2019 року.

Суд у своєму рішенні від 5 листопада 2019 року позов задовольнив, визнав протиправною бездіяльність та зобов’язав Військову частину № 3005 нарахувати та виплатити ОСОБА_3 грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, станом на день звільнення з військової служби.

Висновок

Отже, якщо ви маєте право на отримання грошової компенсації за неотримане речове майно, вам необхідно звернутись до  адміністративного суду. Учасники бойових дій звільняються від сплати військового збору. Потрібно надати наступні документи:

 • Копія паспорта
 • Копія ідентифікаційного коду
 • Довідка про вартість речового майна, що належить до виплати грошової компенсації
 • Рапорт або копія рапорта про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно
 • Відповідь на поданий вами рапорт
Компенсація за неотримане речове майно військовослужбовця

4 коментарі до “Компенсація за неотримане речове майно військовослужбовця

 • 04.08.2020 о 12:23
  Постійне посилання

  добрый день.Слышала Что грядут изменения по выплате вещевого имущества вот вот.Получается,если уходишь на пенсию,надо будет получить вещевое имущество,которое не было выдано в прошлых годах.А зачем оно мне на пенсии?я в свое время покупала его,шила на заказ,когда оно мне нужно было,а теперь на пенсию уходя,получай и носи.Что это за бред?может я что то не так поняла .

 • 12.10.2020 о 13:56
  Постійне посилання

  Доброго дня! Моєму чоловікові відмовлено у цій виплаті. Причина, що вийшов закон, де ці виплати відмінено. Де можна подивитись зміни? Якщо це так, то від якої дати вступив в силу цей закон?

 • 26.01.2021 о 10:52
  Постійне посилання

  Доброго дня, я зараз знаходжусь у процесі звільнення. Почав збирати документи на виплату компенсації за неотримане речове майно, але мені відмовили. Суть в тому що мене перевели до цієї частини у 2017 році, і тво начальника речової служби на питання “чи можу я отримати компенсацію?” сказав що “отримують тільки ті, хто прослужив даній частині не менше 5 років”. Станом на момент звільнення в частині я служу приблизно 3,5 років а в збройних силах більше 10 років.
  Чи є відповідь даної посадової особи правомірною?

 • 31.03.2021 о 21:22
  Постійне посилання

  Звільняюсь з служби Цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій Украіни з вислугою 25 років.Чи положено мені грошова компенсація за неотримане речове майно. На даний час в центрі де проходжу службу посилаються на постанову КМУ 795 від 23.08.2005р. З повагою Надія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X