Часто клініцисти Юридичної клініки Школи права Українського католицького університету консультують клієнтів-учасників бойових дій, яким при звільненні з військової служби у запас у зв’язку із закінченням контракту) не виплатили грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку (в більшості випадків – за останні кілька років). Тому консультанти клініки пояснюють, що ж робити військовим у таких випадках.
Правовий аналіз ситуації
Указом Президента України “Про часткову мобілізацію” від 17 березня 2014 р. №303/2014 в Україні була оголошена часткова мобілізація, тим самим розпочався особливий період (згідно ст. 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Так, під час дії особливого періоду військовослужбовцям надаються:
- основні щорічні відпустки;
- за сімейними обставинами та з інших поважних причин (до 10 календарних днів);
- за станом здоров’я;
- військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, та для догляду за дитиною.
Інші відпустки, в тому числі щорічна додаткова відпустка для учасників бойових дій, під час дії особливого періоду забороняється.
Однак, право на додаткову відпустку може бути реалізовано іншими способами: відпустка може бути використана після закінчення особливого періоду, або може бути надана грошова компенсації за невикористану відпустку під час звільнення.
Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністра оборони України від 7 червня 2018 року №260, закріплена можливість виплати компенсації за всі календарні дні додаткової відпустки, зокрема і за минулі роки.
Остаточно, право на отримання грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку закріплене касаційною інстанцією. Так, у Рішенні Верховного Суду від 16 травня 2019 р. у справі №620/4218/18 зазначено, що норми закону не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання в рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період.
Судова практика
Так, у справі №620/1722/16 Чернігівського окружного адміністративного суду позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність військової частини щодо не нарахування та невиплати грошової компенсації позивачу за невикористану щорічну додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби (в т.ч. й за минулі роки).
Показовим є, також, вже згадуване рішення Верховного Суду від 16 травня 2019 р. у справі №620/4218/18, де Суд зобов’язав військову частину нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористану щорічну додаткову відпустку.
Висновки
Отже, заборона на надання щорічної додаткової відпустки для учасників бойових дій під час особливого періоду не обмежує реалізацію цього права іншим чином, у тому числі, шляхом нарахування та виплати грошової компенсації за невикористану відпустку. Якщо військова частина відмовила вам у виплаті грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, рекомендуємо звертатися з позовом до суду.