Видалення мобільного номера з бази даних боржників банку
Видалення мобільного номера з бази даних боржників банку

До юридичної клініки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника звернулася клієнтка з проханням написати звернення до фінансової установи про видалення її мобільного телефону з бази даних боржників банку.

Обставини справи:

Клієнтка зазначає, що їй часто телефонують з колекторської організації та просять сплатити кредит за невідому їй особу. Вона не брала кредит у банку та не є родичем особи, з приводу якої колектори вимагають від клієнтки погасити чужий борг.

Здійснивши аналіз та оцінку справи,  варто зазначити наступне:

Стягнення боргу не з боржника можливо тільки в трьох випадках:

 • договір поруки;
 • перебування в шлюбі з боржником;
 • спадкоємець, який вступив у права після смерті родича (боржника).

У решту випадках інші особи не несуть відповідальність за борги боржника.

Якщо Ви не надавали свій номер мобільного телефону відповідній фінансовій установі та не давали дозвіл на використання Вашого мобільного номеру, а Ваш номер зазначений у базі боржників, тоді банк чи інший суб’єкт незаконно використовує Ваші персональні дані і потрібно якомога швидше прояснити ситуацію.

Правові відносини, пов’язані із захистом і обробкою персональних даних регулює Закон України “Про захист персональних даних”, який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя у зв’язку з обробкою персональних даних.

Стаття 14 Закону України “Про захист персональних даних” регулює питання поширення персональних даних. Зокрема, ч. 1 цієї статті визначає, що поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб’єкта  персональних даних.

Наведена норма права відповідає положенню ст. 32 Конституції України, відповідно до якої не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Крім того, аналогічні приписи містять й інші акти законодавства України, а саме: ч. 1 ст. 302 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 21 Закону України “Про інформацію” зі змінами та ч. 2 ст. 7 Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 ЗУ “Про захист персональних даних”, суб’єкт персональних даних має право:

 • пред’являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних;
 • пред’являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними;
 • на захист своїх персональних даних від незаконної обробки;
 • звертатися із скаргами на обробку своїх персональних даних до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини або до суду;
 • застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних.

Таким чином, підставами виникнення права на використання персональних даних є: згода суб’єкта персональних даних на обробку його персональних даних та дозвіл на обробку персональних даних, наданий володільцю баз персональних даних відповідно до законодавства виключно для здійснення його повноважень. Оскільки такого дозволу не було, використання Ваших персональних даних є незаконним.

У ситуації, коли номер телефону помилково потрапив в базу колекторів, необхідно, перш за все, з’ясувати дані компанії і скласти письмове звернення. У зверненні підтвердити приналежність телефонного номера особі, якій дзвонять, пояснити, що Ви не підписували будь-яких договорів поруки стосовно надання кредитів, не знаходитесь з боржником у родинних стосунках, а боржник є просто особою з аналогічним прізвищем, що і у Вас.

Далі в залежності від ситуації, може бути звернення  до регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, так як відбулося незаконне заволодіння, обробка, поширення, зберігання Ваших персональних даних. А у разі відвертих погроз і образ, може слідувати звернення в правоохоронні органи із заявою про відкриття кримінального провадження за однією зі статей Кримінального кодексу України – ст.182 (порушення недоторканності приватного життя), ст. 189 (вимагання), ст. 190 (шахрайство).

Видалення мобільного номера з бази даних боржників банку

2 коментарі до “Видалення мобільного номера з бази даних боржників банку

 • 27.01.2021 о 11:58
  Постійне посилання

  Добрий день, мій номер телефону вказала перша дружина мого чоловіка, без мого відома, вона понабирала кредитів онлайн і тепер мені не дають спокою дзвінки з різних фінансовтх установ, як мені бути?

 • 14.12.2022 о 15:50
  Постійне посилання

  Потрібен був кредит на нову машину і в банку міг отримати не більшу суму, за допомогою сервісу scorector.com я отримав потрібну мені суму для купівлі машини, але окрім кредиту я дізнався, що в них є фінансовий курс, в якому багато корисної інформації, статті та тести, які реально вчать планувати витрати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X