Здійснення платіжних транзакцій неповнолітнім

Правова лабораторія клінічних методів навчання “PRO BONO” Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даляпідготувала правову консультацію, аби відповісти на запитання, чи має право 15-річна особа право здійснити платіжну тразакцію у відділенні ТОВ “Нова пошта”?

Задля отримання ґрунтовної відповіді на дане питання, у першу чергу звертаємо увагу на поняття  цивільна дієздатність фізичної особи та спосіб, яким визначається її обсяг.

Тож, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 30 Цивільний кодекс України (далі – Закон № 435-IV) цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

У Законі № 435-IV виділено 3 види цивільної дієздатності фізичної особи: часткова цивільна дієздатність, неповна цивільна дієздатність та повна цивільна дієздатність. Кожному з цих видів дієздатності відповідає певний вік. У даному випадку, ми говоримо про неповну цивільну дієздатність, адже Ваш вік – 15 років. Тож, неповна цивільна дієздатність визначається для фізичних осіб у віці від 14 до 18 років (неповнолітня особа)  (ст. 32 Закону № 435-IV).

Відповідно до п. 1, 3 ч. 1 ст. 32 Закону № 435-IV, неповнолітня особа маєте право, зокрема самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами; бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи.

У  пункті 11 Умов надання послуг ТОВ “Нова пошта”, де йдеться про умови й спосіб одержання відправлення у відділенні й більш конкретно на той факт, що будь-які обмеження стосовно віку замовників, відправників та одержувачів, відсутні.

За процедурою, вказаною в умовах, отримувач має надати представнику ТОВ “Нова Пошта” номер експрес-накладної або номер мобільного телефону, на який надійшло СМС-повідомлення про прибуття відправлення, за вимогою (якої може й не бути), пред’явити представнику ТОВ “Нова Пошта” документ, що підтверджує особу, як Одержувача, зазначеного в експрес-накладній.

Інколи, працівники ТОВ “Нова пошта”, посилаються на існування припису Національного Банку України, де, начебто, зазначено, що особа 15-ти років, яка має всі необхідні документи, не має права отримати посилку. Але даного припису не існує, всі доступні дії й обмеження стосовно отримання послуг в ТОВ “Нова пошта” зазначені в Умовах надання послуг  ТОВ “Нова пошта”.

Таким чином, враховуючи положення про цивільну дієздатність фізичних осіб, умови отримання відправлень у ТОВ “Нова пошта” та відсутності обмежень щодо віку одержувачів відправлень та здійснень певних дій (оплати послуг), слід зазначити, що дії працівників ТОВ “Нова пошта” щодо Вас були неправомірними. Ви мали право оплатити зазначену Вами суму за доставку та отримати замовлення самостійно.

Якщо Ви маєте бажання написати скаргу на дії працівника, то можете зробити це за вказаним далі посиланням – https://novaposhta.ua/contact.

Також хочемо звернути вашу увагу на алгоритм дій, які ми Вам пропонуємо, якщо ситуація повториться:

  1. у разі відсилки працівником до якогось документа, будь це припис НБУ, локальний акт чи будь який інший нормативно-правовий документ, Ви маєте право попросити показати його Вам, щоб ознайомитися;
  2. у разі, якщо у Вас виникають питання з цього приводу й працівник не може надати відповідей на них, Ви можете зателефонувати за номером 050-4-500-609 (гаряча лінія ТОВ “Нова пошта”),;
  3. якщо у Вас виникає бажання висловити свої незадоволення або побажання, Ви можете написати скаргу або надіслати лист за посиланням https://novaposhta.ua/contact.
Здійснення платіжних транзакцій неповнолітнім

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X