Кредит та статус військовослужбовця. Як бути з відсотками?
Кредит та статус військовослужбовця. Як бути з відсотками?

До юридичної клініки “Феміда” Донецького державного університету управління  звернувся клієнт з проханням допомогти у вирішенні проблеми, пов’язаної з погашенням кредитів.

Більше 10-ти років тому клієнт взяв кредит в акціонерному товаристві “Правекс Банк” та в Всеукраїнському акціонерному банку “VAB Банк”. З початком військових дій в Донецькій та Луганській областях, вищезазначені фінансові установи були закриті – в кінці 2014 року. Клієнт не встиг виплатити повної суми кредитів, через закриття даних фінансових установ. Він шукав різні шляхи вирішення даного питання, навіть їздив до міста Дніпро, там знаходився головний офіс цих банків. Але це не дало жодних результатів. Клієнт не міг більше нічого зробити і залишив це питання без вирішення.

Нещодавно, до клієнта почали надходити постійні дзвінки з так званої “Кредитної спілки”, з погрозами та вимогою погашення боргу та процентів по кредиту взятих в “Правекс Банк” та “VAB Банк”. Клієнт добросовісно виконував зобов’язання по кредитах до закриття цих фінансових установ, тому він був не проти повернути борг, але у нього є вимога. Він згоден повернути борг, якщо йому нададуть документ, який буде підтверджувати, що він більше не буде боржником цих банків. Вимагачі повідомляють, що надішлють йому фотографії даних документів по номеру телефону. Але клієнта це не задовольнило і він запропонував відправити документи поштою, на що отримав відмову від вимагачів.

Клієнт не знає, що йому робити в даній ситуації, тому вирішив звернутися за правовою допомогою. Також варто зазначити, що клієнт з 2014 року є військовослужбовцем.

Аналіз ситуації

За результатами розгляду справи, студенти юридичної клініки підготували письмову консультацію із чітким алгоритмом дій споживача фінансових послуг в даній ситуації, а також надали інформацію щодо прав та обов’язків споживача фінансових послуг.

Консультанти роз’яснили:

 1. Існує Українське Бюро кредитних історій, послугою якого клієнт може скористатися, задля отримання достовірної інформації по кредитах, в тому числі: хто є кредитором і яка актуальна сума заборгованості станом на сьогоднішній день.
 2. У разі, якщо банки відновили своє існування:
 • необхідно надіслати кредитору повідомлення. У даному зверненні потрібно описати ситуацію, яка виникла: Ви не проти повернути борг по кредиту, але Вам потрібно документальне підтвердження. Протягом 30 днів, повинна прийти відповідь на повідомлення.
 • також можна, звернутися до найближчого відділу потрібного банку і вирішувати це питання безпосередньо у відділенні. Працівники фінансової установи повинні проконсультувати клієнта, з питань суми заборгованості і шляхів погашення боргу.
 1. Дзвінки з погрозами з так званої “Кредитної спілки” є незаконними, адже ці дії підлягають кримінальному покаранню згідно ст.182, ст.189, ст. 355 Кримінального Кодексу України.
 2. Права та обов’язки з погашення боргу та процентів, які були нараховані з 2014 року і по сьогоднішній день. Відповідно по п.15 ст.14 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

Законодавча база

У процесі дослідження використано такі нормативно-правові акти:

 1. Конституція України
 2. Цивільний кодекс України
 3. Кримінальний кодекс України
 4. Закон України “Про банки та банківську діяльність”
 5. Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”
 6. Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”
Кредит та статус військовослужбовця. Як бути з відсотками?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X