Аліменти: відповідальність за ухилення від сплати
Аліменти: відповідальність за ухилення від сплати

Про аліменти на дитину та відповідальність за ухилення від їх сплати – у наступній консультації правничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”. 

Аліменти на дитину – за спосіб виконання батьківського обов’язку щодо утримання своєї дитини у передбачених законом випадках. Та не всі батьки ставляться до цього обов’язку з однаковою відповідальністю. Трапляються випадки, коли аліменти призначені, але боржник не виявляє бажання їх сплачувати. Законодавець передбачив таке «небажання» та запровадив різні види відповідальності за ухилення від сплати аліментів..

Аліменти: відповідальність за ухилення від сплати

Цивільна відповідальність виявляється у праві одержувача аліментів стягнути у судовому порядку неустойку (пеню) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Стягувач, подаючи позов до суду, повинен сам розрахувати розмір пені на підставі відомостей від виконавця про суму та період заборгованості, а також повинен довети, наявність винних дій особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, що призвели до виникнення заборгованості.

Крім того, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець може:

  1. обмежити боржнику право виїзду за межі України;
  2. обмежити боржника у праві керування транспортними засобами;
  3. обмежити боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  4. обмежити боржника у праві полювання

Дані обмеження будуть діяти аж до момент погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

За несплату аліментів існує також адміністративна відповідальність, яка зазначена у ст. 183-1 КУпАП, а саме: несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання − тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

При чому, протокол про таке правопорушення повинени скласти сам виконавець та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Найсуворіший вид відповідальності за несплату аліментів передбачений ст. 164 ККУ, а саме: злісне ухилення від сплати аліментів встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні − карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Аліменти: відповідальність за ухилення від сплати

Під злісним ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

У разі наявності ознак кримінального правопорушення виконавець повинен роз’яснити стягувачу аліментів його право на подачу заяви в правоохоронні органи(наприклад, слідчому в поліцію) про відкриття злісну несплату аліментів, але стягувач повинен подати таку заяву самотужки.

Тобто, різних «стимулів» для боржника виконувати свій обов’язок зі сплати аліментів вистачає, а ступінь їх важкості для такої особи може стати дієвим механізмом для стягувача, щоб отримати законні виплати на дитину.

Аліменти: відповідальність за ухилення від сплати

Автор консультації:

Олег Мельник, студент – консультант Національного університету “Києво – Могилянська академія”

Аліменти: відповідальність за ухилення від сплати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X