Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?
Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Роботодавці часто нехтують законодавчими механізмами щодо оформлення своїх працівників і вважають, що так вони звільнять себе від податкового навантаження та зайвих витрат. Трапляється, що і працівники думають, що робота без офіційного трудового договору дає їм більше свободи дій або ж менше проблем. Але, чи справді це так? Юридична клініка “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”  проаналізувала декілька правових аспектів цього питання та підготувала з цієї тематитики правову консультацію.      

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) – це в першу чергу  порушення трудового законодавства. Проте, наразі, багато хто з роботодавців на свій ризик наймають працівників на “усній домовленості” і хоча це й зменшує додаткове юридичне навантаження для обох сторін, проте – це  позбавляє одну сторону гарантованих їй трудових прав. 

Переваги офіційного працевлаштування для працівника: 

 • заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути меншою мінімальної – 6 000 грн. станом на 1 січня 2021 року (ст. 95 КЗпП України);  
 • право на оплачувану відпустку; 
 • право на оплату лікарняного; 
 • право на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці; 
 • право на скорочений робочий день, тиждень через шкідливі умови праці; 
 • право не працювати у вихідний і святковий день; право не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника; 
 • право на допомогу в зв’язку з безробіттям; 
 • право не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника
 • право на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань; 
 • право на захист від незаконного звільнення тощо. 

Однак соціальний захист сьогодні та пенсійне забезпечення в майбутньому залежить, перш за все, від свідомої громадянської позиції самих працюючих.  В першу чергу, громадяни ризикують втратити право на пенсію, чи на її частину, адже при обчисленні пенсії враховується розмір зарплати, для виходу на пенсію у 2021 році потрібно мати страховий стаж не менше 28 років після досягнення чоловіками 60 років та жінками 59 років 6 місяців (з 1 квітня 2021 року – після досягнення жінками 60 років).

Заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника, про яку щомісячно та в повному обсязі звітує роботодавець і з якої здійснюється сплата єдиного внеску, забезпечує працівника повним соціальним захистом, гарантованим державою, а період роботи зараховується в повному обсязі для стажу, який буде разом із розміром заробітної плати  враховуватися при  нарахуванні пенсійної виплати. Також офіційне укладення трудового договору захищає найманого працівника відповідно до чинного трудового законодавства у разі порушення його прав, а саме:

 • якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати;
 • відмовляється оплатити виконану роботу;
 • не додержується інших своїх зобов’язань.      

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Переваги від офіційної трудової домовленості має й роботодавець. До них відносяться: центри зайнятості, які надають допомогу по частковому безробіттю застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Зазначена допомога надається роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину та у разі сплати ним єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Якщо ж роботодавці використовують найману працю без укладення трудового договору, то вони несуть відповідальність у разі:

 • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
 • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
 • виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

В даному випадку на роботодавця накладається штраф за оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 1.01.2021 – 60 000 грн, з 1.12.2021 – 65 000 грн), до єдинників-роботодавців групи 1-3 застосовується попередження.

Повторне порушення протягом 2-х років з дня виявлення порушення – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 1.01.2021 – 180 000 грн, з 1.12.2021 – 195 000 грн).

Відсутність трудового договору роботодавець може пояснювати тим, що особа проходить стажування та не отримує заробітну плату. Річ у тім, що без укладення трудового договору роботодавець (не рахуючи держслужбу) може взяти на стажування, як потенційних працівників наступні категорії осіб – студентів та безробітних. Якщо мова йде про звичайного претендента на робоче місце, окрім студентів та безробітних, то він може бути допущений до роботи у випадках зазначених у ст.24 КЗпП. При цьому для перевірки працівника на предмет його профпридатності в трудовому законодавстві передбачена можливість установлення випробування при прийнятті на роботу. В такому випадку в наказі підприємства, організації, установи про прийняття на роботу повинна бути застережена умова про випробувальний термін працівника. З таким наказом працівник має бути ознайомлений під підпис.  

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

У разі якщо перевіряючий орган виявить факт нелегального стажування, тобто без трудового договору, то роботодавець отримає штраф у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат (з 1.01.2021 – 180 000 грн, з 1.12.2021 – 195 000 грн) за кожного так званого стажиста, який був допущений до роботи без укладення трудового договору (абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України).

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Проаналізувавши дані Державної служби України з питань праці можна стверджувати, що роботодавці досі ризикують не підписуючи трудові договори з працівниками. Для того, щоб Ви краще зрозуміли всі наслідки, пропонуємо кілька прикладів.

На Львівщині під час перевірки одного із лісогосподарських підприємств, інспектори виявили 101 неоформленого працівника. В результаті, власник підприємства отримав штраф на більш, ніж 12,5 мільйонів гривень (12 644 190, 00).

На Вінниччині під час інспекційного відвідування будівельних майданчиків суб’єкта господарювання, було встановлено факт використання найманої праці 128 працівників без належного оформлення трудових відносин. На суб’єкта господарювання накладено фінансові санкції в розмірі 6 млн 400 тис. гривень.

У Львові роботодавець під виглядом «стажування» приховував трудові відносини. Власник закладу отримав штраф у розмірі 94 тисячі гривень. Через два місяці до закладу повторно навідалися з перевіркою. Власник так і не зрозумів своїх помилок –  п’ятеро осіб працювали у закладі на посадах кухаря та офіціанта неофіційно, нібито проходячи стажування, що є порушенням законодавства про працю. Як результат, Управління Держпраці наклало на роботодавця штраф у розмірі 750 тисяч гривень.

Ще один приклад – головним управлінням Держпраці у Львівській області застосовано фінансову санкцію на загальну суму 300 тис. грн на підприємство, що зареєстроване у м. Дрогобич та надає послуги таксі.

З детальнішою інформацією Ви можете ознайомитись на сайті Державної служби України з питань праці. 

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Відомі й санкції за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – на роботодавця накладається штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (з 1.01.2021 – 18 000 грн, з 1.12.2021 – 19 500 грн). Такі штрафи накладаються Державною службою України з питань праці.

Практика свідчить, що працедавці, які дотримуються законодавчих вимог без проблем проходять перевірки Держпраці. Натомість ті, хто намагаються законодавство обійти і шукають різноманітні вигадки, в результаті сплачують великі кошти за порушення законодавства.

Тому, якщо Ви все ще думаєте, що наймання працівників без оформлення з ними трудових відносин спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, то це зовсім не так. А витрати які виникнуть у зв’язку з виявленням незадекларованих  працівників  значно перевищують витрати при оформленні трудових відносин відповідно до законодавства. Працівнику, в свою чергу, рекомендується наполягати на укладенні трудового договору, хоча б для того щоб не порушували Ваші права.

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

Авторки консультації:

Серган Катерина та Петренчук Ілона, консультанти юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”

У випадку виникнення запитань – звертайтесь до юридичної клініки “Pro bono” (https://m.facebook.com/legalclinic.probono.nuoa/, e-mail: oa.probono@gmail.com). З радістю допоможемо!

 

 

Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

2 коментарі до “Праця за трудовим договором: право чи обов’язок?

 • 09.11.2023 о 10:47
  Постійне посилання

  Меблева фірма, набирає людей на стажування без будь якого договору в невідповідні для роботи приміщення у промзоні (теоретично, ніяк не афілійовані з фірмою), без будь яких інструктажів по охороні праці. В оголошенні про роботу – вказується висока зарплата вище 35000грн. Насправді, стажування – люба робота яку просить зробити “бригадир”. З розпливчатими умовами оплати праці: колись – після здачі обєкта, потім після оплати покупцем…
  Це явне порушення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X