Встановлення для військовослужбовців обмеження при виїзді за кордон

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права ім. Леоніда Юзькова підготувала правову консультацію щодо встановлення для військовослужбовців обмеження при здійсненні ними права на виїзд за межі України (зовнішнє переміщення).

Відповідно до ст. 11 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” та ч. 2 ст. 81 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовці мають право на виїзд за кордон з України на загальних підставах (на запрошення,  лікування,  з метою туризму,  відпочинку, заняття  спортом,  навчання,   у   сімейних   справах,   релігійне паломництво).

Водночас, громадяни України можуть бути тимчасово обмежені у цьому праві у таких випадках:

  • обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю;
  • стосовно нього застосовано запобіжний захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон;
  • засуджений за вчинення кримінального правопорушення;
  • ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб);
  • перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції (ст. 6 Закону України”Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”).

Окремо слід зупинитися на обмеженні у праві на виїзд за кордон з України на підставі обізнаності з відомостями, що становлять державну таємницю. Таке обмеження встановлено з метою забезпечення охоронності державної таємниці. Основною вимогою для дії такого обмеження є намір виїзду громадянина, який мав доступ до державної таємниці, для постійного місця проживання до іноземної держави. При цьому, таке обмеження діє до моменту розсекречення інформації, що становила державну таємницю, однак не більш як на п’ять років з моменту припинення діяльності, пов’язаної з державною таємницею (ч. 29 Закону України “Про державну таємницю”).

Виходячи із вищезазначеного випливає, що для поширення дії на військовослужбовців такого обмеження у виїзді за кордон вони повинні бути звільнені з військової служби (перебувати у запасі). Це зумовлено тією обставиною, що обмеження у виїзді за кордон за цією підставою діє лише для виїзду громадянина на постійне місце проживання. Відповідно, військовослужбовець, як фізична особа, яка проходить військову службу, може виїздити за кордон лише для тимчасового проживання, а постійним місцем проживання завжди повинна бути держава Україна. Тому, таке обмеження у виїзді за кордон для військовослужбовців, які проходять військову службу, не діє.

 Консультацію підготував:

Максим Левицький, аспірант кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

 

Встановлення для військовослужбовців обмеження при виїзді за кордон

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X