Примусове зняття особи з реєстрації
Примусове зняття особи з реєстрації

Юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету підготувала правову консультацію щодо підстав та порядку примусового зняття особи з реєстрації.

Примусове зняття особи з реєстрації

Відповідно до статті 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Всі фізичні особи (незалежно від громадянства), які проживають на території України зобов’язані зареєструватись за своїм місцем проживання. Цей обов’язок випливає із ст.6 вищеназваного Закону. Інакше буде накладено штраф.

Проте, часто буває, що в квартирі “прописана” людина,  яка фактично в ній не проживає, але, оскільки вона рахується такою, що там проживає, то власнику необхідно оплачувати за неї комунальні послуги. Також це створює ряд інших перешкод та незручностей, більше того, власник житла може навіть бути позбавлений частини свого майна через діяльність такої «прописаної» особи. Тому, на практиці актуальним є питання “виписки” людини із житла.

Підстави виписки людини з місця проживання

Згідно ст.7 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, зняття особи з місця реєстрації здійснюється на підставі:

 1. Заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації.
 2. Судового рішення, яке набрало законної сили.
 3. Свідоцтва про смерть.
 4. Паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку.
 5. Інших документів, які свідчать про припинення:
 • підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства
 • підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту
 • підстав на право користування житловим приміщенням

Примусова виписка

Примусово “виписати” особу можна тільки через суд і у випадку, коли вона не є власником/співвласником житла, в якому вона прописана.

По-друге, згідно ст.71 діючого Житлового Кодексу УРСР 1983р. має бути встановлений факт відсутності проживання зареєстрованої особи у цьому приміщенні більше, ніж 6 місяців. Цей факт встановлюється комісією ЖЕО, яка складає відповідний акт, або показами свідків (не менше двох).

І, якщо суд визнає Ваші доводи переконливими, а причини не проживання зареєстрованої особи неповажними, то можете сподіватись на позитивне рішення суду.

Звертаємо Вашу увагу, що суд не здійснює “виписку”, а лише визнає особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням. З рішенням суду потрібно буде звернутись до відповідних територіальних органів реєстрації, які і завершать цю нелегку процедуру.

Сподіваємося наше роз’яснення було корисним для вас.

Консультацію підготували:

Артем Тридуб та Богдан Осіпов, студенти юридичної клініки “Право і практика”

Примусове зняття особи з реєстрації

1 коментар до “Примусове зняття особи з реєстрації

 • 30.06.2022 о 12:18
  Постійне посилання

  якщо я хочу виписатися із будинку та приписатися в інший у межах одного населеноно пункту,то чи потрібно в такому випадку присутність власника житла,ку я буду приписуватись?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X