Стягнення аліментів з безробітного
Стягнення аліментів з безробітного

Юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету  підготувала правову консультацію щодо порядку стягнення аліментів з безробітної особи.

Закріплений  в статті 180 Сімейного кодексу України обов’язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття повинен  виконуватися в добровільному порядку. Це не просто норма законодавства – це обов’язок, продиктований століттями.

Батьки, згідно ч. 1 ст. 181 Сімейного кодексу України повинні самостійно вирішувати питання про утримання дитини, але у випадках, коли вони не можуть їх вирішити між собою, законом передбачена можливість задіяння судових органів.

Що робити, якщо особа яка має сплачувати аліменти офіційно ніде не працює?

Як мати, так і батько в однаковій мірі зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (18 років). І якщо один з батьків ухиляється від виконання даного обов’язку можна звертатись до суду про стягнення з нього аліментів на утримання дитини.

Згідно ч.3 ст. 181 Сімейного кодексу України, може бути винесено судове рішення про присудження коштів на утримання дитини в двох можливих формах:  у частці від доходу батька або у твердій грошовій сумі.

Якщо особа, яка повинна платити аліменти немає офіційних доходів,  аліменти можна стягувати у твердій грошовій сумі. Тобто, у позовній заяві Ви самі визначаєте суму, яку б хотіли отримувати в якості аліментів щомісяця (наприклад, 2000 – 3000 грн.). При цьому, сума повинна бути Вами обґрунтована та підкріплена відповідними доказами. Відсутність достатніх аргументів на користь зазначеної в позовній заяві суми буде спонукати суд призначити розмір аліментів у меншій сумі, ніж Ви хотіли отримати.

Важливо знати, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня заявлення відповідного позову, а не з дня винесення рішення по справі.

Стягнення аліментів за рішенням суду покладається на органи Державної виконавчої служби. Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше як за 10 років, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.

За наявності заборгованості із сплати аліментів Ви можете звернутись до правоохоронних органів із заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності. Статтею 164 Кримінального кодексу України за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, передбачено покарання у виді штрафу в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 – 3 400 гривень), або громадських робіт на строк від 80 до 120 годин, або виправних робіт на строк до одного року або обмеження волі на строк до двох років.

Консультацію підготували:

Богдан Осіпов і Артем Тридуб, студенти юридичної клініки “Право і практика”

Стягнення аліментів з безробітного

15 коментарів до “Стягнення аліментів з безробітного

 • 12.03.2021 о 19:35
  Постійне посилання

  Тридубу з ОсІповим-вас же питають не про ухиляння а має статус безробітнього,який перебуває на обліку у центрі зайнятості -де ви тут бачите ухиляння?Ну немає чоловік робрти офіційно і дійсно її не має(протилежне потрібно довести),отримує якусь грошову допомогу і все!Чи перебування на обліку дає підстави для притягнення до будь-якої відповідальності?Що ви тут плутаєте?Не знаєте то не радьте та не збівайте зх толку і тих і тих!

 • 07.08.2021 о 07:38
  Постійне посилання

  Так дісно цікавить, а якщо має, але офіційно каже не працює, в центрі зайнятості не стоїть? Отакі аспекти якраз людей цікавлять????

 • 11.11.2021 о 20:13
  Постійне посилання

  Чоловік стояв на біржі праці і отримував допомогу по безробіттю. Чи знімаються з нарахованих сум допомоги податки (19,5%)? Чи аліменти нараховуються з нарахованої суми чи за мінусом аліментів (якщо їх знімають)?

 • 11.11.2021 о 20:14
  Постійне посилання

  Як нараховує виконавча служба борг по аліментах, якщо за 1,5 місяці напочатку біржа не платила коштів?

 • 16.11.2021 о 12:23
  Постійне посилання

  З пенсійні по інвалідності утримували виконавці 25 відсотків зараз утримують 50 на одну дитину щось не розумію чого так

 • 20.12.2021 о 15:43
  Постійне посилання

  Якщо чоловік звільнився з роботи, в центрі зайнятості на обліку не перебуває. Сам поїхав за кордон на заробітки, скільки він повинен сплачувати аліментів, як безробітний?

 • 27.01.2022 о 00:55
  Постійне посилання

  Якщо я проживаю з маленькими дітьми на орендованій квартирі, сама все оплачую, чи можу я подати на збільшення суми по аліментах з 2000 до 10000, щоб оплачувати оренду, і комуналку, адже декретні закінчуються, а батько діток добровільно сам відмовляється все оплачувати

 • 27.04.2022 о 19:29
  Постійне посилання

  Якщо чоловік звільнився з роботи, в центрі зайнятості на обліку не перебуває. Сам моряк на заробітках,скільки він повинен сплачувати аліментів, як безробітний?

 • 22.05.2022 о 14:13
  Постійне посилання

  Я працю не офіційно і в мене троє неповнолітніх дітей, яку суму аліментів я повинен сплачувати?

 • 29.05.2022 о 12:34
  Постійне посилання

  Якшо я получаю до помогу по інвалідності 3 групи в розмірі 2000 тис гривнів,то скільки з мене будуть стягувати аліментів на двоє дітей

 • 07.06.2022 о 08:39
  Постійне посилання

  В мене неповнолітня дитина від шлюбу, я зним розірвала шлюб і подала на аліменти, він плоти ну несразу, а зараз подав мене на суд ухиляється від сплати в повному обсязі, шо в нього є друга дитина від гражданского браку, він каже непрацює, ну на заробітки їздить, і він гражданин Молдови, скажіть будласка скільки він повинен платити на дитину, аліменти?

 • 02.09.2022 о 23:45
  Постійне посилання

  А як Вам таке, – батько дитини виховує доньку з місячного віку та ще й повинен сплачувати матері дитини аліменти, яка їх витрачає на погашення своєї іпотечної заборгованості та іншим чином неналежно їх витрачає. Виникла заборгованість, бо батько звільнився з роботи та офіційно не працює. Виконавці як шакали намагаються у дитини відібрати горщок, дитячі речі, іграшки – описати, реалізувати та кошти передати матері дитини на її потреби. Існує рішення про визначення місця проживання дитини з матір’ю, яким вона й скористалася для отримання коштів, проте дитина фактично мешкає з батьком, а платником аліментів фактично є малолітня дитина, яка повинна сплачувати кошти на утримання своєї псевдо матері. Такі у нас закони, з людини роблять злочинця, навіть у такій ситуації, коли фактично дитина мешкає разом із батьком, – наразі таку травлю матір дитини з виконавцями вчиняють, що мало не кажеться – привід боржника до виконавців, блокування усього що тільки можна, намагання направити батька дитини на громадські роботи та інше знущання.

 • 25.09.2022 о 11:33
  Постійне посилання

  Якщо чоловік звільнився з роботи, в центрі зайнятості на обліку не перебуває. Сам поїхав за кордон на заробітки, скільки він повинен сплачувати аліментів, як безробітний?

 • 25.09.2022 о 11:34
  Постійне посилання

  Якщо чоловік звільнився з роботи, в центрі зайнятості на обліку не перебуває. Сам поїхав за кордон на заробітки, скільки він повинен сплачувати аліментів, як безробітний?
  Чекаю з нетерпінням відповіді
  Дякую

 • 08.12.2022 о 00:02
  Постійне посилання

  А ЯКЩО Я МАЮЧИ ПРИПИСКУ ЗА ЯКОЮ НЕ ПРОЖИВАЮ І БІЛЬШЕ НІЧОГО, ОФІЦІЙНО НЕ РОБЛЮ І НЕ МАЮ РАХУНКУ В БАНКУ,НЕ ХОЧУ ПЛАТИТИ І НЕ ПЛАЧУ БІЛЬШЕ 10РОКІВ ЗА ПЕВНИХ ОБСТАВИН, НА СУДИ НЕ ПІДУ І НАВІТЬ НІХТО НЕ ПОДАЄ І НЕ ТРОГАЄ, ЯК ЗАСТАВЛЯТЬ НАСИЛЬНО, ЯКЩО Я НЕ КАЖУ ХТО Я І НІХТО НЕ ЗНАЄ ЯК Я ВИГЛЯДАЮ МЕНЕ ЗАПЛАТИТИ???Я ДО ОСТАНЬОГ НЕ ПРИЗНАЮСЬ ЩО Я Є Я,ЯКІ ДІЇ В ТАКОМУ ВИПАДКУ ДЕРЖАВИ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X