Реєстрація ФОП та обрання групи оподаткування для майстра манікюру

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права ім. Леоніда Юзькова підготувала правову консультацію щодо порядку реєстрації фізичної особи – підприємця та обрання групи оподаткування для майстра манікюру.

Фізична особа – підприємець (далі – ФОП) – це ідеальна організаційно-правова форма для невеликого бізнесу. ФОП може зареєструвати безкоштовно будь-який громадянин України старше 16-ти років, який має офіційно зареєстроване місце проживання.

Є два способи реєстрації ФОП:

 • у державного реєстратора;
 • онлайн, на сайті Міністерства Юстиції України (для цього потрібен електронний цифровий підпис)

Якщо реєстрація проходить у державного реєстратора, потрібно:

 • Подати заяву на реєстрацію ФОП;

Документи подаються до центру надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) або до нотаріуса, який є державним реєстратором. В першому випадку процедура буде безкоштовною, однак триватиме близько 3-4 днів. В другому – слід буде оплатити послуги нотаріуса, однак вже на наступний день матимете документ про реєстрацію (Виписку).

Якщо фізична особа подає документи самостійно, їй слід мати з собою паспорт та ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків). Закон передбачає можливість реєстрації ФОПом з 16 років, але в такому випадку особа має подати нотаріально посвідчену згоду батьків.

Впродовж 24 годин з моменту отримання документів реєстратор проводить державну реєстрацію. Після цього податкова та інші органи автоматично беруть підприємця на облік.

 • Вибрати КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності). Послуги манікюру відносяться до класу 02 “Послуги перукарень і салонів краси”. В Методологічних основах і поясненнях до позицій КВЕД, затверджених наказом Держкомстату від 23.12.2011 р. № 396, клас 96.02 “Послуги перукарень і салонів краси” включає:

— миття волосся, підрівнювання і стрижку, укладання, фарбування, тонування, завивку, розпрямлення волосся і подібні види послуг, що їх надають для чоловіків і жінок;

— гоління і підрівнювання бороди;

— масаж обличчя, манікюр і педикюр, макіяж тощо.

Якщо маєте на меті проведення майстер-класів, тоді варто зареєструвати КВЕД 63.99 “Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.”.

Обрання КВЕДів не зобов’язує Вас здійснювати всі обрані види діяльності, але якщо в майбутньому плануєте розширяти бізнес – краще обрати одразу всі заплановані КВЕДи. Адже внесення змін до реєстру – вже платна послуга.

 • Подати заяву на єдиний податок (ЄП) та зареєструвати книгу обліку доходів. Заяву на ЄП можна подати державному реєстратору разом з документами при реєстрації підприємця.

Важливо враховувати, що ФОП може бути трьох груп:

Перша група. Підійде для майстра, який самостійно працює в своєму кабінеті. Ваш дохід на рік може становити до 300 тис.грн. Платити потрібно щомісяця: єдиний соціальний внесок (ЄСВ) для підприємців та ЄП. Раз на рік необхідно здавати звітну документацію. Сплачувати ЄП треба щомісяця, до 20-го числа поточного місяця авансом — наперед. До 20 квітня — за квітень, до 20 травня — за травень і т. д. Останній день сплати може випасти на вихідний або свято, значить сплатити ЄП треба встигнути в робочий день, що йде перед ним. З прострочення на несплату податку штраф. якщо заборгованості більше 90 днів, платится пеня.

Друга група. Оформлення цієї групи дозволяє наймати до 10 працівників і навіть займатися власним виробництвом. Ваш щорічний дохід може становити до 1,5 млн.грн. Платити потрібно щомісяця єдиний соціальний внесок і податок, але сума буде значно вище.

Третя група. Ця група підходить для великих салонів з щорічним доходом до 5 млн.грн. Дозволяє наймати необмежену кількість співробітників і не має соціальних обмежень за видами діяльності.

ФОП на 1-ій групі має вести лише облік доходів — щодня записувати, скільки грошей отримали від ведення діяльності.

Обов’язково повинен бути куточок споживача, щоб клієнти могли одержати інформацію про ФОП, послуги, які він надає, і ціни на них. І на підставі цих сум заповнювати декларацію з ЄП.

Раз на рік платники єдиного податку 1-ї групи подають декларацію з ЄП, у ній вони вказують дохід, який заробили за рік, і суму сплаченого податку. Строк подання — до 60 днів після закінчення року. Якщо останній день подання декларації припадає на вихідний, кінцева дата переноситься на наступний за ним робочий день.

Ще ФОП усіх груп зобов’язані раз на квартал платити ЄСВ. Не платять тільки підприємці з інвалідністю та пенсіонери за віком. Відповідно до п. 295.5 Податкового кодексу України платники єдиного податку 1 групи, які не використовують працю найманих осіб, протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки звільняються від сплати єдиного податку, а тaкож за період хвороби, яка підтверджена копією листка непрацездатності, якщо вона триває 30 та більше календарних днів.

Тому, відкриття ФОП – це проста і доступна процедура державної реєстрації, а також прекрасна можливість розпочати підприємницьку діяльність.

Консультацію підготувала:

Алла Кірик, юрисконсульт 1 категорії юридичної клініки Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

Реєстрація ФОП та обрання групи оподаткування для майстра манікюру

1 коментар до “Реєстрація ФОП та обрання групи оподаткування для майстра манікюру

 • Avatar
  18.11.2020 о 22:37
  Постійне посилання

  Я мама в декреті (з державної роботи,)дитині 4, хочу займатися манікюром у перукарні(орендувати стіл),як правильно оформлятися,щоб не платити захмарний податок…
  Старша дитина інвалід(12р)
  Отримую субсидію, чоловік оформлений по догляду за дит.інвалідом

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X