Досвід мережування юридичних клінік Київщини: впливи та перспективи
Досвід мережування юридичних клінік Київщини: впливи та перспективи

Починаючи з жовтня 2019 року 6 юридичних клінік Cтоличного регіону об’єднали свої зусилля задля впровадження інноваційної та ефективної правопросвітньої тематики для різних цільових аудиторій з однаково актуальних правових тем. Дві регіональні ініціативи, які є частиною проєкту “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України”, що здійснюється Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

У цьому матеріалі ми аналізуємо найважливіші досягнення регіонального проєкту “Посилення регіональної та міжсекторальної співпраці юридичних клінік Київщини”, який включає автономну ініціативу “Інноваційні методики викладання в правопросвітній діяльності юридичних клінік для школярів середньої ланки ЗОШ” з посиленим компонентом податкової освіченості.

Виконавцем проєкту є юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету.

Співвиконавцями проєкту є:

  1. Навчально-практична лабораторія ” Юридична клініка” ННІ права Університету державної фіскальної служби України – реалізовує складову ініціативи, яка має назву “Інноваційні методики викладання в правопросвітній діяльності юридичних клінік для школярів середньої ланки ЗОШ”
  2. Юридична клініка Академії адвокатури України
  3. Юридична клініка “Астрея” Київського університету імені Бориса Грінченка
  4. Навчальна лабораторія “Правнича клініка” Національного університету “Києво-Могилянська академія”
  5. Юридична клініка “Захист та справедливість” Національного університету біоресурсів і природокористування України

Чого вдалося досягти за два з половиною місяці?

Після завершення підготовчого етапу, який тривав у жовтні, 4 листопада 2019 року у Правовому клубі “PRAVOCATOR” в м. Києві відбулася “Робоча майстерня для юридичних клінік”, де презентували мету та завдання проєкту на національному рівні.

мережування

У заході взяли участь представники партнерських організацій та інституцій:

  • директор Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олексій Бонюк,
  • виконавчий директор громадської спілки “Мережа правового розвитку” Євген Полтенко,
  • директор Всеукраїнської благодійної організації “Українська фундація правової допомоги” Микола Сіома,
  • представники Міністерства юстиції України,
  • представники громадських правозахисних організацій Київщини,
  • представники громадської організації “Асоціація Громадських радників України”.

мережування

Кліницисти семи юридичних клінік центрального регіону України, викладачі факультету права та лінгвістики, відомі правники спільно з партнерами та експертами клінічного та правозахисного руху працювали над ідеями для подальшої розробки “Мапи взаємодії юридичних клінік зі стейкхолдерами“. Зрештою, цього місяця юридична клініка “Право та практика” Білоцерківського національного аграрного університету розробила та презентувала таку мапу. Про неї більш детально ми розповімо в окремій публікації. 

мережування

Важливим напрямком проєкту є саме мережування юридичних клініки Київського регіону. Першим заходом із мережування за принципом “рівний – рівному” став візит з обміну досвідом у Юридичну клініку Академії адвокатури України.

мережування

Обмінятися практичним досвідом змогли понад 30 клініцистів з юридичних клінк “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету, Навчально-практичної лабораторії ” Юридична клініка” ННІ права Університету державної фіскальної служби України, “Астрея” Київського університету імені Бориса Грінченка, а також колеги з юрклініки “Adiutorium” Чернігівського національного технологічного університету.

Наступним став навчальний візит обміну досвідом до Навчально-практичної лабораторії ” Юридична клініка” ННІ права Університету державної фіскаьлної служби України, що в місті Ірпінь.

Під час цієї зустрічі учасники відвідали майстер-клас із застосування ефективних інтерактивних методів, спікеркою якого була Наталя Цюприк, кураторка юридичних клінік зі значним досвідом проведення правопросвітної роботи. Окрім того, психологині – Ірина Хома й Інна Андрєєва розповіли про соціально-психологічні аспекти роботи із дітьми та підлітками.

впливи та перспективи

На думку Тетяни Шолкової, заступниці завідувача НПЛ “Юридична клініка” ННІ права УДФСУ, к.ю.н, доцент:

“Участь в реалізації регіонального проєкту дає можливість вивчити сильні та слабкі сторони юридичної клініки як організації, щоб слабкі – посилити. Зрозуміти сильні і слабки сторони партнерів та можливі сфери дотику для проведення спільних заходів. Це дозволить на більш якісному рівні виконувати свої функції в регіоні по правовій просвіті та юридичному консультуванню, а також посилювати інституційний розвиток Асоціації юридичних клінік загалом”.

Досвід мережування.

Обмін досвідом дозволив виявити й інші “болючі” точки в практичній діяльності юридичних клінік. Однією з них є відсутність фахових знань та практичних навичок у роботі зі “складними клієнтами”. Тож на даному етапі учасники проєкту почали працювати над створенням “Порадника для клініциста”. Порадник має стати простим та лаконічним путівником для співпраці клініцистів з клієнтами.

Регіональна співпраця вже принесла чимало результатів. Керівниця регіонального проєкту, кураторка Юридичної клініки “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету, к.ю.н. Ольга Настіна ділиться своїми враженнями:

“Цей проєкт не лише об’єднав студентів різних юридичних клінік Київщини, а ще й дозволив отримати унікальні продукти та надбання, якими ми пишаємось, адже всю роботу і завдання проєкту студенти реалізовували і творили “своїми руками”. Що ж маємо наразі:

  • запровадили мережування юридичних клінік Київщини;
  • розробили “Мапу взаємодії юридичних клінік з громадським сектором, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади“;
  • напрацювання для “Порадника клініцисту” (наступний етап проєкту);
  • обмін досвідом побудови співпраці юридичної клініки з адвокатською спільнотою, провайдерами надання БПД в Київській області, громадськими організаціями; налагодження внутрішньої роботи та зовнішньої комунікації в роботі ЮК; електронного документування діяльності юридичних клінік; надання дистанційно безоплатної правової допомоги; колективного прийому громадян під час консультування;
  • обмін безцінними практиками щодо документування та організації діяльності юридичних клінік Київщини. Зокрема, ведення електронного документообігу, фіксація усних консультацій в паперовій формі, методика он-лайн консультування як зручної форми звернень, а також залучення адвокатів до роботи у клініці, правила прийому та відбору студентів до клініки та багато іншого;
  • практичні навички навчання організації роботи клініцистів за принципом “рівний – рівному”.

Окрім цього, у межах реалізації компоненту щодо правової просвіти, юридичні клініки уклали зі школами Ірпеня договори про співпрацю та провели моніторинг первинних знань учнів у податковій сфері за допомогою листів-опитування. Моніторинг дасть змогу розробити тренінговий матеріал, що буде відповідати реальним потребам та рівну податкової обізнаності цільової аудиторії.

Що далі? 

  • Завершення “Порадника клініцисту”, який допоможе будувати конструктивну комунікацію, як себе поводити у нестандартних ситуаціях, на що звертати увагу у роботі з особливими клієнтами.
  • Розробка п’яти командами (представниками юридичних клінік Київщини, учасниками проєкту) методичних розробок для проведення тренінгу для школярів 9 класів на тему “Податки -це легко” та представити її на конкурс.
  • Для школярів восьми шкіл Київщини проведедення тренінгів по методичній вказівці, яка була визначена як краща.
  • Проведення трьох брейн-рингів  серед школярів трьох шкіл міста Києва, двох шкіл міста Біла Церква та трьох шкіл міста Ірпінь, які взяли участь у тренінгу.

Учасники проєкту переконані, що ця ініціатива надала можливість об’єднати юридичну клінічну спільноту  та окрилити можливості юридичних клінік, що значно покращить її організаційний розвиток.

 

Матеріал підготувала Марія Цип’ящук на основі інформації Ольги НастіноїАнни Бондаревої

Фото: юридичні клініки “Право та практика” БНАУ, УДФСУ

Досвід мережування юридичних клінік Київщини: впливи та перспективи
X