Цей допис є змістовним продовженням дискусійної сесії на Форумі АЮКУ 2019. Там ми говорили про приклади застарілих організаційних прийомів юридичних клінік. Два найвеселіших враження про це – ми примудрились порівняти занепад Римської імперії і польоти в космос з практикою складання непотрібних анкеток до файликів у юрклініках.
Ми довели, що нераціонально організовані системи програють більш прогресивним на певний період часу. Це не завжди означає більшу інтелектуальну розвиненість системи. Так германські варвари взяли культурний Рим, монгольські – організований Китай, а деякі просто зараз читкодами ламають міжнародну політичну систему.
Як це вийшло? Теж, на Форумі говорилось: тому що порядок б’є клас, інфографіка – лонгрід, а мета виправдовує засоби.
Сьогодні в ходу читкоди і лайфхаки. Інформація вже не володіє світом, адже часто застаріває майже після узагальнення. Що натомість – пристрасть і креатив. І трішки незатисненого комплексами бізнес-мислення.
Що це означає для юридичних клінік? Навчання студентів іде швидше і інакше. Звісно старі методи неефективні. Ніяких лекцій. Але і аудиторний підхід з елементами інтерактиву і читання вже не так працює як десять років тому.
Задумаймося. У індустрії відеоігор сьогодні вже майже не існує повністю побудованих без участі ігрової спільноти прекрасних шутерів і стратегій.
Так само у новинах все більше ролі відіграють розповіді простих очевидців і учасників соцмереж. Як у публічному управлінні все більшу роль відіграють представники профільної громадськості. Так само в клініках – думка спільноти. А це студенти і викладачі.
Так що робити, щоб не гальмувати?
Любите грати в антикорупнційну мафію чи розвиток громад? Грайте або самі щось вигалайте. Маєте класного практика (зазвичай вони працюють у вузьких сферах) – нема проблем, впроваджуйте екстравузьку спеціалізацію; креативного ІТішника – вигадуйте якусь програму і будуйте юридичні стартапи. Ви гарний науковий керівник (це звучить екстремально для сучасної України)? – разом впроваджуйте щось цікаве і практичне (якщо знайдете хоч пару таких самих крейзі-студентів). Любите візуальну-культуру – робіть ненудний відеоблог чи виставку інфографіки. І так далі, не все ж мені вибовтувати, залишу якісь секрети для нових живих сесій.
Юрклініка дозволяє імпровізувати, бути нестандартно ефективним. Такою вона була, коли в 19му столітті її придумали і ненавчені студенти ішли допомагати людям замість зубріння текстів. Чому сьогодні вона не має бути такою ж незвичною за духом, але модернізованою за формою чудасією.
І ви побачите – так швидко перегоните нудних формалістів від юриспруденції.
Автор: Андрій Галай
І, все-таки, чому юридичні клініки занепадають?