Впродовж кінця вересня – початку листопада 2023 АЮКУ провела Інтеграційний воркшоп для юридичних клінік. Цей воркшоп, який складався із двох онлайн вебінарів, практичної частини та підсумкової-сесії рефлексії, став джерелом натхнення та навчання представників юридичної клінічної спільноти. Воркшоп обʼєднав керівників та співробітників юридичних клінік з усієї України та допоміг заглибитися в різні аспекти роботи юридичних клінік.
“25 серпня, під час щорічного З’їзду АЮКУ декілька учасниць та учасників висловили прохання провести для них вступне навчання по роботі юрклініки. Особливо актуально це було для ЮК, які лише починають роботу, або ж тих керівниць і керівників, хто лиш нещодавно долучився до юрклічного руху. Ми вирішили провести таке базове навчання, зважаючи на декілька, як нам здається, важливих аспектів. По-перше, включити практичний аспект для закріплення теоретичної частини. Іншими словами – застосувати базовий для юридичних клінік принцип “навчаючи вчуся”. По-друге, враховувати зайнятість наших колежанок і колег та організувати розмірений темп навчання. По-третє, провести його не надто пізно, аби ще був час впровадити в цьому навчальному році інструменти і практики, якими ми ділимося. І – нарешті (last but not least), змістовно охопити основні напрями роботи юрклінік, познайомити із нашими ресурсами, можливостями для персоналу та студентів і студенток юрклінік, міжнародної співпраці” – розповідає про те, як народилася ідея Інтеграційного воркшопу його координаторка, членкиня Правління АЮКУ Марія Ципʼящук
Протягом двох днів 28 та 29 вересня експерти АЮКУ проводили двогодинні онлайн-сесії для учасників та учасниць, щоб поділитися досвідом організації роботи юридичних клінік та розкрити усі можливості, які пропонує АЮКУ. Навчання в межах воркшопу охопило основні питання щодо роботи юридичних клінік: нормативні документи, що регламентують роботу юридичних клінік в Україні, організаційні аспекти, основні напрями роботи юридичних клінік, модельний освітній силабус юридичного клінічного курсу, систему моніторингу якості, навчальні можливості та брендові заходи АЮКУ. З матеріалами воркшопу у формі презентації можна ознайомитися за покликанням.
Теми воркшопу представляли членкині Правління АЮКУ, які поділилися своїм багаторічним досвідом. Так, Марія Цип’ящук розповіла про основні документи, що регулюють діяльність юридичних клінік в Україні, а також розкрила навчальні можливості для кураторів і консультантів юридичних клінік, основні ресурси для їх організації та брендові ініціативи АЮКУ, такі як змагання з консультування та антикорупційний квест. Юлія Матвєєва, яка також є керівницею Навчальної лабораторії “Юридична клініка” Національного університету “Києво-Могилянська академія”, розповіла про основні напрями діяльності юридичних клінік, використовуючи конкретні ситуації з практики своєї клініки. Лілія Амелічева, керівниця Юридичної клініки Донецького національного університету імені В. Стуса, поділилася досвідом організації діловодства та документообігу в юридичних клініках, а також застосування технологій. Христина Ковцун, керівниця юридичної клініки Школи права Українського католицького університету та розробниця Модельного силабусу правничої клініки, провела огляд цієї навчальної програми та пояснила, як її впроваджувати. Юлія Ломжець, Голова Правління АЮКУ, співавторка Інструменту оцінювання якості стандартної діяльності юридичних клінік України, пояснила мету та процеси моніторингу юридичних клінік, а також розглянула інші брендові ініціативи АЮКУ, такі як конкурс міжнародного стажування UP, Фестиваль та Гакатон Street Law.
“Тренінг був дуже корисним, адже я отримала багато корисної інформації, удосконалила свої знання у певних позиціях” – підсумувала учасниця Інтеграційного воркшопу Вікторія Баклан, представниця Навчального юридичного центру “Правова студія” Полтавського університету економіки і торгівлі.
“Хочеться окремо подякувати команді АЮКУ за можливість долучатися до ваших заходів, адже це завжди цікаво та пізнавально! Інтеграційний воркшоп, організований нашою юридичною клінікою, пройшов досить цікаво та пізнавально як для клініцистів, так і для викладачів кураторів” – прокоментувала навчання учасниця воркшопу Анастасія Калитюк, керівниця Юридичної клініки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Після воркшопу учасники мали місяць, щоб провести подібні тренінги у власних клініках, зібравши відгуки від колег та студентів. На початку листопада ми провели підсумкову сесію-рефлексію, де кожний та кожна поділилися власним досвідом й враженнями від такого навчання. Безперечно, це був не найлегший шлях і слід було докласти трохи зусиль, щоб завершити навчання. Тому із 29-ти зареєстрованих на початку до кінця дійшли та отримали сертифікати 11 учасниць з девʼяти юридичних клінік. Тим не менше, вважаємо це хорошим результатом, і привід для оптимізму дають відгуки учасників та учасниць:
“Усе було на найвищому рівні! Дізналася про Street Law та багато нового” – залишила відгук Валерія Панасюк після воркшопу, проведеного Наталією Латою у ЮК “Центр правового захисту” Державний торговельно-економічний університет.
“Цей інтеграційний воркшоп став важливою ланкою у моєму професійному розвитку. Він надав мені нові ідеї, підходи та інструменти, які я планую використовувати у майбутній практичній роботі в юридичній клініці” – коментар Є. Савіцької після воркшопу, проведеного Іриною Леган у Юридичній клініці Державного університету “Житомирська політехніка”.
Загалом участь у таких воркшопах, проведених учасниками у їхніх юридичних клініках, взяли 177 осіб, у тому числі 149 студентів і 28 викладачів.
Протягом цих двох місяців ми спостерігали за активністю українських юридичних клінік, і це було справді надихаючим. Сподіваємося, що отримані знання та навички не просто втілюватимуться у щоденній діяльності юридичних клінік, а стануть початком інновацій та позитивних перетворень. А налагоджені звʼязки між юридичними клініками стануть початком довготривалої співпраці та підсилять спроможність мережі українських юридичних клінік.