Муніципальна варта – кишенькова армія чи вартові наших вулиць?
Муніципальна варта – кишенькова армія чи вартові наших вулиць?

Багато з нас чули про муніципальну варту. Її то критикують, то хвалять. Варту обговорюють у фейсбуці та ЗМІ, але не всі до кінця розуміють про що йде мова. У цій статті студенти юридичної клініки “Pro bono”Національного університету “Острозька академія” Валентина Гуменна та Ілля Козак пояснюють основні особливості муніципальної варти, чому її діяльність не врегульована досі та відмінності варти й поліції. 

Що таке муніципальна варта в Україні?

Насправді окремого закону про муніципальну варту, не існує. Згідно законопроекту “Про муніципальну варту” 2015 року:

муніципальна варта” — це орган в системі місцевого самоврядування, який створюється у вигляді структурних підрозділів органів місцевого самоврядування чи комунальних установ, з метою забезпечення на території, що перебуває під юрисдикцією відповідної ради, охорони громадського порядку, законності, прав, свобод і законних інтересів громадян та утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Простіше кажучи, муніципальна варта — це орган, який створюється міською радою для забезпечення правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів жителів міста. В ході реформи децентралізації більше ресурсів та повноважень зосередилися на місцях, у міських, сільських та селищних радах. Відтак, можливість функціонування муніципальної варти знову почали обговорювати.

Перші ідеї створення в Україні муніципальної варти з’явилися в 90-і роки. По суті, муніципальна варта діяла як комунальне підприємство. Воно могло мати назву “Муніципальна дружина” або “Муніципальна поліція” та існували у таких містах як: Львів, Луцьк, Тернопіль, Вінниця, Кременчук та інші. У 2017 році за рішеннями міських рад комунальні підприємства перейменували на муніципальні варти. Це сталося тому, що жодна установа чи організація не могла дублювати назву Нацполіції. Наприклад, у Львові перейменували, а в Луцьку створили департамент у складі міської ради. 

Як зазначалося, окремого закону, що регулює діяльність варти в Україні немає, однак за Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” статтею 26 передбачено створення такого органу на підставі рішення міської ради. Статті 15-19 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державних кордонів” найповніше регулюють діяльність варти сьогодні. 

Муніципальна варта - кишенькова армія чи вартові наших вулиць?

Співробітники департаменту муніципальної варти Луцької міської ради (Фото інтернет-видання “Волинь#info”)

У 2014 році були спроби прийняти закон, але комітет Верховної Ради його не погодив. Вже навесні 2015 року група нардепів подала законопроект “Про муніципальну варту”. Він пройшов перше читання, але через спротив Міністерства внутрішніх справ, не був прийнятий. Існували побоювання, що це породжує ризик створення локальних “армій” під контролем мерів. 

В обласних центрах муніципальна варта фінансується за кошти місцевих бюджетів, а в Києві вона діє на громадських засадах.

Чим займається варта?

Інспектори співпрацюють із державними інспекціями, патрулюють місто із поліцейськими, але повноваження муніципальних “вартових” відрізняються залежно від міста, оскільки місцеві ради визначають їхню компетенцію самостійно. Основний перелік обов’язків зазначається у Законах України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про благоустрій населених пунктів”.

Повноваження муніципальної варти

Повноваження муніципальної варти

Муніципали мають право штрафувати за паркування у недозволених місцях, припиняти стихійну торгівлю, здійснюють боротьбу з незаконними прибудовами, МАФами (малі архітектурні форми – “кіоски”); знаходять та вилучають контрафактні (неліцензовані) алкогольні напої, стежать за чистотою парків. З нещодавнього: у Луцьку муніципали приєдналися до моніторингу безпеки на вулицях та дорогах за програмою “Безпечне місто”. У межах проекту 250 вуличних камер будуть відстежувати ДТП та інші порушення. 

Моніторинг безпеки на вулицях (Фото Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради)

Моніторинг безпеки на вулицях (Фото Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради)

Варту часто критикують саме через знищення МАФів та стихійних ринків, проте справжнім негативом є те, що місцева влада може використовувати муніципальну варту в особистих, політичних цілях. Також, самі муніципали часом діють всупереч суспільним інтересам.  Наприклад, у 2018 році в Одесі два співробітники Муніципальної варти побили кийками журналістів і бризкали їм в обличчя сльозогінним газом, коли ті проводили зйомки конфлікту між представниками “Муніципальної варти” та адвокатської компанії на паркувальному майданчику. У тому ж році у Харкові територіальне управління Антимонопольного комітету оштрафувало муніципальну варту за змову з іншим приватним підприємством, яке дозволило комунальній структурі перемогти у тендері з охорони ліфтів. Харківська варта неодноразово за наказом мера блокувала будівлю міськради, не допускаючи туди активістів

Муніципальна варта - кишенькова армія чи вартові наших вулиць?

Муніципальна варта перевіряє перепустки у громадський транспорт під час весняного локдауну (Фото інтернет-видання “Детектор медіа”)

Муніципальна поліція за кордоном

Одна з найближчих до нас країн, сусідня Польща, побудувала ефективну систему Муніципальної поліції. На відміну від загальнодержавної поліції, муніципальна не займається кримінальними справами, проте сприяє у збиранні доказів та захисті місця злочину від сторонніх осіб. 

Польська муніципальна варта бореться із такими правопорушеннями:

  • розпивання спиртних напоїв у громадських місцях;
  • завдання збитків житлово-комунальному майну;
  • порушення громадського порядку;
  • паркування у недозволених місцях;
  • вирубкою дерев, чагарників, знищення зелених насаджень;
  • охороняє суспільні будівлі (комунальні підприємства, мерії, міські бібліотеки)

Також, у складі польської муніципальної поліції діє загін, що займається безпекою та профілактикою правопорушень дітей у школах. Польські муніципали не використовують вогнепальну зброю, проте у разі необхідності, мають право застосовувати гумові кийки, кайданки, сльозогінний газ, електрошокери. В Україні муніципали не мають права використовувати вогнепальну зброю та такі спецзасоби, а лише перцеві балончики. Форма польських муніципалів по всіх містах однакова та їх можна легко відрізнити від поліцейських. В Україні уніформа та шеврони (нашивки) у кожному місті відрізняються. Впізнати, де муніципал, а де поліцейський в Україні теж легко. 

Муніципальна варта - кишенькова армія чи вартові наших вулиць?

Польський велопатруль муніципальної поліції (Фото інтернет-видання “Українська правда”)

Населенню може не подобатися робота муніципалів. Можливо, люди звикли до стихійних ринків та цілодобових магазинів контрабандного алкоголю, проте глобальні зміни випливають із локальних. Варто розуміти, що муніципали займаються цим не для влади чи своїх цілей, а для комфортного та безпечного проживання у містах. Якщо розглядати варту як не маніпулятивний владний проект, а суспільно-корисну справу, то муніципали борються з недобросовісними приватними, а часом протиправними впливами для зручності звичайних містян. В той час жителі міст розвиваються та стають більш зрілою, вихованою частиною громадянського суспільства. 

Досвід країн Балтії, Польщі, Австрії, Німеччини, Чехії показує, що міські правоохоронні органи розвантажують національну поліцію. Тобто варта займається дрібними правопорушеннями, в той час, як Нацполіція розслідує більш серйозні справи. Водночас муніципальна поліція повинна бути незалежним органом, а не політичним інструментом в руках місцевих еліт. Законодавче регулювання запобігає таким випадкам, коли воно працює як злагоджений механізм.

Ви хотіли б, щоб у Вашому місті з’явилася муніципальна варта?

Муніципальна варта – кишенькова армія чи вартові наших вулиць?
X