Студенти юридичних клінік України продовжують реалізацію регіонального проєкту “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів“, завдяки якому поглиблюють свої знання щодо застосування медіації, створюють та розвивають на базі юридичних клінік регіональну мережу агентів популяризації медіації, а також налагоджують горизонтальну співпрацю юридичних клінік з медіаційними, правозахисними громадськими організаціями та професійними медіаторами.
20 лютого на базі Університету Короля Данила відбувся тренінг “Доступно про медіацію”, мета якого – підвищити рівень знань про основи роботи з конфліктом та процес медіації, вміти практично застосувувати ці знання, а також налагодити співпрацю юридичних клінік України.
Учасниками тренінгу стали викладачі – куратори, курсанти та студенти:
- юридичної клініки Університету Короля Данила,
- юридичної клініки “Феміда” Прикарпатського факультету Національного університету внутрішніх справ,
- юридичної клініки Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника
Медіація – це неформалізована, але чітко структурована процедура врегулювання спору за участі нейтрального посередника (медіатора), який підтримує сторони у досягненні ними взаємовигідного рішення. Медіація має добровільний, а не зобов’язальний характер: сторони за власним бажанням можуть припинити медіацію або продовжити її.
Однією з умов медіації є її конфіденційність: усе, що відбувається під час медіації, залишається в таємниці. Медіація як шлях врегулювання спору, зорієнтована, насамперед, на інтереси сторін: віднаходження рішення не обмежується виключно правовим предметом спору, воно охоплює широке коло питань, пов’язаних з економічними, фінансовими чи то особистими інтересами сторін.
Під час тренінгу медіатори спільно зі студентами обговорили поняття конфлікту, медіації та на практиці змоделювали процедуру медіації. Зокрема, розглянули такі питання:
- загальні поняття про конфлікт та рівні виникнення конфлікту;
- стадії та причини конфлікту;
- упраління конфліктом та карту конфлікту;
- поняття “медіації”;
- принципи та учасники медіації;
- компетенції медіатора;
- техніки проведення медіації;
- визначення медіабельності спору.
Тренерами стали:
- Мирослава Аннюк – медіаторка, адвокатка, начальниця відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення якості її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області,
- Володимир Шегда – медіатор, керівник центру медіації, психотерапевт, голова правління ГО “Родина Кольпінга на Прикарпатті”
Одночасно в юридичній клініці Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбувся ще один тренінг. Тренерами стали:
- Наталя Волкова – медіаторка, адвокатка, членкиня НАМУ, членкиня громадської організації “Буковинський центр медіації”, викладачка кафедри публічного права юридичного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича,
- Євгенія Чмихова – медіаторка, членкиня НАМУ, членкиня АСМУ, волонтерка ЛМУ, кандидатка юридичних наук, адвокатка.
Під час тренінгу були використані методичні напрацювання, які можуть стати основою для розробки клініцистами успішних просвітніх заходів на тему медіації.
“Завдяки такому тренінговому формату навчання з елементами практики, ми по-новому відкрили для себе процедуру медіації, складність та важливість роботи медіатора”, – коментує учасниця тренінгу.
Після тренінгу учасники навчились аналізувати конфлікт, визначати чи може даний конфлікт (спір) бути вирішеним за допомогою медіації, а також визначати позиції, інтереси, потреби сторін конфлікту; вирішувати спір за допомогою технік медіації.
“Медіатор – це спеціально підготовлений нейтральний неупереджений, незацікавлений у предметі спору фахівець. Найбільша зацікавленість у студентів – медіаторів це тема відносин у сім’ї та між молодими людьми. Однак, більшість “медіаторів” при вирішенні питання проживання неповнолітньої дитини з одним із батьків не проявили нейтральність і залишалися на боці матері. Ключ до успіху в медіації – переключити дискусію від позицій до потреб та інтересів”, – розповідає учасник заходу.
Тренінг є частиною заходів регіональної ініціативи “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів”, який впроваджується юридичною клінікою юридичного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича у партнерстві з юридичними клініками Університету Короля Данила, Прикарпатського факультету НАВС “Феміда”, Прикарпатського університету ім. В.Стефаника в межах проекту “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України”, що здійснюється Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.