Правнича клініка НАУКМА: фінансова грамотність для школярів
Правнича клініка НАУКМА: фінансова грамотність для школярів

26 лютого студентки Правничої клініки Національного університету “Києво-Могилянська академія” провели провели урок-презентацію на тему: “Фінансова безпека. Як вберегтися від фінансового шахрайства” для школярів загальноосвітнього навчального закладу “Спеціалізована школа №124” з поглибленим вивченням інформаційних технологій.

Урок проведи студентки правничої клініки:

 • Марія Галенко,
 • Ірина Гарбуз,
 • Дар’я Даду

Під час заняття спільно з учнями обговорили:

 • поняття “фінансового шахрайства” та його види;
 • які персональні дані шукають шахраїв;
 • заходи щодо фінансової безпеки;
 • поняття “скрімінгу”;
 • поняття “кеш-трепінгу”;
 • онлайн крадіжки: фармінг та хакерство.

Правнича клініка НАУКМА: фінансова грамотність для школярів

Першочергово, студентки юридичної клініки розповіли що таке “фінансове шахрайство”, яким воно буває та де найчастіше зустрічається.

Фінансове шахрайство – злочин, спрямований проти власності, розкрадання чужого майна чи права володіння на чуже майно шляхом обману або зловживання довірою. Найбільшого поширення шахрайство отримало в умовах ринкової економіки і свободи підприємницької діяльності. Помилково думати, ніби жертвами фінансових шахраїв стають тільки неграмотні люди.
З шахраями можна зустрітися у будь-який час, наприклад: інтернет-шахрайство. Зокрема, в соціальних мережах щодня бачимо інформацію про інтернет-магазини чи людей, які потребують допомоги

До персональних даних, які цікавлять шахраїв, належать:

 • повне ім’я та прізвище ;
 • дата народження;
 • код платника податків (ідентифікаційний код);
 • дані платіжних карток (номер, термін дії, коди CVV2/CVC2);
 • адреса проживання;
 • номер мобільного телефону;
 • адреса електронної пошти тощо.

“Ця тема з-поміж усіх, що ми розповідали, сподобалася учням найбільше. Це дійсно те, з чим вони стикаються щодня. Наразі, усі користуються платіжними картками, банкомати, інтернет-банкінгом і тд. Частину інформації учні вже знали, а дещо ні – тому охоче слухали і задавали запитання, а то й самі розповідали історії з життя щодо шахрайських дій інших осіб. Ми обговорили з ними (+показали відео), що потрібно робити, аби вберегтися, і також зазначали про відповідальність, яка передбачена законодавством України за шахрайство”, – наголошують студентки юридичної клініки.

Основні види фінансового шахрайства

 1. Фізична крадіжка персональних даних

Злочинці викрадають платіжну картку людину або використовують загублену нею картку у своїх особистих цілях. Шахраї можуть зняти гроші з картки в банкоматі або намагаються розраховуватися нею в торговельних мережах або Інтернеті.

Для фінансової безпеки відразу після оформлення картки варто підключитися до послуг:

 • смс-інформування та постійно переглядати смс від свого банку;
 • Інтернет-банкінгу та контролювати в ньому свої рахунки та операції.

Якщо ви отримали смс чи виявили в інтернет-банкінгу інформацію операцію, яку ви не здійснювали, або спробу такої операції без вашого дозволу, варто негайно повідомити свій банк за телефоном гарячої лінії та попросити заблокувати картку (у тому числі, операція зарахування коштів, про яку Вам нічого невідомо).

Якщо ви забули картку в банкоматі, через деякий час вона автоматично вилучається банкоматом. Але є ризик, що хтось інший до того моменту зможе її забрати з банкомату. Тому, як тільки виявили, що забули картку, негайно повідомте свій банк про це та попросіть заблокувати картку.

Скімінг

Скімінг (кардинґ) — вид шахрайства, при якому проводиться операція з використанням платіжних карток або їх реквізитів, яка не ініційована або не підтверджена її власником. За класичного скімінгу за допомогою спеціальних пристроїв – накладок на картридер банкомату (пристрій для прийому карт) – злочинці копіюють дані магнітної смуги (ім’я, номер, термін дії, коди CVV). Цих даних достатньо для розрахунку в інтернеті або підробки картки.

Окрім цього, набирають популярності нові пристрої – шимери, які, на відміну від скімерів, непомітні: тонка гнучка плата вставляється через щілину картридера банкомату й зчитує дані введених карток. Даних магнітної смуги та ПІН-коду достатньо для виготовлення дублікату картки (“білого пластику”). Для прикладу, товщина платіжної картки – близько 0,76 мм, крупинки солі – 0,5 мм, волосини – приблизно 0,18 мм, а плата для шимінгу майже вдвічі тонша за волосину.

Становити загрозу можуть фальшиві банкомати, які ззовні нічим не відрізняються від звичайних. У разі спроби зняти готівку видається повідомлення про технічні несправності або про відсутність коштів.  Під час використання такого банкомату копіюються дані картки та введений ПІН-код, після цього шахраї виготовляють фактичну копію вашої картки.  Можливими ознаками такого банкомату може бути його незакріпленість, легкість і відсутність отворів для інкасації. Якщо ж виникли підозри щодо справжності банкомату, варто звернутися на гарячу лінію банку та переконайтеся, що банк справді має банкомат за такою адресою.

Кеш-трепінг

Для крадіжки готівки з банкоматів стали частіше використовувати спеціальні пастки, при виготовленні яких використовується двосторонній скотч. Він не дозволяє купюрам вийти назовні. Власник карти думає, що банкомат несправний, і йде ні з чим, а його готівка дістається шахраям. За даними ЄMA, за першу половину 2019 року зафіксовано 108 випадків кеш-трепінгу.

     2. Онлайн-крадіжки

Фармінг

Шахраї несанкціоновано запускають на комп’ютерах користувачів спеціальні шкідливі програми. Після запуску такої програми Ви опиняєтеся на веб-сайтах клонах, які є копією офіційних веб-сайтів. Ви намагаєтеся здійснити покупку, але товари, замовлені на таких веб-сайтах, Ви не отримаєте. Метою створення таких сайтів є лише отримання ваших персональних даних та подальша крадіжка грошей. Захиститись можна, користуючись виключно перевіреними веб-сайтами та окремою платіжною карткою з мінімальною сумою грошей на ній.

Хакерство

Зловмисники намагаються отримати несанкціонований доступ до комп’ютерних систем. Зазвичай, з метою отримання персональних даних власника грошей. Для цього шахраї використовують різні шкідливі програми, віруси, шифрувальники тощо. Таке шкідливе прорамне забезпечення спрямоване на отримання незаконного доступу до комп’ютера, планшета або мобільного телефону. Шкідливі програми допомагають зловмисникам не тільки перешкоджати роботі комп’ютера, а й викрадати реквізити рахунків та PIN-коди, логіни та паролі, необхідні для доступу до рахунка людини.

Правнича клініка НАУКМА: фінансова грамотність для школярів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X