Об’єднані медіацією: впровадження та враження від проєкту

Юридичні клініки південно-західного регіону України спільно реалізували регіональний проєкт “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації, як способу вирішення спору“. Проєкт передбачав навчання студентів та викладачів юридичних клінік базовим основам медіації; створення та розвиток на базі юридичних клінік регіональної мережі агентів популяризації медіації; налагодження горизонтальної співпраці юридичних клінік, а також співпраці юридичних клінік з медіаційними, правозахисними громадськими організаціями та професійними медіаторами.

Керівниця проєкту Лідія Нестеренко розповіла для Асоціації юридичних клінік про зародження проєкту, його основні етапи та враження від реалізації.

Об’єднані медіацією_1

Моїм першим враженням від спілкування з представниками юридичних клінік було: “Вони фанати своєї справи!”. І справді, якщо ти любиш те чим займаєшся, віддаєшся йому на повну, тоді це стає способом твого життя! Тому, пропозиція АЮКУ щодо тісного спілкування та обміну досвідом на основі регіональної співпраці юридичних клінік одразу була з вдячністю прийнята.

Важливим завданням діяльності юридичних клінік є виховання майбутніх правників в дусі людяності задля досягнення справедливості. Для того, щоб гідно захищати права людини, студенти під час навчання повинні оволодіти різними спеціальними компетенціями, альтернативними методами вирішення спорів. Просування у суспільство європейських цінностей медіації як окремої, ненасильницької, культури вирішення конфліктів, яка докорінно відрізняється від інших типів розв’язання конфліктів у соціумі – є одним із моїх щирих прагнень. Необхідність володіння такими навиками підтверджується і досвідом роботи юридичних клінік. Адже далеко не кожне звернення громадян до клініки потребує рішення суду для захисту порушених прав.

Об’єднані медіацією_2

Ідея проєкту зародилася ще під час моєї участі в “Першій міжнародній школі професійних навичок для керівників та викладачів юридичних клінік» / “The First Cross-boarded School of Professional Skills for Academics of Legal Clinics (International Internship) and acquiring specific legal clinic manager / supervisor competencies and skills”, що відбулася у Варшаві. І була підтримана керівницею нашої юридичної клініки, Іриною Романюк. Віри у власні сили додали результати моніторингу нашої клініки, що був проведений Асоціацією юридичних клінік України. Вони показали наші досягнення, перспективи росту та якою важливою є командна робота.

В результаті такої довіри та підтримки Асоціації юридичних клінік України та Міжнародного фонду “Відродження”, проєкт “Юридичні клініки – агенти медіації” охопив університетську спільноту, юридичні клініки різних навчальних закладів України, науково-педагогічних працівників, адвокатів, медіаторів, студентів та курсантів.

Відповідальними партнерами в реалізації проєкту юридичною клінікою юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича виступили:

  • Юридична клініка Приватного вищого навчального закладу “Університет Короля Данила”,
  • Юридична клініка “Феміда” Прикарпатського факультету Національного університету внутрішніх справ,
  • Юридична клініка
    Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

До проєкту також долучилися Юридична клініка Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу та студенти коледжу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Спільними зусиллями команди проекту було розроблено інформаційні матеріали про медіацію та робочий зошит “Доступно про медіацію”. Командна співпраця та обмін досвідом робить мережу юридичних клінік сильнішою та стійкішою. Це додає віру в свої сили та успіх майбутніх креативних проектів як викладачам-кураторам, так і студентам. Молоді, успішні, активні, прогресивні та амбітні студенти-клініцисти прагнуть пізнавати життя за межами власного університету. Участь в реалізації регіонального проєкту дала змогу це зробити.

Опитування, проведене під час виконання проєкту – це неймовірний досвід живої роботи “в полі”, як стверджували студенти. Навики діалогового порозуміння тут безцінні.

Проведені під час проєкту тренінги “Доступно про медіацію” об’єднали 105 студентів та курсантів. Вони сприяли ще більш тісному знайомству студентів різних навчальних закладів між собою, вільному обміну досвідом діяльності їхніх юридичних клінік.

Об’єднані медіацією_3

Спілкування з практиками, адвокатами, медіаторами показало багатогранність роботи правника, сфокусувало увагу студентів на необхідності володіння різноманітними навиками, серед яких: вміння слухати, працювати з емоціями, налагодити комунікацію. Діалог – є надзвичайно важливими.

Об’єднані медіацією_4

Практика медіації студентами-клініцистами – це те, до чого ми прагнемо!

“Пройшовши тренінг, я отримала багато цікавої інформації та відкрила для себе медіацію зовсім з іншої сторони. Я не помітила, як швидко сплинув час. Мені дуже сподобалося! Готова прийти на інші навчальні тренінги!”

Саме такі відгуки студентів, їхні палаючі бажанням до навчання очі, готовність практикувати у вільний від навчання час – ось основна моя мотивація продовжувати регіональну співпрацю та брати участь в наступних ініціативах!

Авторка:

Лідія Нестеренко, керівниця проєкту “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів”.

 Проєкт “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України” здійснюється Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Об’єднані медіацією: впровадження та враження від проєкту
Scroll Up
X