Очима студентів. Клінічний рух Канади

Юридичні клініки провінції Онтаріо відрізняються від усіх інших моделей клінік у світі. У Канаді існують дві форми юридичних клінік: студентські клініки, які працюють при юридичних факультетах та школах, а також громадські юридичні клініки, що фінансуються з місцевих бюджетів та у яких працюють професійні юристи.

Студентські юридичні клініки дуже схожі на юридичні клініки в Україні. Явище громадських юридичних клінік навпаки є для нас новаторством, а тому досвід наших колег має важливе значення. Свою діяльність вони зосереджують на 3 головних напрямках: надання консультацій населенню, проведення правопросвітніх заходів та юридичні дослідження найбільш нагальних проблем суспільства з метою реформування системи.

Юридичні клініки округу Онтаріо проводять правопросвітні заходи, що за своєю суттю дуже схожі на українській досвід. Проте цікавинкою є вироблений курс лекцій для людей, що працюють у сфері обслуговування з багатьма клієнтами, для того щоб надати їм можливість розпізнати у людини проблему саме правового характеру та направити її до громадської юридичної клініки

Що клінічний рух України може взяти собі на замітку? Найбільш важливим у сфері досвіду для українських клініцистів є саме проведення досліджень нашими канадськими колегами. Для того, щоб дослідити проблеми бідності та доступу до правосуддя канадські юристи вирішили створити громадські групи обговорення. Вони зібрали населення різної вікової, статевої та класової приналежності з метою отримання найбільш повної картини суспільної ситуації. У порядку анонімних опитувань також було визначено, які проблеми життя вони вважають найбільш нагальними. Це дало можливість дослідити проблему з середини та сформувати адекватні пропозиції до уряду щодо реформування системи. У Канаді в останні 10 років сформувалася традиція висування юристів-клініцистів та інших громадських діячів на високі державні посади, бо саме вони можуть дивитися на проблему з середини та вирішувати її досить нестандартними методами.

Також було обговорено проблему національних меншин. Дуже часто вони походять із країни жорстоких режимів, а тому не мають довіри до влади, правосуддя та юристів взагалі. Наші гості зазначили, що дуже важливим є заробити довіру клієнта, його впевненість у якості правової допомоги. Проте клініки округу Онтаріо, що славляться своїми новаторськими ідеями, пішли далі. Вперше саме в Гамільтонській громадській юридичній клініці було створено посаду посередника для представників меншин. Вони найняли на повний робочий день представника етнічної меншини, який вже давно проживає у Канаді.

З упевненістю можна сказати, що ми ніяким чином не уступаємо нашим колегам, а у деяких випадках, як зазначив Андрій Галай, навіть йдемо уперед у впровадженні street law.

Очима студентів. Клінічний рух Канади
Scroll Up
X