Осінній Форум АЮКУ – 2020: обговорення потенціалу юридичних клінік

Два дні закордонні та національні експерти у сфері вищої юридичної освіти обговорювали виклики та інновації в освіті правників з фокусом на роль юридичних клінік у цих процесах.

17-18 вересня 2020 року у м. Києві відбувся осінній Форум Асоціації юридичних клінік України, наповнений живим обміном ідей та інноваційними розробками юридичних клінік. Форум мав на меті обговорення методи підвищення практичних навичок студентів-юристів, оптимізації та автоматизації юридичних та навчальних процесів, розвитку трендових тематичних напрямів освітніх програм підготовки правників.

Осінній Форум АЮКУ - 2020

“Тема Форуму перекликається з концепцією реформування правничої освіти та бакалаврськими й магістерськими стандартами вищої освіти зі спеціальності “Право”, затвердженими МОН. Саме тому Осінній Форум Асоціації юридичних клінік України ми присвятили питанням модернізації правничої освіти. Після дискусій, обговорень, висловлення позицій, можна дійти беззаперечного висновку, що юридичний клінічний рух в Україні динамічно розвивається, отримав визнання і на національному, і на міжнародному рівні. Ми відповідаємо всім сучасним трендам і вже створюємо свої. Тому, сміливо можемо назвати себе новаторами вищої юридичної освіти, – наголосила Голова Правління Асоціації Юлія Ломжець.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Юлія Ломжець

Виклики юридичної освіти

Від освітньої філософії до стандартів вищої правничої освіти

“Вітаю Асоціацію юридичних клінік України з потужним інституційним зростом адже мережа демонструє рух, який, з рештою, впливає на процес модернізації юридичної освіти”, – зазначила модераторка експертної панелі Форуму Лариса Денисенко.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Денисенко

Правнича професія потребує змін. Це підтверджено незадоволенням роботодавців від якості сформованих вмінь і навичок випускників ЗВО, самих випускників від невпевненої позиції на ринку праці та, зрештою, недовірою суспільства до правничої професії.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Бойко, Бутенко, Пижов

Ці проблеми може вирішити лише якісна реформа вищої юридичної освіти. Оновлений процес ліцензування та в подальшому акредитації освітніх програм забезпечать поступ до вищої якості освіти та довіру до українських дипломів закордоном. На цьому наголошували спікери першої експертної панелі Форуму – представники Міністерства освіти і науки України Олександр Пижов та Андрій Бойко, а також Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко.

Правнича освіта та юридичні клініки: баланс теорії і практики

Голова Асоціації Юлія Ломжець представила результати роботи юридичних клінік у 2019 році і відзначила, що юридичні клініки готують нове покоління правників, готових до викликів сучасного суспільства.

Осінній Форум АЮКУ - 2020

“Наша основна мета сьогодні – це пошук оптимального балансу теорії і практики в підготовці правників. Практикоорієнтований підхід – центральна частина стандартів правничої освіти і саме від якості та різноманітності практики буде залежати успіх такого підходу. Моніторинги юридичних клінік довели, що реально працююча юридична клініка здатна забезпечити повноцінну практичну підготовку молодого правника. Сформувавши нетільки тверді практичні навички, але й навички ефективних комунікацій, критичного мислення та самопрезентації”, – акцентувала Юлія Ломжець.

Осінній Форум

До цієї панелі були запрошені представники партнерських організацій Асоціації:

 • Олександр Сидєльніков, національний менеджер проєктів у сфері верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні;
 • Ніна Решетар, асистентка проєктів у сфері верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні;
 • Артем Шаіпов, юридичний радник Програми USAID “Нове правосуддя”;
 • Ольга Гальченко, Координаторка програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного Фонду “Відродження”;
 • Микола Сіома, Директор благодійної організації “Українська фундація правової допомоги”.

Осінній Форум АЮКУ - 2020

Їх виступи підтвердили, що юридична клінічна освіта демонструє свою ефективність вже не один десяток років, а Асоціація юридичних клінік є надійним партнером для реалізації інноваційних освітніх проєктів.

Зарубіжним досвідом реформування юридичної освіти поділились та підкреслили важливу роль у цьому процесі юридичних клінік Джоні Хол, професор права (Університет Нортумбрії, Великобританія) та Філіп Черніцкі, Президент Польської мережі юридичних клінік, Президент GAJE (Global Alliance for Justice Education).

Студент VS Роботодавець. Сучасний портрет випускника-юриста

Який він, випускник правничої школи? Як його бачать роботодавці та самі випускники? Чого не вистачає майбутньому юристу, аби стати цінним на ринку праці? Чи не забагато вимагають роботодавці від молодих правників, які тільки починають професійний шлях?

Осінній Форум АЮКУ - 2020

На ці та інші питання, відповідали студенти-правники:

 • Олег Мусій, консультант юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”, екс Координатор Північноукраїнського регіону Ліги студентів АПУ, експерт із акредитації освітніх програм НАЗЯВО;
 • Марина Лобко, Голова Ліги студентів ВГО “Асоціація правників України”, експертка із акредитації освітніх програм НАЗЯВО, директорка з маркетингу та комунікацій проєкту “Реформа юридичної освіти” від ЛС АПУ

та представники роботодавців:

 • Олена Мироненко-Шульган, членкиня Ради комітету молодих адвокатів при Національній Асоціації адвокатів України UNBA NextGen;
 • Катерина Ковалевська, адвокатка, керуюча партнерка Адвокатського бюро “Катерини Ковалевської”, заступниця голови молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen.

Осінній Форум АЮКУ - 2020

Дискусію провели членкині правління Асоціації Тетяна Шолкова та Ольга Настіна у форматі “Світове кафе”. За результатами обговорення сформовано групу обов’язкових навичок випускника-юриста.

Спеціалізація в діяльності юридичних клінік: нові напрямки роботи та партнерства

Обговорення з вивчення досвіду та перспектив впровадження спеціалізації у діяльність юридичних клінік ініціював член Правління Асоціації Андрій Галай.

Осінній Форум АЮКУ - 2020

Успішним досвідом розвитку організації юридичної клініки із захисту прав засуджених в Україні та сучасними перспективами для юридичних клінік в умовах карантинних обмежень та реглментних особливостей пенітенціарних інституцій поділився Володимир Стаднік, начальник відділу соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань та Сергій Гречанюк, начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

Про секрети системної роботи юридичної клініки та успішний досвід розвитку власної спеціалізації з надання правової допомоги ветеранам та військовослужбовцям в умовах збройного конфлікту на Сході України розповіла менеджерка юридичної клініки Школи права Українського католицького університету, членкиня Правління Асоціації Христина Ковцун.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Христя Ковцун

Під час визначення потенціалу юридичних клінік у реалізації антикорупційних спеціалізацій керівник управління стратегічного аналізу з питань запобігання корупції НАЗК Андрій Галай відзначив:

“Спеціалізована антикорупційна громадськість – завжди відкрита і готова мати кооперацію”.

Катерина Дацко, членкиня правління Асоціації, представила результати нової, вже опанованої, Асоціацією спеціалізації “Захист прав споживачів фінансових послуг” у Проєкті USAID “Трансформація фінансового сектору”.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Дацко

Міжнародна платформа

“Потенціал юридичних клінік у модернізації юридичної освіти: іноземний досвід”

Міжнародна платформа сформувала доволі чіткі найближчі кроки міжнародної співпраці Асоціації юридичних клінік України.

Осінній Форум

Модераторка платформи Марія Цип’ящук, членкиня правління Асоціації:

“Це далеко не перший захід, коли Асоціація залучає колег з-за кордону. Проте, мабуть, перший, коли ми їх залучили в такій кількості і в такому якісному поєднанні тематик та досвіду. Для мене особисто було надзвичайно приємно знову співпрацювати з нашими давніми друзями: Філіпом Черніцкі, Ділейном Свенсоном та із Джоні Холом. І, звісно ж, визначально ближче познайомитися із Лі Абертманом та його колежанкою Емі Воллес, запросити до виступу Лію Ворсам та Джеймса Молітерно.

Кожна та кожен із цих людей – це, по суті, ключові постаті у сучасному світовому юридичному клінічному русі у відповідній сфері: інтеграція юрклініки до освітнього процесу чи максимально функціональне використання Street Law. Родзинкою міжнародної платформи стало також і те, що ми запросили Ігоря Конопку, який зміг порівняти український та іноземний досвід у своїй лаконічній, але змістовній презентації”

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Ципящук

Інновації юридичної освіти

Тематикою другого дня Форуму стали інновації у правничій освіті в умовах діджиталізації, карантинних обмежень та сучасних вимог до правничої професії і самих студентів юридичних вишів.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Яна Собко

Як навчити студентів-юристів писати цікаво про право? Адже 71% юристів не вміють доносити інформацію клієнту простою мовою. Про секрети Legal Writing розповіла редакторка Lойер, засновниця онлан-курсу та телеграм-каналу Legal Writing Яна Собко, гасло якої: “Пишіть складні тексти простою мовою”.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Яна Собко

Про створення ефективних онлайн-курсів натхненно розповів Ілля Філіпов, виконавчий директор та співзасновник EdEra. Ілля відкрив секрети фабрики створення ексклюзивних онлайн курсів:

 • комбінувати різні формати завдань і тем;
 • дотримуватись балансу складності;
 • використовувати ефект швидких перемог;
 • чітко розуміти цільовою аудиторію;
 • формат повинен відповідати темі і ресурсам.

Осінній Форум АЮКУ - 2020_Філіпов

Дистанційне навчання та віддалена робота, життя та консультування онлайн, культура спілкування в соціальних мережах та інструменти віддаленої роботи. Секрети сучасних засобів комунікації розкрили Андрій Удовиченко, СРО в Bot&Partners, Notion Pro.LLM, Cornell Law School (USA) та Микита Підгайний, СЕО у Bot&Partners, юридичний інженер в Опендатабот.

Осінній Форум АЮКУ - 2020

На завершення Форуму учасники прийняли участь у воркшопі “Ключові питання правничої етики для викладачів юридичних клінік” Джеймса Молінтерно, Vincent Bradford Professor of Law, Washington & Lee University School of Law.

 

Форум відбувся завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID “Трансформація фінансового сектору”.

 

Фото: Роман Шаламов

Осінній Форум АЮКУ – 2020: обговорення потенціалу юридичних клінік
X