Катування у місцях несвободи — тема, яка періодично привертає до себе увагу суспільства. Люди, які утримуються у закладах, де їх перебування не залежить від них самих, а життя регламентоване (місцях несвободи), на жаль, можуть стати жертвами тортур, жорстокого або принизливого поводження.
Чому так стається? Що дозволяє одним людям катувати інших? І головне — як цьому запобігти? Саме із цими питаннями з 23 по 25 липня працювали учасники та учасниці другого тематичного блоку Освітнього Фесту прав людини 2019, який триває в Освітньому Домі прав людини, що під Черніговом.
Для участі у цьому блоці на Освітній Фест зібралися вмотивовані люди з різних міст України, поміж якими – монітори Національного превентивного механізму із запобігання катуванням (НПМ); юристи; психологи; громадські активісти, які працюють у сфері протидії катуванням; співробітники пенітенціарних установ; працівники поліції; журналісти.
“Викорінити катування, на жаль, неможливо, але в наших силах зробити все можливе, аби зменшити кількість таких випадків та мінімізувати їх наслідки. Складність такої роботи у тому, що ти ніколи не досягнеш ідеального результату. Але якщо завдяки твоїм діям попереджено принаймні один випадок катування — це вже величезний результат”, — зазначила Мар’яна Гевко, координаторка другого тематичного блоку Фесту «Успішні практики протидії тортурам у місцях несвободи».
Фахівці із моніторингу та протидії катуванням познайомили учасників та учасниць із викликами та гарантіями права на свободу та особисту недоторканність, ознайомили з тактиками протидії катуванням, і розповіли про успішні практики попередження та протидії катуванням у місцях несвободи. Детальніше про деякі із компонентів блоку:
Жвавий інтерес викликали презентації та вправи Олександра Гатіятулліна (голова громадської організації «Україна без тортур») та Сергія Перникози (правозахисник, координатор моніторингових кампаній Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, монітор Національного превентивного механізму). Сергій запропонував групову вправу: одній групі учасників — спробувати зрозуміти, чим керуються люди, які застосовують катування до інших, і розібрати аргументи тих, хто вважають тортури “іноді прийнятними”, тоді як іншій — вибудувати аргументацію правозахисної позиції про неприпустимість катувань у будь-якій ситуації. Також Сергій та Олександр, на прикладі реальних ситуацій, проаналізували успішні практики протидії катуванням у місцях несвободи.
Координаторка проектів Центру прав людини ZMINA Маргарита Тарасова представила тему “Роль адвокації у сфері попередження та протидії катуванням в місцях несвободи”. Маргарита, разом із колегами, допомагає розбудовувати Національний превентивний механізм із запобігання катуванням (НПМ), і працює над застосуванням в Україні міжнародних стандартів фіксації та розслідування катувань. Учасники та учасниці цієї сесії дізналися про те, що натепер, на практиці, найдієвішим способом протидії тортурам у місцях несвободи є моніторингові візити представників НПМ.
Особливу зацікавленість викликав виїзний відкритий захід у Чернігові, який відбувався в Академії Державної пенітенціарної служби України під проводом досвідченого фахівця із цієї теми Олександра Федорука, керівника пенітенціарного напрямку Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів та монітора Національного превентивного механізму. Олександр наголосив, що участь громадськості у моніторингу та попередженні катувань є надзвичайно важливою, передовсім — коли мова йде про моніторингові візити до місць несвободи. Тож під час цього заходу учасники/ці та гості фестивалю дізналися, що таке громадський моніторинг, якими є його основні завдання і принципи, і ознайомилися із особливостями візитів громадськості до пенітенціарних установ та збору інформації під час таких візитів.
Під іншим кутом тему протидії катуванням було подано під час майстер‐класу з репортажної та жанрової фотографії від творчої студії Real Stories Production: адже правозахисник, озброєний навичками фотографа, має змогу привернути увагу суспільства до найболючіших тем. Виразні візуальні образи допомагають громадським активістам винести на широкий загал проблематику, пов’язану із дотриманням прав людини.
Результатом роботи учасниць/ків стали освітні проекти у сфері протидії катуванням: адже освіта є цінним важелем попередження катувань у місцях несвободи.
Як і під час інших блоків Освітнього Фесту, учасники/ці цього блоку мали змогу брати участь в інших активностях: від ранкових занять із йоги та розпису еко-торбинок — до переглядів та обговорень документального кіно із прав людини. Правозахисні дискусії не припинялися і під час вечірніх факультативних обговорень.
Додаткова інформація:
* Національний превентивний механізм (НПМ) – це національний орган, утворений Омбудсманом спільно із громадськими організаціями, який відкриває для громадськості двері до закритих установ – в’язниць, слідчих ізоляторів, психоневрологічних лікарень, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для людей похилого віку – щоб запобігти катуванням і жорстокості у цих закладах.
**Освітній Фест прав людини 2019 відбувається з 16 по 28 липня 2019р. в Освітньому домі прав людини, що поблизу м.Чернігів, у селищі Количівка.
Освітній Фест прав людини 2019 став можливим завдяки партнерству з Фондом Домів Прав Людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії, фінансовій підтримці Посольства США в Україні та проекту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.
Освітній Фест прав людини є частиною Плану дій Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини».
Партнери Фесту: ГО «MART», Українська Гельсінська спілка з прав людини, БО «Благодійний фонд «Восток-СОС», Центр громадянської просвіти «Альменда», Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ), Проект «Без Кордонів», ГО «Патронус», Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, ГО Освітній центр прав людини, ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка, Академія Державної пенітенціарної служби, видавництво «Наш формат», Мережа книгарень «Є».
Інформаційні партнери Фесту: Громадське радіо, Центр прав людини ZMINA, UA: Українське радіо, Чернігівська обласна газета «Деснянська правда», Асоціація юридичних клінік України.
У разі виникнення додаткових питань – звертайтесь до координаторки Освітнього фесту Ніни Хоми (тел.: +38 096 55 22 731, +38 066 943 69 64, edu.fest.che@gmail.com).
#Дім_єднає #Дім #Освітній_фест_прав_людини