“Юридичні клініки – це ціла Галактика” – ключове про З’їзд-конференцію АЮКУ 2019
“Юридичні клініки – це ціла Галактика” – ключове про З’їзд-конференцію АЮКУ 2019

Ми досі себе запитуємо – як? Як за два дні нам вдалося, здавалося б, неможливе – швидко і конструктивно обговорити основні організаційні питання нашої діяльності, оновити статутні документи та затвердити нові положення, презентувати нову айдентику Асоціації, прослухати актуальні презентації від наших партнерів Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” з питань фінансової освіченості та альтернативного вирішення спорів, провести панельні дискусії із іноземними колегами з юрклінічного руху та поспілкуватися із представниками правозахисного сектору в Україні, директором найпершого юридичного видання, покавувати в цікавих перервах з освітнім омбудсманом та кіноклубами Docudays UA, прослухати презентації проектів-переможців конкурсу регіональних ініціатив серед юридичних клінік і – на завершення – надати можливість учасникам й учасницям відвідати паралельні практичні майстерні та інтерактиви із важливих аспектів роботи юрклінік. І все це – у мальовничій Білій Церкві на базі юридичної клініки “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету.

“Юридичні клініки – це цілий Всесвіт. Ціла Галактика – організацій, подій, людей, ідей” – ділиться враженнями від З’їзду-конференції Асоціації юридичних клінік України 2019 Ольга Гальченко, координаторка програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Клінічний рух.

Читайте у нашому матеріалі про те, що ж саме відбувалося на З’їзді-конференції АЮКУ 2019 4-5 жовтня 2019 року.

Частина 1. Структура та ідея

З’їзд організації – це статутний захід, необхідний для вирішення організаційних питань, які належать до компетенції загальних зборів, оновлення інформації та формування актуального реєстру юридичних клінік, прийняття спільних рішень спільноти тощо. Але цього разу організатори вирішили піти далі та використати можливість, коли разом збираються представники абсолютної більшості активних клінік України, для чогось ще більш продуктивного та корисного – обміну досвідом, навчання, мотивування до самостійної активної діяльності. Послідовно втілюючи ідею посилення регіонального лідерства юридичних клінік, пошуку нових напрямків – ми побудували З’їзд-конференцію за чотирма блоками: власне – З’їзд та обговорення організаційних питань, напрям “Захист прав споживачів фінансових послуг”, представлення ініціатив для юридичних клінік у партнерстві та розитку юридичних клінік у форматі творчих майстерень та інтерактивів.

Ще до початку З’їзду інтерес до нього був настільки високим, що навіть кава-перерви ми заповнили конструктивними та цікавими подіями, під час яких представники юридичних клінік змогли почерпнути для себе практичну інформацію для подальшої взаємодії та посилення правопросвітньої роботи – зокрема, через кіноклуби медіапросвіти з прав людини Docudays UA.

Частина 2. Відкриття 

Традиційно З’їзд розпочав Голова Асоціації Андрій Галай, до вітальних слів долучилися проректорка з освітньої, виховної та міжнародної діяльності БНАУ Тетяна Димань, деканка факультету права та лінгвістики БНАУ Валентина Борщовецька, радниця з питань захисту прав споживачів фінансових послуг Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” Тетяна Бурак. Дещо пізніше перед учасниками виступили голова Всеукраїнської професійної спілки адвокатів Надія Корінна та директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.

Під час панельної дискусії “Від розуміння до розвитку: оновлення завдань правління, регіональне лідерствоАндрій Галай розповів про основні тендеції та пріоритети розвитку сучасного юридичного клінічного руху в Україні. Після чого учасники та учасниці Правління Асоціації провели Q&A сесію, де відповідали на питання, які напередодні надсилали всі бажаючі, а також на питання писутніх.

Клінічний рух

Частина 3. З’їзд

Змістовна частина З’їзду розпочалася обговоренням оновленої редакції Статуту АЮКУ, Стандартів діяльності юридичних клінік України та новоствореного Положення про дорадчі органи АЮКУ: Правління + та Поважної ради. Виконавча директорка Асоціації Юлія Ломжець розповіла про ключові зміни в раніше прийнятих документах та зміст нового положення, яке розроблялося на запит учасників попереднього З’їзду 2018. З особливої приємністю ми прослухали презентації активних юридичних клінік “Adiutorium” Чернігівського національного технічного університету та “Феміда” Академії праці, соціальних відносин і туризму, керівниці яких – Валентина Литвиненко та Олена Кравченко стали новими членкинями Асоціації, а їхні юрклініки – включені до нашого реєстру.

Завершенням першого блоку стала презентація розробленої айдентики Асоціації. Менеджерка із комунікаційного розвитку АЮКУ Марія Цип’ящук розповіла про ідею оновлення логотипу, структутру брендбуку та, власне, продемонструвала елементи нового інфостилю.

Частина 4. Новий напрям “Захист прав споживачів фінансових послуг”

Другий блок програми відкрила керівниця юридичного напряму Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” Тетяна Грищенко. Поєднуючи презентацію із інтерактивним опитуванням слухачів, Тетяна розповіла, як захистити себе від фінансового шахрайства. Після цього учасники та гості З’їзду взяли участь у панельній дискусії “Практичні аспекти консультування з питань, пов’язаних із фінансовими послугами”, яку модерувала менеджерка із розвитку освітнього компоненту Асоціації Юлія Матвєєва.

В перерві відбулася перша “кава з партнерами”, під час якої Олександра Набієва, комунікаційна координаторка проекту “Кампанія за права людини за допомогою інструментів Міжнародного фестивалю документального кіно Docudays UA , пояснила як функціонують Кіноклуби Docudays UA та можливості, які вони відкривають для юридичних клінік. Зокрема – йшлося про те, що документальні фільми про права людини можна використовувати як змістовний та естетичний інструмент правової просвіти – як для самих учасників юрклінік, так і для цільових аудиторій, з якими вони працюють.

Асоціація.

Другий блок завершився змістовним обговоренням різноманітних питань захисту прав споживачів фінансових послуг та перспектив створення інституту альтернативного вирішення спорів в Україні, яке презентувала Тетяна Бурак.

У підсумку першого дня Андрій Галай представив нову модель моніторингів юридичних клінік 2:0, яка передбачає супровід із впровадження рекомендацій експертів. Про неї детальніше розповімо у майбутніх публікаціях.

Частина 5. Ініціативи для юридичних клінік у партнерстві – міжнародному та національному 

Ще до початку програми другого дня З’їзду-конференції перед учасникими та учасницями заходу виступив Віктор Ковальський – президент першого українського юридичного видавництва “Юрінком-Інтер” та шеф-редактор загальнонаціональної правової газети “Юридичний вісник України” – інформаційних партнерів цього З’їзду. П. Віктор презентував інтегровану електронну систему нормативних актів та юридичної аналітики “Активлекс” та щойно виданий юридичний порадник, до укладання якого також долучилися представники Асоціації юридичних клінік України.

Асоціація.

Власне партнерський блок розпочався панельною дискусією про сучасні виклики для мереж юридичних клінік. Її модерував Голова Асоцації Андрій Галай, а участь в обговоренні взяли запрошені спікери, які представляли юридичні клінічні спільноти Великобританії, Німеччини та Італії й Польщі – Джонні Хол (Jonny Hall), Ульріх Штеге (Ulrih Stege), Філіп Черніцкі (Filip Czernicki), Павел Клімек (Pawel Klimek), а також представник Правління Асоціації Микола Удод. Відеозапис панельної дискусії можна переглянути тут.

Після спільної дискусії розпочалися паралельні панелі.

Адвокат, юридичний радник, науковець екс-редактор Міжнародного журналу юридичної клінічної освіти (IJCLE) Джонні Хол розповів про педагогічний дизайн навчального плану в ЮК, Марія Цип’ящук та Павел Клімек, юрист, представник Польської мережі юридичних клінік разом презентували новий формат змагань з консультування на основі міжнародного партнерства. Цьогоріч в Україні планується провести відбіркові чверть-фінальні раунди серед бажаючих команд юридичних клінік, а півфінальний та фінальні раунди – у м.Кракові, одночасно із національним раундом для польських команд – після чого зіграти кілька дружніх раундів між українськими та польськими командами.

Далі Філіп Черніцкі, Президент Польської фундації юридичних клінік, Президент Світового Альянсу за справделиву освіту (GAJE) та Ульріх Штеге (виконавчний секретар Європейської мережі юридичної клінічної освіти (ENCLE) розповіли про сталість та стандартизацію щодо юридичних клінік. Водночас Сергій Буров, директор Освітнього Дому прав людини в Чернігові представив можливості співпраці юридичних клінік з Домами прав людини.

Асоціація.

Після перерви Олена Немченко, адміністраторка напряму правової допомоги для ГО та networking БО “Українська фундація правової допомоги” представила можливості співпраці з провайдерами правової допомоги для ЮК в рамках платформи Простору Pro Bono, а Наталія Бімбірайте, Голова правління громадської організації “Мережа правового розвитку” – про перспективи функціонування інформаційного порталу “Правовий простір”, який наразі трансформується в оновлену інформаційно-аналітичну спільну комунікаційну платформу провайдерів правової допомоги.

Наостанок презентацій партнерських ініціатив відбулися паралельні майстерні: “Стираємо кордони: програми іноземного стажування для студентів ЮК” від Катерини Дацко, керівниці юридичної клініки КЕІ КНЕУ ім. В.Гетьмана; “Досвід регіональної співпраці Білоцерківської юридичної клініки на Київщині” від Ольги Настіної, керівниці юридичної клініки, яка гостинно прийняла цей З’їзд.

Ксенія Семьоркіна, координаторка громадського моніторингу імплементації Національної стратегії у сфері прав людини, експертка Української Гельсінської спілки з прав людини та Андрій Галай розповіли про “Моніторинги з прав людини УГСПЛ і можливості для юридичних клінік“.

Асоціація.

Спонтанним, але дуже корисним додатком до цих майстерень та другого дня З’їзду в цілому, стало спілкування із освітнім омбудсманом Сергієм Горбачовим, який озвучив завдання новоствореної структури, а також вислухав побажання від предcтавників юридичних клінік України в контексті можливої співпраці.

І, власне, на З’їзді представлено широкому загалу проекти регіонального розвитку, які здобули перемогу у конкурсі. Про них розповіли Ольга Настіна, Тетяна Шолкова, Анна Миронюк, Христина Ковцун, Юлія Хмарук, а модерувала сесію Юлія Ломжець. Ця презентація стала завершенням третього блоку програми.

Асоціація.

Частина 6. Коротко, але влучно 

Четвертий блок “Розвиток юридичних клінік (творчі майстерні та інтерактиви)” розпочався з двох паралельних майстерень “Чому юридичні клініки занепадають”: і як їх підняти” Андрія Галая та “Правова просвіта як напрям діяльності юридичних клінік: pro at contra” від Юлії Матвєєвої. Про те, як об’єднуватись для реалізації спільних проектів і як шукати на них фінансування розповів Сергій Деркач, експерт з питань боротьби з корупцією та судового переслідування Антикорупційної ініціативи ЄС. Експерт АЮКУ, а Анна Миронюк, асистентка менеджерки з комунікації Асоціації юридичних клінік України провела майстерню “Зустрічають по картинці…” (додатки та прийоми привабливої візуалізації ваших публікацій).

Спікерами заключних майстерень були Андрій Галай з інтерактивом “Тренерські лайфхаки: п’ять головних правил викладача-тренера” та Марія Цип’ящук“Пером чи дотиком” – як ефективно та просто використовувати сучасні медіа-технології”.

Частина 7. Про вдячність та плани на майбутнє 

Команда Асоціації юридичних клінік України висловлює велику вдячність Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” за підтримки якого стало можливим проведення цього заходу, злагодженій команді юридичної клініки “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету та – особливо – її керівниці Ользі Настіній, яка чудово скоординувала роботу, завдяки чому учасники З’їзду почувалися комфортно, а програма була реалізована на 120%.

Що ж далі? – оновлений формат показав, що це працює. Щось подібне ми пробували провести у 2017 році, коли З”їзд проходив у Чернівцях. І тоді це також було цікаво та продуктивно. Але в цьому році – рівень якісно новий, як і підходи, як і учасники. З’їзд подарував нам усім додаткового натхнення та прагнення до розвитку, а головне – більше знань та розуміння того, як цей розвиток забезпечити. У розмовах з партнерами народилося чимало нових ідей для співпраці, що ми й будемо втілювати вже зовсім скоро, а щось – з часом.

Ми дякуємо усім, кожній та кожному, завдяки кому З’їзд АЮКУ 2019 відбувся та працюємо активно далі!

 

Матеріал підготували: Марія Цип’ящук, Анна Миронюк

Фото: Вікторія Ткаченко, юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету

“Юридичні клініки – це ціла Галактика” – ключове про З’їзд-конференцію АЮКУ 2019
X