Подолання викликів та святкування успіхів: результати турніру з консультування клієнтів 2023
Подолання викликів та святкування успіхів: результати турніру з консультування клієнтів 2023

14-15 грудня 2023 р. Асоціація юридичних клінік України у партнерстві з Львівським державним університетом внутрішніх справ, за підтримки Європейського Союзу та Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні провела Турнір із консультування клієнтів 2023, присвячений Міжнародному дню боротьби з корупцією та 20-річчю Конвенції ООН проти корупції. 

Турнір організований, щоб допомогти майбутнім правникам розвивати навички ефективної комунікації з клієнтами, дотримання принципів професійної етики та надання обґрунтованих юридичних консультацій з питань антикорупційної діяльності, а також вміння розпізнати неюридичні та соціально-моральні аспекти справи і належно на них зреагувати. Попри те, що Турнір – це змагання, за словами самих учасниць та учасників – він став місцем об’єднання, взаємної підтримки та нетворкінгу. 

У Турнірі взяли участь 11 команд, які представляли юридичні клініки з різних регіонів України: 

 • Юридична клініка “Equilibrium”, Пенітенціарна академія України (Чернігів); 
 • Юридична клініка юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (Чернівці);
 • Юридична клініка Державного університету економіки і технологій (Кривий Ріг);
 • Лабораторія практичного права “Юридична клініка” Львівського національного університету імені Івана Франка (Львів);
 •  Юридична клініка Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (Полтава);
 • Юридична клініка «Правовий захист» Донецького державного університету внутрішніх справ (Кропивницький); 
 • Юридична клініка Донецького національного університету імені Василя Стуса (Вінниця); 
 • Юридична клініка Сумського Державного Університету (Суми);
 • Навчально-виробнича лабораторія «Юридична клініка» Київського фахового коледжу туризму та готельного господарства (Київ); 
 • Центр правового захисту Державного торговельно-економічного університету (Київ);
 • Юридично консультаційний-центр Львівського державного університету внутрішніх справ (Львів). 

Турнір проходив у чотири раунди (2 чвертьфінали, півфінал та фінал), на кожному з яких моделювалися ситуації, де студенти і студентки діяли як професійні юрист(к)и-консультант(к)и. Вони проводили інтервʼю та надавали консультації клієнтам, роль яких грали запрошені актори. 

Суддівська колегія 

Серед суддів, які оцінювали майстерність команд у правовому аналізі та дотриманні усіх правил проведення консультацій, були досвідчені юристи, правозахисники, керівники юридичних клінік, представники системи безоплатної правової допомоги, експерти з антикорупційної діяльності, детективи Національного антикорупційного бюро України та учасники й переможці минулорічних змагань з консультування. 

Такий склад суддівської колегії дав можливість поєднати різні підходи та точки зору на процес консультування клієнтів з антикорупційних питань й максимально обʼєктивно оцінити усі аспекти консультацій команд. До суддівської колегії на різних етапах Турніру увійшли: 

 • Юлія Ломжець, голова Асоціації юридичних клінік України; 
 • Юлія Матвєєва, керівниця Навчальної лабораторії «Юридична клініка»  НаУКМА, членкиня Правління АЮКУ;
 • Марія Ципʼящук, правозахисниця, членкиня Правління АЮКУ;
 • Христина Ковцун, керівниця юридичної клініки Школи права Українського католицького університету, членкиня Правління АЮКУ
 • Олена Карпова, експертка Фундації інституційного розвитку;
 • Сергій Мовчан, адвокат, керівник департаменту документування воєнних злочинів УГСПЛ;
 • Павло Буздиган, старший детектив, заступник керівника відділу детективів НАБУ;
 • Уляна Чучкевич, детектив НАБУ;
 • Тетяна Кулішова, керівник Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Одеська область);
 • Катерина Мирошніченко, начальник відділу безоплатної правової дороги Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • Ксенія Звада, головний юрист Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • Ірина Крива, начальник Чортківського відділу надання безоплатної правової допомоги (Тернопільська область);
 • Андрій Орач, начальник Львівського відділу безоплатної правової допомоги Західного управління надання безоплатної правової допомоги Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • Наталія Мелян, заступник начальника Західного управління надання безоплатної правової допомоги Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • Валентина Гуменна, Фіналістка Національної Олімпіади з консультування клієнтів;
 • Ксенія Уколова, gереможниця Національної Олімпіади з консультування клієнтів 2023, учасниця Міжнародного раунду; 
 • Марта Цимбала, випускниця юридичної клініки Школи права Українського католицького університету, ІТ-юристка.

Різноманітні виклики, реальні сценарії

Фабули справ, з якими командам довелося зіткнутися на кожному з етапів турніру, відображали реальні ситуації та проблеми, повʼязані з антикорупцією, діяльністю викривачів та викликами, які постають перед волонтер(к)ами в умовах воєнного стану. До їх розробки долучилися експерт(к)и у сфері протидії корупції: Оксана Вознюк, помічниця голови ВАКС, Тетяна Каменчук, менторка Юридичної клініки для волонтерів БВ “Dead Lawyers Society”; Оксана Броневицька, експертка Фундації інституційного розвитку та Сергій Мовчан, керівник Департаменту документування воєнних злочинів УГСПЛ. 

Щоб їх вирішити, учасники та учасниці повинні були не лише досконало знати антикорупційне законодавство, а й віртуозно володіти комунікативними навичками, дотримуватися принципів професійної етики та вміти знаходити нестандартні рішення проблем. 

На першому етапі кожна команда провела по дві консультації, і їх аж ніяк не можна назвати легкою прогулянкою. Ситуації були складними й неоднозначними, адже містили не тільки юридичну проблему, а й емоційну складову та етичні дилеми: тут команди зустрілися з клієнтом, який став викривачем корупції на роботі та зіткнувся психологічним тиском з боку колег; а також волонтером, який намагається побудувати модульне житло для переміщених українців, але замість підтримки з боку місцевої влади отримав пропозицію долучитися до корупційної схеми. 

Додаткових перешкод та приводів для хвилювання у перший день Турніру додали повітряні тривоги, які майже весь день лунали по всій Україні, й частина консультацій проходила в укритті. Та попри це, команди зберегли позитивний настрій, дух змагання та бажання показати, на що вони здатні. 

Розглядаючи справи, хтось концентрувався на юридичній стороні справи, хтось робив ставку на емпатію та людські емоції. І тільки ті, хто знайшов баланс між цими складовими, а також дотримувався етичних норм та стандартів проведення консультацій, отримали найвищі оцінки від суддів та пройшли до півфіналу Турніру. Півфіналістами стали команди Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Державного університету економіки і технологій, Львівського національного університету імені Івана Франка, Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Донецького національного університету імені Василя Стуса та Київського фахового коледжу туризму та готельного господарства. 

Шість півфіналістів продовжили змагання на другий день Турніру, провівши консультацію у справі керівниці благодійного фонду військовозобов’язаної, якій відмовили у виїзді за кордон по системі «Шлях». Команди обрали різні стратегії взаємодії з клієнткою, й робили акценти на різних аспектах її ситуації, й суддям належало визначити, які зі стратегій були найбільш вдалими. 

У фінальній боротьбі за титул переможця зустрілися команди Львівського національного університету імені Івана Франка та Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Кожна команда провела консультацію у справі мами й сина, які намагалися викрити корупційні дії, в які самі були вплутані. Тут командам необхідно було не лише впоратися з харизмою мами та пасивністю сина, а й розібратися хто з клієнтів насправді може бути викривачем і чи може бути ним взагалі, і – зрештою – хто з них двох їхній клієнт. Фінальні консультації були досить напруженими, адже, на відміну від попередніх раундів, за кожним рухом і словом команд спостерігали всі учасники, судді та організатори Турніру. Але їм не бракувало гумору, неочікуваних поворотів і нестандартних рішень. 

Розвиток навичок і можливості навчання

Турнір став місцем не лише для змагання, а й для професійного зростання учасників та учасниць. Фідбек від суддів після кожної консультації, їх рекомендації та поради давали можливість командам дізнатися про сильні і слабкі сторони своїх консультацій, допомагали краще зрозуміти принципи побудови ефективної взаємодії з клієнтами, виявляли підводні камені правового аналізу справи та розставляли точки над “і” у протидії корупції в Україні. 

Перед початком Турніру команди мали можливість дізнатися більше про різноманітні аспекти консультування та лайфгаки від фіналіста Національної Олімпіади з консультування клієнтів 2023 р. Максима Бабика. 

Крім того, учасники й учасниці могли поспілкуватися із суддями Турніру поза межами аудиторій, де відбувалися консультації, у неформальній обстановці, яка давала можливість ставити професіоналам найрізноманітніші питання.

Яскраві емоції та незабутні моменти

Найемоційнішим моментом Турніру стало оголошення переможців. Із двох команд-фіналісток за сумою балів, отриманих від суддів, перемогла команда юридичної клініки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, до складу якої увійшли Руслан Каряка та Ольга Коваль. За словами тренерки команди, Анастасії Калитюк, це досвід та емоції, які запамʼятаються надовго, й команда обіцяє стати достойним учасником Національної олімпіади з консультування клієнтів у 2024 році. 

“Турнір, в якому ми взяли участь – це незабутній досвід. Чотири дні за які наша команда прожила неймовірний спектр емоцій: ми хвилювались, плакали, раділи, багато розмовляли, ще більше працювали, мало спали, але довіряли один одному, вірили один в одного, підтримували, мотивували один одного. Нашій злагодженній командній роботі та, як згодом зазначили судді «синергії», дивувались та заздрили інші учасники. Організація заходу була на вищому рівні. Креативні та заплутані фабули, актори-клієнти, які змушували шукати до кожного особливий підхід. Раджу кожному брати активну участь у заходах схожого рівня, виходити із зони комфорту. Із власного досвіду скажу, що ніхто не може знати усе і одразу, і кожен помиляється і буде помилятись, але завдяки таким подіям у вас буде можливість навчитися, вдосконалити ті навички, які вже маєте, познайомитись із новими людьми, завести корисні знайомства, що в майбутньому вам точно знадобиться. Та й деякі стереотипи і звички ви стовідсотково переглянете або й відмовитесь від них зовсім. І найважливіше! Завжди шукайте наставника, який у вас повірить і докладе усіх зусиль аби допомогти дійти до перемоги. Ми з Русланом свого знайшли, адже наша перемога стала можливою лише завдяки Калитюк Анастасії Валеріївні” – розповіла про отриманий досвід переможниця Турніру Ольга Коваль. 

Однак, не тільки переможці отримали корисний досвід та позитивні емоції під час Турніру. Учасники та учасниці, тренери та судді – кожен і кожна винесли щось для себе. 

“Плідно проведені дні конкурсу надихають на нові плани та перемоги. Юридична клініка Київського фахового коледжу туризму та готельного господарства дякує АЮКУ за організацію турніру! Ви достойно тримає високу планку професіоналізму! Дякуємо командам за приємне спілкування і здорову конкуренцію!” – відгук про Турнір Лариси Максимової, керівниці юридичної клініки Київського фахового коледжу туризму та готельного господарства. 

“Вдячна за чудову можливість долучитися  до неймовірного проекту, поділитися здобутим досвідом та бути почутою! Беру з собою розуміння про те, яка в нас неймовірна молодь, мотивована, інтелектуальна, та по дорослому мудра!!! Дякую, що робите такі проєкти, на високому рівні та допомагаєте  розкрити таланти, надихаючи молодь на звершення та майбутні досягнення,” – коментар судді Турніру Катерини Мирошніченко

“Дякую за цікаві та насичені дні проведені разом! З кимось більше, а з кимось менше вдалось познайомитись, але це було неймовірно, професійно та максимально корисно не лише для студентів, а й для нас. Організатори, Ви  мега круті, і те, що Ви робите це надважливо, хоча і складно. Такі практично орієнтовані проєкти дарують студентам безцінний досвід та формують кваліфікованих спеціалістів. Всім успіхів, нових звершень та перемог!” – поділився власними враженнями суддя Турніру Павло Буздиган

Дякуємо всім учасникам та учасницям, тренерам команд, суддям, співорганізаторам та волонтерам, завдяки яким цей захід став не просто реальним, а надзвичайним та незабутнім! 

Турнір з консультування клієнтів 2023 організовано Асоціацією юридичних клінік у партнерстві з Львівським державним університетом внутрішніх справ за сприяння Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) в межах проєкту «EU4Recovery — розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Фото: Віталій Шевелев / ПРООН в Україні.

 

Подолання викликів та святкування успіхів: результати турніру з консультування клієнтів 2023
X