Правопросвіта і правозахист у Миколаєві: ефективність роботи юридичної клініки «Ex aequo et bono»

84,5% – такий результат виборола юридична клініка “Ex aequo et bono” Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова після проведеного моніторингу ефективності її діяльності.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Впродовж 21 – 23 жовтня 2020 року Асоціація юридичних клінік України спільно з Національним університетом кораблебудування імені адмірала Макарова провела моніторинг діяльності юридичної клініки “Ex aequo et bono” на предмет дотримання Стандартів діяльності юридичних клінік, затверджених у 2014 році на Всеукраїнському з’їзді АЮКУ.

“Моніторинги – рушійна сила розвитку мережі. З одного боку, вони дають поштовх юридичним клінікам ставати кращими і рости, з іншого – показують реальну картину діяльності юридичних клінік в українських правничих школах”, – акцентує Голова Асоціації юридичних клінік України Юлія Ломжець.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Під час моніторингу досліджувалися чотири напрямки діяльності юридичної клініки: організаційний, освітній, правозахисна та правопросвітня робота юридичної клініки. Моніторинг має на меті забезпечити розвиток юридичних клінік у регіонах та  дозволити Асоціації краще знати потреби мережі юридичного клінічного руху.

Членами моніторингової групи стали:

 • Катерина Дацко, членкиня Правління АЮКУ, деканка юридичного факультету, керівниця юридичної клініки Державного університету економіки та технологій;
 • Тетяна Шолкова, членкиня Правління АЮКУ, керівниця юридичної клініки Університету державної фіскальної служби України;
 • Данііл Попков,  юрист громадської організації “Восток SOS”.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Після проведеного оцінювання, 23  жовтня, відбулася онлайн – презентація моніторингу юридичної клініки “Ex aequo et bono” Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

За підсумками моніторингу, загальний показник діяльності юридичної клініки становить 84,5%, це означає, що юридична клініка належить до”вищого гатунку якості”. А попередні результати у розрізі основних показників наступні:

 • Організація і забезпечення юридичної клініки – 92,8%;
 • Включення юридичної клінічної освіти у навчальний процес – 70%;
 • Юридичне консультування у юридичній клініці – 75%;
 • Правопросвітня діяльність у юридичній клініці – 100%.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

“Професіоналізм плюс любов до своє справи дає відмінний результат. Саме це запорука успіху колективу юридичної клініки Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Хочу відзначити ефективний менеджмент та увагу керівництва університету до юридичної клініки. У цьому закладі вищої освіти дійсно знають і розуміють значення юридичної клініки для забезпечення якості навчання правників, – підсумувала керівниця моніторингової групи Катерина Дацко.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Після проведення моніторингу експерти надали рекомендації щодо удосконалення діяльності юридичної клініки:

 • оновити внутрішню документацію (положення, посадові інструкції);
 • запровадити системне навчання консультантів із напрямів діяльності юрклінік;
 • посилити планування та забезпечити регулярність правопросвітнього компоненту;
 • упорядкувати облік заходів юридичної клініки;
 • удосконалити комунікаційну складову юридичної клініки.

До презентації результатів моніторингу долучилися представники юридичної клініки, університету, партнери з державних та громадських інституцій.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Проректор з науково-педагогічної роботи, економічних, юридичних та соціальних питань університету Олег Дубинський наголосив на важливості роботи юридичної клініки, особливо її навчальному компоненті та зазначив, що найближчим часом усі рекомендації будуть впровадженні.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Також участь в обговоренні взяли представники Координатора проектів ОБСЄ в Україні, за підтримки якого і здійснювався моніторинг юридичної клініки.

“Напрямок підтримки юридичної клінічної освіти в Україні дійсно є перспективним. Адже надзвичайно важливо надавати студентам практичні навики. І саме завдяки діяльності юридичних клінік ми можемо досягнути результату, коли студенти будуть підготовлені до роботи. Також цей напрям спрямований на те, щоб у майбутньому виховати висоякісних правників з правильними цінностями”, – наголосив національний менеджер проєктів у сфері верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Сидєльніков.

За словами спікера, через покращення якості юридичної клінічної освіти ми зможемо покращити “якість правників”, які в майбутньому принесуть свій вклад з покращенням верховенства права і правами людини в Україні. Також Олександр анонсував друк посібника з юридичних клінік, у якому відображенні питання організації, планування та діяльності роботи.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

На посиленій співпраці юридичної клініки з центром БПД наголосила директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області Наталія Гнатуша. 

“Центр надання правової допомоги багато співпрацює з юридичними клініками. І на сьогоднішній день, юрклініки є надійними партнерами системи безоплатної правової допомоги. Ми працюємо у напрямку перенаправлення клієнтів. Окремий величезний напрям роботи – це правопросвітні заходи різного спрямування, до яких ми залучаємо студентів – юристів та студентів юридичної клініки”, – зазначає Наталія Гнатуша.

Правоосвіта і правозахист у Миколаєві

Окрім цього, про результати моніторингу відгукнулися представниці юридичної клініки Юлія Бондар, Ірина Дмитрук та Олена Шкарнега.

“Я визначила вектор, куди далі варто рухатися, щоб покращити нашу діяльність. Тому, щиро вдячна за нові ідеї та рекомендації. Ми намагатимемося їх якнайшвидше реалізувати”, – коментує керівниця юридичної клініки Олена Шкарнега.

Окрім цього, у стінах університету відбулася робоча зустріч з ректором Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Євгеном Трушляковим. Під час зустрічі моніторингова група представила результати оцінювання юридичної клініки, а також спільно обговорили впровадження рекомендацій для покращення її діяльності.

Контакти юридичної клініки “Ex aequo et bono” Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова:

Олена Шкарнега, керівниця юридчної клініки

адреса: м. Миколаїв, вул. Героїв України, 9, к.612

тел.: (051) 2 71 17 33

e-mail: clinic.nuos@gmail.com

Моніторинг юридичної клініки проводився Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

Правопросвіта і правозахист у Миколаєві: ефективність роботи юридичної клініки «Ex aequo et bono»
X