Правова освіта і правозахист в Івано-Франківську

Юридична клініка – це унікальний досвід, змістовна практика, розвиток компетентностей і м’яких навичок (soft skills) майбутніх правників. Щоб така форма роботи зі студентами працювала і покращувалась, у 2014 році на Всеукраїнському з’їзді АЮКУ були затверджені Стандарти діяльності юридичних клінік. З огляду на них і вдосконалюється юридичний клінічний рух в Україні.

26-28 лютого моніторингова команда від Асоціації юридичних клінік України завітала до Івано-Франківська, в одну із найстарших юридичних клінік в Україні – юридичну клініку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Асоціація.

Моніторинг юридичних клінік проводиться, щоб забезпечити розвиток юридичних клінік у регіонах та дозволити Асоціації  краще розуміти потреби мережі юридичного клінічного руху. Під час моніторингу досліджуються такі напрямки діяльності юридичної клініки, як організаційний, освітній, правозахисна та правопросвітня робота.

Членами моніторингової групи стали:

Впродовж моніторингу визначили сильні сторони діяльності юридичної клініки. Так, юрклініка має унікальну підтримку з боку керівництва університету, три фахівці працевлаштовані на постійній основі, тож і можливостей для консультування населення, проведення цікавих правопросвітницьких заходів та запровадження різних форм дистанційної просвіти більше.

Ця юридична клініка має безспірні переваги і надійну основу для подальшого розвитку: достатню кадрову укомплектацію, злагоджену команду фахівців та усвідомлення напрямку, в якому варто рухатися“, – переконана Марія Цип’ящук.

Під час моніторингувідбулося і навчання студентів: Марія Цип’ящук провела тренінгове заняття зі студентами про інтерактивність у правопросвітництві, а Наталя Кожем’яка – про комунікацію доступною людською мовою, у т.ч. про можливості соцмереж.

Мені цікаво слухати проблему, з якою прийшла людина, і продумувати стратегію її вирішення. Коли усвідомлюєш, що від тебе залежить розв’язання цієї проблеми, робиш все можливе, щоб людині допомогти. Це одночасно і відповідальність юриста, і громадянська відповідальність. Саме тут (в юридичній клініці) я зрозуміла: майбутнє залежить від кожного з нас і нашого ставлення до справи. Тож і проведений мною сьогодні правопросвітницький захід у школі дав мені зрозуміти, наскільки важливо мати контакт з аудиторією, говорити доступною і зрозумілою мовою. Це нелегке завдання, але я не боюсь“, – розповідає студентка юридичної клініки Софія Голоднюк.

Моніторинг дає можливість подивитись на роботу команди юридичної клініки зі сторони: оцінити, резюмувати, щось покращити, чомусь навчитись і визначитись з напрямком руху. Це мозковий штурм, коли твої друзі і партнери діляться ідеями, щоб ти продовжив працювати ще натхненніше і ефективніше,”- ділиться враженнями керівник юридичної клініки Іван Костів.

За попередніми результатами, діяльність юридичної клініки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відповідає Стандартам якості на 66,3%.

Я приємно вражена результатами моніторингу. Іноді варто свідомо вийти із зони комфорту, щоб побачити той шлях, яким можна впровадити позитивні зміни“, – коментує Валентина Васильєва, директорка навчально-наукового юридичного інститу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника.

Після проведеного моніторингу, команда Асоціації підготувала ряд рекомендацій для покращення діяльності юридичної клініки:

 1. Оновити внутрішню документацію (положення, посадові інструкції).
 2. Запровадити системне навчання консультантів із напрямів діяльності юрклінік.
 3. Посилити планування та забезпечити регулярність правопросвітнього компоненту.
 4. Упорядкувати облік заходів юридичної клініки.
 5. Удосконалити комунікаційну складову юридичної клініки.

Результати моніторингу – це дороговказ про те, що можна змінити. Для цього після презентації результатів моніторингу провели стратегічну сесію з партнерами.

Правова освіта

На презентацію результатів моніторингу завітали представники юрклініки, партнери з державних та громадських інституцій. Обмінювались баченням майбутньої співпраці у напрямку проведення правопросвітницької роботи представники Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, ГО “Молода просвіта Прикарпаття”, Івано-Франківського територіального центру соціального обслуговування одиноких непрацездатних громадян, юридичної клініки Національного університету внутрішніх справ.

Івано-Франківську пощастило. Тут досить велике коло партнерів-провайдерів правової допомоги. Тож готовність команди юридичної клініки розвивати правопросвітництво, співпрацювати з різними інституціями надихає“, – зазначає Наталя Кожем’яка, представниця системи безоплатної правової допомоги

Серед спільно вироблених ідей:

 • кіноклуб документального кіно і пересувна виставка про права людини спільно з ГО “Молода просвіта Прикарпаття”,
 • фестиваль думок, фестиваль прав людини, серія зустрічей у терцентрі,
 • долучення до співпраці з офісом регіонального представництва Уповноваженого з прав людини,
 • співкоординація у проведенні заходів у школах,
 • продовження співпраці з центром безоплатної вторинної правової допомоги як майданчиком правопросвітництва і базою для практики і стажування, партнером у наданні правової допомоги населенню,
 • створення карти організацій, які надають безоплатну правову допомогу на Івано-Франківщині.

Після представлення та обговорення результатів, моніторингова група спільно з адміністрацією закладу та керівником юридичної клініки затвердили План розвитку юридичної клініки, який складено відповідно до результатів моніторингу.

Правова освіта

Контакти юридичної клініки Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника:

Іван Костів, завідувач юридчної клініки

адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка 44а, ауд. 115

тел.: (0342) 59-61-33

e-mail: Frank.stefanyk.legalclinic@gmail.com

Моніторинги юридичних клінік проводяться Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Міжнародним фондом “Відродження” ініціативи “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України.”

Правова освіта і правозахист в Івано-Франківську
Scroll Up
X