“Чи дозволити програмі змінити Вашу свідомість?”: про юридичні клініки та Docudays UA

Не так давно на нашому осінньому Форумі представниця мережі DOCU/КЛУБів розповідала юридичним клінікам про можливості застосування інструменту документального кіно про права людини у правопросвітній діяльності. В той же час, деякі юрклініки вже успішно практикують співпрацю не лише із мережею кіноклубів документального кіно про права людини, але й Мандрівним Міжнародним Фестивалем Docudays UA. 

Де і як саме? Про це у матеріалі, який підготувала Марія Менджул, заступниця директора юридичної клініки Ужгородського національного університету.

 

Шостий рік поспіль на Закарпатті відбувається Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цього року співробітники Юридичної клініки провели покази з дискусіями та обговоренями шести документальних фільмів на юридичному факультеті УжНУ, у школах міста та гімназії у м. Перечин.

Іван Переш, директор ЮК УжНУ, відзначив, що поряд з основним напрямом роботи – консультування та надання правової допомоги, співробітники юридичної клініки систематично займаються правопросвітньою діяльністю.

Марія Менджул зауважила, що цього року – мета фестивалю задати питання: «Чи дозволити програмі змінити вашу свідомість?». Цьогорічний фестиваль  розмірковує над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності та які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, криються в цифровій мережі.

18 листопада 2019 року відбувся спільний показ для школярів із 19 школи та студентів УжНУ документального фільму “Обережно провалля”. Серед запрошених для обговорення експертів – керівник Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Михайло Давиденко та спеціаліст управління юстиції Владислав Товтин. Пан Михайло наголосив присутнім, що кожен з них може при потребі (наявність сімейних проблем чи цькування у школі) звернутися до центру надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Представник юстиції Владислав Товтин зазначив:

«Цього року якраз дуже актуальним у нас є питання булінгу. Як ви знаєте, в Україні було прийнято відповідний закон про цькування, і тому в рамках цього фестивалю ми розповідаємо про це детальніше. У доступній формі намагатимемось розповісти школярам про всі тонкощі дитячого цькування: як з ним боротися, як поводитися, до кого звертатися тощо.»

 фестиваль

21 листопада зі школярами Ужгородської гімназії під час перегляду документального фільму “Навмисна смерть” обговорювали питання впливу гаджетів, електронних приладів на забруднення навколишнього середовища.

фестиваль документального кіно

Продовжилися покази 22 лютого на юридичному факультеті, і зокрема стрічки “Ти, ***, рота закрий” та “Какофонія Донбасу” не залишили нікого байдужим. Серед присутніх були студенти Природничо-гуманітарного коледжу та юридичного факультету, консультанти юридичної клініки. Для обговорення були запрошені:

  • Владислав Товтин, представники юстиції ,
  • Йосип Мадяр, представник Ужгородського Центру БПД,
  • Євгеній Лейба, викладач ПГК,
  • Марія Менджул, Марина Когут та Мирослава Зан, співробітники ЮК та викладачі факультету.

Приємно, що студентів вразили стрічки, і навіть було питання: “Невже це все не постановка, а справжнє життя?”. Молодь обговорювала з експертами проблемами захисту прав людини в мирний час та в умовах війни.

фестиваль документального кіно

25 листопада обговорювали проблеми прав біженців разом із учнями УЗОШ 20. Серед експертів була запрошена д.ю.н., проф., завідувач кафедри цивільного права та процесу Сібілла Булеца. Учнів вразив український документальний фільм “Без статусу Україна”, а також відношення до біженців та шукачів притулку.

Досить цікавим був показ в містечку Перечин 2 грудня 2019 року для гімназистів. На показі стрічки “Ти, ***, рота закрий” була заступник декана юридичного факультету Ірина Хохлова та заступник директора юридичної клініки Марія Менджул. Учням не сподобалася ставлення до героя стрічки з боку органів влади та поліції. Вони розповіли про особистий досвід співпраці із органами місцевого самоврядування через молодіжну раду.

На завершення ХVІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Ужгороді буде відкрита фотовиставка “Такі як є: СТОП БУЛІНГ”.

 

“Чи дозволити програмі змінити Вашу свідомість?”: про юридичні клініки та Docudays UA
Scroll Up
X