Проблеми та перспективи впровадження антикорупційного комплаєнсу у ЗВО: результати міжнародної конференції
Проблеми та перспективи впровадження антикорупційного комплаєнсу у ЗВО: результати міжнародної конференції

4 грудня відбулася Міжнародна конференція “Розвиток культури доброчесності та антикорупції у вищій освіті”, організована Асоціацією юридичних клінік України. Вона об’єднала експертів, науковців та практиків з України та інших країн для обговорення існуючих антикорупційних ініціатив у закладах вищої освіти, а також можливостей посилення цього напряму через використання іноземного досвіду та обʼєднання зусиль усіх зацікавлених сторін та організацій. В цілому, участь у конференції взяли понад 200 людей з різних регіонів України, а також Великобританії, Естонії, Ірландії, Італії, Нідерландів, Польщі, Словаччини. 

Конференція традиційно розпочалася з вітальних слів голови АЮКУ Юлії Ломжець, керівниці Офісу доброчесності Національного агентства з питань запобігання корупції Ірини Чаговець, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Юлії Гришиної. Спікерки, представляючи різні інституції, залучені в антикорупційну діяльність, все ж були єдині в тому, що самостійно боротися з корупцією у вищій освіті не здатна жодна з організацій чи органів влади. Реальні зміни у країні, в тому числі у сфері боротьби з корупцією та впровадження принципів доброчесності, залежать від спільних дій. 

Під час конференції Асоціація юридичних клінік України презентувала основні результати своєї діяльності в межах проєкту “Антокрупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика”. За словами Голови АЮКУ, Юлії Ломжець, цей проєкт став продовженням розпочатих ще у 2021 році антикорупційних ініціатив, в межах яких були започатковані важливі процеси переосмислення місця антикорупції у діяльності ЗВО та вищої освіти в цілому. 

За час реалізації антикорупційних проєктів АЮКУ вдалося реалізувати низку успішних ініціатив: 

На конференції були організовані дві дискусійні панелі, на яких обговорювався виклики та перспективи впровадження антикорупційного комплаєнсу у закладах вищої освіти, досвід закордонних університетів у цій сфері та практичні інструменти для побудови етичних і прозорих інституцій. 

Перша панель під назвою «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: перспективи та проблеми впровадження» була присвячена міжнародному та українському досвіду у цій сфері. 

Експерт Асоціації юридичних клінік України Петро Стецюк представив результати дослідження кращих практик впровадження систем антикорупційного комплаєнсу в іноземних університетах й те, яким чином українські ЗВО можуть використовувати цей досвід у побудові етичних інституцій. Петро наголосив, що починати будувати повноцінну систему антикорупційного комплаєнсу у ЗВО варто принаймні з налагодження ефективної системи управління, комунікації всередині ЗВО, щоб керівництво знало що відбувається в університеті, а студенти та викладачі могли надавати зворотну реакцію на прийняті рішення та піднімати питання, які є важливими для них. 

Виступ доктора Роберта Гілландерса, асоційованого професора економіки Бізнес-школи Дублінського університету, співдиректора Центру антикорупційних досліджень Дублінського університету, був присвячений стратегіям, які заклади вищої освіти можуть використовувати для того, щоб надихнути молодь дізнаватися більше про корупцію та боротися з нею. За власним досвідом Роберта, серед найдієвіших способів залучення студентів є: вписування антикорупційного порядку денного в контекст Цілей сталого розвитку ООН (жодна з них не буде досяжною, якщо корупцію не сприймати серйозно); привʼязка антикорупційних питань до професійних та особистих інтересів студентів; позанавчальні заходи, до яких студенти долучаються не через оцінки, а через власний інтерес до тематики (як-от Антикорупційний квест АЮКУ). 

Тетяна Головань, керівниця юридичної клініки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, представила підхід до розробки та реалізації антикорупційної політики на основі комплексної оцінки корупційних ризиків у ЗВО. Досвід ХНПУ ім. Г.С.Сковороди доводить, що оцінка корупційних ризиків є важливим компонентом у побудові системи антикорупційного комплаєнсу ЗВО, адже допомагає побачити найбільш вразливі до ризиків сфери та сформувати ефективний план заходів для їх усунення. 

Друга панель конференції була присвячена ролі студентів у формуванні доброчесності та запобіганні корупції у закладах вищої освіти. 

Представник студентської спільноти, Ілля Бєляк, голова Експертної ради студентства ЗВО, висвітлив можливості органів студентського самоврядування у виявленні та запобіганні корупції у вищій освіті. Ілля підкреслив, що органи студентського самоврядування наділені повноваженнями, необхідними для захисту прав студентів та протидії корупції та недоброчесності. Завдяки студентському самоврядуванню в українських університетах можна побудувати різні механізми реагування на прояви корупції. 

Переможці Антикорупційного квесту Асоціації юридичних клінік України та учасники команди «Вартові справедливості» Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Ксенія Валеня, Вадим Діденко та Геракл Арзуманов розповіли про свій досвід участі в начальних заходах антикорупційного спрямування, зокрема Антикорупційному квесті АЮКУ, та здобуті знання і навички. Спікери наголосили, що за час участі в квесті вони пройшли шлях від студентів, які знають, що корупція – це погано, до людей, які знають, що конкретно вони можуть зробити, щоб з нею боротися. Ксенія та Геракл щойно повернулися з навчального візиту до Ірландії, організованого для них АЮКУ, де вони чимало дізналися про протидію недоброчесності та корупції в Дублінському університеті, відвідали головний офіс Transparency International та поспілкувалися з ірландськими експертами у сфері боротьби з корупцією. Вадим, який не мав змоги виїхати за кордон, пройшов стажування в Офісі Української Гельсінської спілки з прав людини, де також отримав цінний досвід роботи поряд з експертами УГСПЛ. 

Девід Б. Льюїс, директор Альянсу етичної підтримки у Великобританії, поділився досвідом Великобританії у боротьбі з фальшивими науковими ступенями. Він визначив три найгостріші проблеми у сучасній системі вищої освіти Великобританії: загрози доброчесності з боку штучного інтелекту, встановлення стандартів наукових ступенів та операції з фальшивими ступенями. Девід розповів про власний досвід у розслідуванні та викритті схеми присвоєння фальшивих ступенів британських університетів студентам з ОАЕ, та підкреслив, що у такій схемі постраждалими є не тільки студенти, а й університети, які несуть репутаційні втрати, та вища освіта в цілому. 

Джонатан Джексон, асоційований професор кафедри поліції Університету Лідса, розповів про досвід Університету Трініті-Лідс у розвитку культури викривання. В університеті існує чітка система викривання із уповноваженим у цих справах, його взаємодією з керівництвом університету, політикою захисту викривачів та санкціями щодо викривачів, які подали повідомлення про порушення зі злими намірами. Джонатан наголосив, що питання прозорості діяльності університетів у Великобританії безпосередньо впливають на легітимність вищої освіти, тому університети зацікавлені у тому, щоб заохочувати практики викривання, які допомагають їм ставати кращими. 

Конференція стала своєрідним знімком поточних зусиль у боротьбі з корупцією у вищій освіті із акцентом на ролі самих закладів освіти та студентів у цих процесах. Її результати показали, що впровадження принципів доброчесності у вищій освіті значною мірою залежить від спільних дій: обмін досвідом, інноваційні підходи та реальні стратегії, оприлюднені під час конференції, допоможуть українським ЗВО сформувати власну стратегію побудови етичних інституцій та боротьби з корупцією. 

Міжнародна конференція “Розвиток культури доброчесності та антикорупції у вищій освіті” організована в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика» за підтримки ​​Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія”». Проблеми та перспективи впровадження антикорупційного комплаєнсу у ЗВО: результати міжнародної конференції
X