Рекомендації з розробки і впровадження інструментів моніторингу якості
Рекомендації з розробки і впровадження інструментів моніторингу якості

З моїх участей в розробці інструментів моніторингів якості є такі, якими пишаєшся і такі, за які не соромно.

Зіпсованих на етапі розробки поки не пригадую (є парочку зіпсованих на етапі виконання, коли замовник проігнорував рекомендації з запуску). Але давайте про хороше.

В особистому рейтингу вдалих лідирують:

Інструмент оцінювання стандартнам якості діяльності юридичних клінік (інструмент моніторингу юридичних клінік), який ми розробили з Юлією Ломжець у 2017 році. Але першими кроками у цій наробці стали дослідження моделі діяльності юридичної клініки у 2005 (з В.Стадніком) та власна система класифікації юридичних клінік за якістю 2009 року.

– і два Інструменти для Української гельсінської спілки з прав людини (моніторингу реалізації прав людини місцевою владою #місцевий_індекс_прав_людини і моніторингу поваги до прав ЛГБТ поліцією).

Важливо:

  1. Розуміти, що всі раніше розроблені подібні інструменти допомагають зробити кращими наступні.
  2. Не лише розробляти, а й ефективно навчати застосуванню інструментів
  3. Не лише навчати, а й супроводжувати деякий час для набуття сталої якості. В принципі, моніторинг юридичних клінік єдиний з моїх, що вже буде іти у самостійне плавання.

Головні рекомендації з розробки і впровадження інструментів моніторингу якості:

  • Завжди краще оцінювати бально і кращий підхід балів це 0/1 (нема/є), в іншому разі суб’єктивізм руйнує якість;
  • Завжди краще робити найменшу можливу кількість індикаторів. Чим більше – тим довше, складніше, спірніше. Як не втратити якість оцінки з невеликою кількістю індикаторів – оцінювати лише кінцевий показник якості, якщо для його досягнення потрібні проміжні. Знаю, це складно зрозуміти, колись поясню детальніше.
  • Не потрібно оцінювати заради оцінки чи покарання. Треба це робити заради допомоги робити оцінену діяльність краще. Це так звана концепція дружнього підходу моніторингу. У моніторингу юридичних клінік для цього зроблено формат “2.0”, який передбачає спільну розробку і втілення Плану розвитку за результатами оцінки.

Автор:

Андрій Галай, член Правління Асоціації юридичних клінік України

Рекомендації з розробки і впровадження інструментів моніторингу якості
X