Розмова про сенси та дії: АЮКУ взяла участь у Глобальному антикорупційному форумі ОЕСР
Розмова про сенси та дії: АЮКУ взяла участь у Глобальному антикорупційному форумі ОЕСР

Команда АЮКУ взяла участь у роботі Глобального форуму Організації економічного співробітництва та розвитку з антикорупції та доброчесності, долучившись до дискусії про сучасні виклики у сфері боротьби з корупцією та розширивши коло партнерів у сфері антикорупційного комплаєнсу у вищій освіті.

Співпраця між державами на міжнародному рівні, спільні зусилля бізнесу, держави і громадян на рівні окремих держав – усе це дії, які можуть і повинні мати вплив на зміцнення доброчесності та ефективну боротьбу з корупцією. Такою була ключова ідея Глобального форуму ОЕСР з антикорупції та доброчесності (OECD Global Anti-Corruption and Integrity Forum), що проходив у штаб-квартирі Організації економічного співробітництва та розвитку в Парижі 24-25 травня 2023 р. Навколо цієї ідеї обʼєдналися представники урядів країн, бізнесу, громадських та експертних організацій з усього світу, які обговорювали можливі шляхи координації зусиль та запровадження ефективних рішень для боротьби з корупцією на всіх рівнях. Зокрема, під час панельних дискусій та неформальних обговорень йшлося про значення лідерства, партнерства, політичної доброчесності, прозорості та нульової толерантності до корупції. 

До Форуму долучилася й команда Асоціації юридичних клінік України, яка вже не перший рік займається розбудовою системи антикорупційного комплаєнсу у закладах вищої освіти України й набула експертності у цій сфері. Наразі АЮКУ реалізує проєкт «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика» за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», в межах якого й була організована поїздка в Париж. 

Асоціацію на Форумі представили голова АЮКУ Юлія Ломжець, членкиня Правління Марія Ципʼящук та комунікаційна менеджерка Наталія Шелудякова. Для команди АЮКУ участь у Форумі дала можливість більше дізнатися про антикорупційні стандарти ОЕСР, познайомитися з найкращими практиками державного сектору та бізнесу в сфері боротьби з корупцією та утвердження принципів доброчесності, а також сформувати нове бачення важливих питань, як-от: 

  •     Проблеми співвідношення доброчесності та антикорупції; 
  •     Сучасних практик адміністрування організацій; 
  •     Запровадження дієвих антикорупційних політик, у тому числі й у сфері вищої освіти; 
  •     Стандартів роботи з викривачами корупції та ін. 

За словами Голови АЮКУ Юлії Ломжець

«Форум Організації економічного співробітництва та розвитку – це глобальна розмова про сенси. Адже обговорювалися питання, на які і ми в Україні шукаємо відповіді: Які заходи є більш ефективними в боротьбі з корупцією: превенція і комплаєнс чи покарання та санкції? Штучний інтелект – це інструмент протидії корупції чи ще одне знаряддя порушення доброчесності? Як глобалізація впливає на корупцію та боротьбу з нею? Як визначити ефективність внутрішніх політик в організаціях і державі в цілому? Форум дав старт пошуку вирішення багатьох проблем і у сфері вищої освіти» 

Розмова про сенси та дії: АЮКУ взяла участь у Глобальному антикорупційному форумі ОЕСР

 Крім того, протягом двох днів роботи Форуму команда АЮКУ мала можливість зустрітися з представниками експертних організацій з різних країн, з якими обговорила особливості взаємодії громадського сектору та органів державної влади у сфері антикорупції, а також презентувала власні напрацювання у цьому напрямку. Крім того, представницям Асоціації юридичних клінік України вдалося узгодити спільні дії з українськими організаціями та державними органами для запровадження антикорупційного комплаєнсу у вищій освіті. 

 «Разом з представниками НАЗК, МОН, ВРУ, представників організацій громадянського суспільства експерти нашого проєкту розпочинають роботу над Методичними рекомендаціями щодо підвищення прозорості діяльності закладів вищої освіти України («Золотим стандартом вищої освіти»), які стануть «дорожньою картою» впровадження найкращих антикорупційних практик в українських університетах» – розповідає про найближчі плани АЮКУ Юлія Ломжець

Отож ключова цінність цьогорічного Форуму – співпраця задля ефективного вирішення проблеми корупції – є одним із головних досягнень АЮКУ в реалізації проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика». Асоціація активно розбудовує мережу партнерів, діяльність яких спрямована на впровадження в Україні культури доброчесності і антикорупції. Сьогодні можемо говорити про партнерські відносини та співпрацю з UNIC (Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу), ACREC (Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні), Центром політико-правових реформ, Ethicontrol, Європейською мережею академічної доброчесності, а також профільним Комітетом Верховної Ради України, МОН, НАЗК, НАБУ. 

 Участь команди АЮКУ у Форумі стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту «ВзаємоДія»



Розмова про сенси та дії: АЮКУ взяла участь у Глобальному антикорупційному форумі ОЕСР
X