Розвиток культури доброчесності: АЮКУ провела Гакатон Street Law з антикорупційних питань
Розвиток культури доброчесності: АЮКУ провела Гакатон Street Law з антикорупційних питань

Асоціація юридичних клінік України провела онлайновий етап Гакатону Street Law, який проводився вже вчетверте й став брендовим заходом АЮКУ. У 2023 році темою Гакатону став «Розвиток культури доброчесності через правову просвіту». Він організований, щоб допомогти удосконалити набуті студентами-клініцистами теоретичні знання та практичні уміння проведення інтерактивних занять і навичок створення правопросвітніх матеріалів за антикорупційною тематикою. 

Гакатон стартував 30 жовтня, й до нього долучилися 23 команди з 10 закладів вищої освіти. Їх очікували 200 годин невтомної і майже безперервної роботи над завданнями Гакатону, виконати які необхідно було швидко і якісно. 

З першого дня Гакатону команди розпочали роботу над правопросвітницькими продуктами, крок за кроком розробляючи усі елементи й матеріали, необхідні для сучасного правопросвітницького заняття: концепція та сценарій уроку; презентації та інфографіка, які його доповнюватимуть; відео або інтерактивні ігри, які допоможуть аудиторії закріпити поданий в уроці матеріал.

Під час першої зустрічі команди отримали теми для своїх уроків, які були визначені за допомогою рандомайзера.  Теми — від найширших (що таке корупція, як вона проявляється у різних сферах життя та як з нею боротися) до дуже вузьких і специфічних, але від того не менш цікавих, як-от звʼязок доброчесності зі штучним інтелектом чи фінансовою грамотністю.

Щоб максимально підготувати учасників до виконання завдань, АЮКУ організувала воркшопи та вебінари, на яких учасники та учасниці дізнавалися більше про протидію корупції, а також техніки і методи, необхідні для проведення занять з практичного права. Протягом чотирьох днів Гакатону учасники й учасниці відвідали 9 вебінарів та воркшопів від експертів у різних галузях: 

 • Воркшоп «Освітня кухня. Цікаві інгредієнти для створення сучасного уроку» від Андрія Олійника, директора ліцею, вчителя, тренера НУШ. 
 • Вебінар «Підслідність корупційних кримінальних правопорушень та особливості розслідування топкорупції» від Віталія Пісного, старшого детективс та заступника керівника відділу детективів НАБУ. Віталій розставив акценти щодо того, які справи розслідують детективи НАБУ, і головні виклики у боротьбі з корупцією на найвищому рівні. 
 • Воркшоп «Не все ‘під одну мірку’: важливість персоналізованого підходу у заняттях зі Street Law» від Емі Уоллес, професор-адʼюнкта Нью Йоркської школи права, представниці міжнародної організації STREET LAW, INC.
 • Вебінар «Прозора школа: вперед до доброчесності» від Людмили Сливи, заступниці керівниці Офісу доброчесності НАЗК — керівниці  відділу просвітницької роботи, та Альони Хилько, менеджеркі Офісу доброчесності НАЗК.
 • Вебінар «Антикорупційні месники: хто і як бореться з корупцією в Україні» від Ганни Ткаченко, експертки Офісу доброчесності НАЗК 
 • Воркшоп «Як використовувати мультимедіа для гейміфікації освітнього процесу?» від Петра  Лапчака, менеджера з відбору студентів Української академії лідерства, фахівець у створенні освітніх програм та гейміфікації навчального процесу. 
 • Воркшоп «Великий тест-драйв антикорупційних  інструментів для роботи з молоддю у закладах освіти» від Алли Рябухи, амбасадорки програми доброчесності EdCamp Ukraine, начальниці управління Державної служби якості освіти у Сумській області. 
 • Воркшоп «Лайфхаки для проведення інтерактивних уроків: взаємодія зі шкільною аудиторією» від Світлани Бацюкової, координаторки проєкту неформальної освіти «Уроки Європи для шкіл України», проєктної менеджерки, екс-експертки Світового Банку з питань освіти. 
 • Вебінар «Кар’єра комплаєнс офіцера в Україні» від Гліба Бакалова, голови Виконавчого комітету UNIC – Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу. 

Кожен день Гакатону – 30 жовтня, 1, 3 та 8 листопада – був насиченим: команди відвідували вебінари та воркшопи, отримували завдання, які необхідно було виконати до наступної зустрічі, й презентували свої напрацювання за попереднім завданням. Таким чином, за тиждень учасниці й учасниці розробили повноцінні правопросвітницькі уроки з антикорупційної тематики. 

Презентації команд на кожному етапі оцінювала колегія суддів, до складу якої увійшли: 

Людмила Слива, заступниця керівниці Офісу доброчесності НАЗК – керівниця  відділу просвітницької роботи;

Альона Хилько, менеджерка Офісу доброчесності НАЗК;

Оксана Вознюк, помічниця Голови Вищого антикорупційного суду;

Анна Федоренко, консультантка з питань антикорупційної політики і захисту викривачів Проєкту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI);

Бацюкова Світлана, координаторка проєкту неформальної освіти «Уроки Європи для шкіл України», проєктна менеджерка, екс-експертка Світового Банку з питань освіти; 

Олександра Козорог, Керівниця освітнього департаменту Української Гельсінської спілки з прав людини;

Тетяна Алфьорова, перша проректорка Дніпровського гуманітарного університету, керівниця Юридичної клініки “Правова допомога”, кандидатка юридичних наук, доцентка;

Олена Орлова, кандидатка юридичних наук, доцентка, керівниця ЮК «Істина» Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ (2018- вересень 2023);

Тетяна Каменчук, Менторка юрклініки БФ «Спілка мертвих юристів»;

Ярослав Малик, експерт Асоціації юридичних клінік України; 

Світлана Романюк-Голінко, заступниця директора з навчально-виховної роботи комунального закладу “Вінницький ліцей №12”; 

Оксана Загородня, заступниця директора з навчально-виховної роботи комунального закладу “Вінницький ліцей № 20”. 

Їх оцінки за кожне із завдання – розробка концепції правопросвітницького уроку, підготовка презентацій та графічних матеріалів, розробка відео або ігр, які стануть доповненням до уроку – визначили 10 найкращих команд онлайнової частини  Гакатону Street Law. Ними стали: 

 • Юридичні віртуози
 • A priori
 • Ботани на лайті
 • Морські котики
 • Legal Minds United
 • Новатори
 • Юридична фікція
 • Клуб інтровертів
 • Corruptionbusters
 • JurisDames. 

Ці команди візьмуть участь у фіналі Гакатону, який відбудеться офлайн 24 листопада у Києві. Їх очікує справжній краш-тест їхніх правопросвітницьких напрацювань, адже командам доведеться провести реальні уроки для учнівської аудиторії. 

Гакатон Street Law проводиться в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика», що реалізується за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія»Розвиток культури доброчесності: АЮКУ провела Гакатон Street Law з антикорупційних питань
X