Спільні дії для ефективних змін: підсумки робочої зустрічі антикорупційного проєкту
Спільні дії для ефективних змін: підсумки робочої зустрічі антикорупційного проєкту

В українській системі вищої освіти назріла необхідність трансформацій – від культивування ціннісного підходу та зміни парадигми мислення про корупцію до запровадження системи нових інструментів для протидії проявам недоброчесності та корупції. Таким висновком завершилася робоча зустріч в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика», що відбулася 24 березня 2023 р.

Ініціативу АЮКУ зібрати стейкголдерів, зацікавлених в активній протидії корупції та запровадженні принципів доброчесності у вищій освіті, підтримали представники державного та громадського сектору. До обговорення проблеми долучилися представники профільного комітету Верховної Ради України; Міністерства освіти і науки; Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури; Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти; Національного агентства з питань запобігання корупції; Національного антикорупційного бюро України; Освітній омбудсмен; експерти проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія»; ГО «Фундація інституційного розвитку»; ГО «Прогресильні»; Українська асоціація студентів; Науково-дослідницький центр «ACREC»; аналітичний центр «ОсвітАналітика»; мережа UNIC; IT-компанія «Ethicontrol». 

Робоча зустріч мала на меті відверте обговорення корупційних ризиків у вищій освіті. Адже корупційні ризики присутні в діяльності всіх ЗВО так само, як і в будь-якій організації. При цьому ризики не завжди переростають у прояви корупції, недоброчесну поведінку або правопорушення. В тих університетах, де керівництво, співробітники, викладачі та студенти знають, з якими ризиками вони можуть стикнутися, ймовірність виникнення корупції мінімальна. Сьогодні з партнерами, які представляють інституції, що на наше глибоке переконання, зацікавлені у просуванні доброчесності й мають реальні інструменти протидії корупції у вищій освіті, ми визначили спільні орієнтири та напрями співпраці,розповідає про ключові напрацювання зустрічі Голова АЮКУ Юлія Ломжець

Під час зустрічі учасники говорили про «Волдеморта» сучасної системи освіти, яким, за влучним висловом Юлії, сьогодні є питання корупції: про неї всі знають, але бояться називати на імʼя. «Розчаклування» проблеми почалося з її визнання та виявлення досить прозаїчної, але при цьому некомфортної для суспільства істини: боротьба з корупцією повинна здійснюватися не тільки у владній вертикалі, а й на рівні кожного громадянина. За словами експертки з антикорупційної політики Проєкту USAID «ВзаємоДія» Галини Кохан, усі повинні усвідомлювати: корупція дає короткострокову перевагу, а в довгостроковій – завдає шкоди і становить небезпеку для суспільства. Тому ми не повинні чекати рішень «згори», а докладати зусиль тут і зараз. Організована АЮКУ робоча зустріч – це спроба зібрати організації та інституції, які роблять ці зусилля кожна на своєму рівні, поволі, але неухильно трансформуючи та змінюючи суспільство. 

Презентуючи напрацювання АЮКУ в сфері антикорупційної діяльності у вищій освіті, Юлія Ломжець акцентувала на системності роботи Асоціації у цьому напрямку. АЮКУ сьогодні реалізовує вже третій проєкт: в результаті попередніх двох було створено реєстр корупційних ризиків в ЗВО та проаналізовано корупційні ризики під час вступної кампанії; на часі дослідження досвіду протидії корупції іноземних університетів та допомога українським ЗВО у запровадженні найкращих практик та побудові повноцінної системи антикорупційного комплаєнсу. 

Експертка АЮКУ Марія Ципʼящук детально розповіла про топ-25 корупційних ризиків у вищій освіті, при цьому розкривши справжні «дива» і вигадливість тих, хто шукав незвичайних шляхів для обходу принципів доброчесності. 

Катерина Дацко, експертка з антикорупційної діяльності, спробувала застосувати зворотню оптику – простежити те, яким чином система вищої освіти може сприяти реалізації Державної антикорупційної програми, зокрема через запровадження профільних освітніх програм, формування культури академічної доброчесності та доброчесного середовища та ін. 

У своїх виступах учасники піднімали питання сучасного стану системи протидії та запобігання корупції у вищій освіті, проблем, які породжує корупція у ЗВО, а також інструментів, за допомогою яких можна боротися з нею. 

 На зустрічі було окреслено низку інструментів, які експертна спільнота вважає найактуальнішими: 

1. Розробка та запровадження нормативних інструментів 

На сьогодні актуальним питанням є прийняття закону про академічну доброчесність. Законопроєкт анонсувала на зустрічі народна депутатка, голова підкомітету з питань вищої освіти Верховної Ради України Юлія Гришина. Його мета – сприяти створенню середовища, в якому не толерують корупцію та недоброчесність. За словами Олександра Хименка, керівника секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, цей законопроєкт не тільки фіксує ціннісні засади, а й передбачає низку засобів забезпечення академічної доброчесності, й НАЗЯВО відіграє у цьому значну роль. 

Не менш важливим інструментом антикорупційної політики є розроблені Національним агентством з питань запобігання корупції рекомендації з підвищення прозорості і доброчесності для ЗВО – так званий «золотий стандарт », про який під час робочої зустрічі розповіли представниці НАЗК Ірина Чаговець та Вікторія Орисюк

2. Посилення інституту антикорупційних уповноважених та підтримка викривачів

Антикорупційні уповноважені – відносно новий інститут, який сьогодні перебуває на початку свого розвитку, але  здатний стати тим, хто змінить правила гри та стане провідником суттєвих трансформацій в антикорупційній діяльності у вищій освіті. За словами експертки Фундації інституційного розвитку Анни Федоренко, ефективність цього інституту залежить від підтримки антикорупційних уповноважених з боку держави, експертних спільнот і самих ЗВО, зокрема у забезпеченні навчання, допомозі у професійному розвитку, можливостях використовувати реальні інструменти впливу. 

Однак робота антикорупційних уповноважених може бути знівельована, якщо в університетських спільнотах не буде сформовано сприйняття діяльності викривачів корупції та готовності усіх учасників освітнього процесу ставати викривачами. На цьому наголосила Голова Фундації інституційного розвитку Оксана Броневицька. Зацікавленість та готовінсть здобувачів вищої освіти активно включитися у побудову системи протидії корупції підтвердила членкиня виконавчого комітету Української асоціації студентів Наталія Котурбаш

Студентів варто залучати до таких процесів, тому що ЗВО працює для студентів – щоб студент отримав якісну вищу освіту, влаштувався на гарну роботу і став висококваліфікованим спеціалістом. Протягом усього процесу навчання учень або здобувач дуже часто зустрічається з корупційними ризиками, і тут треба одночасно виховувати з дитинства несприйняття проявів корупції та працювати зі студентами і доносити їм те, як вони мають реагувати на певні корупційні ризики, як вони повинні поводитися, коли відбувається академічна недоброчесність або що вони мають робити, коли самі стають субʼєктом, який породжує корупцію або академічну недоброчесність в освіті.

 3. Впровадження технологічних рішень для побудови системи комплаєнсу та налагодження роботи викривачів

Зокрема, Олег Лагодієнко, співзасновник та CEO компанії Ethicontrol розповів про ІТ-рішення, що вже існують та доводять свою ефективність у сфері управління доброчесністю та роботи з викривачами у бізнесі й можуть застосовуватися у діяльності ЗВО.  

4.  Координація дій ключових стейкголдерів та експертного середовища для посилення прозорості і доброчесності у вищій освіті

Й ініційована АЮКУ робоча зустріч задала необхідний тон для подальшої співпраці у цій сфері. 

Формування доброчесності і нетолерування корупції – це дуже серйозний процес. В його ході дуже важливо чути позиції й звіряти погляди з тими, хто долучений до нього, щоб розуміти хто що думає, що робить і планує робити. Сьогодні ми усі мали можливість обмінятися думками з питань, які є релевантними для усіх присутніх, але найголовніше – що далі,прокоментував результати зустрічі освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Далі буде… Попри те, що результати робочої зустрічі не втілилися у розробці спільного документа чи інших нормативних напрацювань, учасникам робочої зустрічі вдалося визначити основні точки прикладання спільних зусиль, узгодити позиції та висловити принципову згоду співпрацювати для створення мережі взаємодії між органами державної влади, громадським сектором, університетами та здобувачами вищої освіти, і це є не менш вагомим результатом. За цим першим кроком – ми переконані – обовʼязково послідують й багато інших.

 Дякуємо нашим партнерам за участь та підтримку ініціативи АЮКУ! 

 

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).  Програма заходу є виключною відповідальністю Асоціації юридичних клінік України і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Спільні дії для ефективних змін: підсумки робочої зустрічі антикорупційного проєкту
X