Сила міждисциплінарного підходу: як співпраця фахівців може допомогти переміщеним українцям
Сила міждисциплінарного підходу: як співпраця фахівців може допомогти переміщеним українцям

25 вересня 2024 року  відбувся воркшоп «Покращення підтримки ВПО та біженців: сила міждисциплінарного підходу», організований Асоціацією юридичних клінік у співпраці з Інститутом прав людини та гуманітарного права імені Рауля Валленберга та Польською Фундацією юридичних клінік. 

Міждисциплінарний підхід у наданні допомоги українцям зі статусом внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО) є ключовим елементом успішної інтеграції та підтримки людей, які були змушені покинути свої домівки через війну. Цей підхід полягає у залученні фахівців з різних сфер знань та вмінь – від правників та соціальних працівників до психологів і медиків – для вирішення складних проблем, з якими стикаються ВПО. Це дає можливість створити комплексну систему підтримки, яка враховує індивідуальні потреби кожної людини, створюючи умови для її інтеграції в нове середовище. 

Про реальні кейси реалізації міждисциплінарного підходу, а також можливості та виклики, що цей підхід породжує, розповіли  українські та іноземні спікери:

Людмила Руденко, членкиня Правління АЮКУ, голова ЮК Сумського державного університету, розповіла про роботу Сумської Ради ВПО та досвід впровадження міждисциплінарного підходу у її діяльності. Мультидисциплінарний комплексний підхід до залучення фахівців з різних сфер  допомагає Раді ВПО ефективніше представляти інтереси внутрішньо переміщених осіб та надавати системну підтримку тим, хто її потребує. Людмила підкреслила, що міждисциплінарність дає можливість адекватно оцінювати можливості певного органу чи організації надавати допомогу та оптимально використовувати доступні ресурси. 

Про досвід надання комплексної допомоги внутрішньо переміщеним українцям розповів Михайло Богомолов, керівник Вінницького обласного відділення ГО «ВПО України». Організація докладає зусиль та налагоджує співпрацю з органами місцевої влади, міжнародними організаціями та благодійними фондами, юридичними клініками, аби юридична, освітня, гуманітарна та психологічна допомога тим, хто її потребує, була максимально ефективною.

Виступ Соні Роман (Sonja Román), юристки Skåne Stadsmission, був присвячений досвіду роботи Unga Forum у Мальме, де молоді люди та сімʼї з дітьми можуть отримати комплексну підтримку. В Unga Forum можна отримати як юридичну допомогу, так і підтримку у взаємодії з органами влади, фахову медичну консультацію чи знайти спільноту для спілкування та адаптації. На думку Соні, міждисциплінарність дає можливість їхній організації бути ближчими до «реальності» (яка завжди є складною) та надавати всеохоплюючу підтримку вразливим категоріям населення. 

Осне Даніельсен (Åsne Danielsen), дослідниця Норвезького інституту міських і регіональних досліджень (Norwegian Institute for Urban and Regional Research), розповіла про дослідницькі проєкти, що стосуються політик європейських країн в умовах напливу  біженців  та вимушено переміщених осіб. 

Воркшоп став черговим підтвердженням того, що коли об’єднуються люди різних професій і з цінним досвідом, вони здатні творити великі зміни!

Воркшоп проводився в межах проєктів, які АЮКУ реалізує у співпраці з  Інститутом Рауля Валленберга (Швеція) та Польською Фундацією юридичних клінік: «Посилення захисту прав українських ВПО та біженців через правопросвіту», що фінансується Радою міністрів північних країн та проєкт «Підтримка України шляхом забезпечення посиленого захисту прав ВПО та біженців», що фінансується Шведським інститутом.



Сила міждисциплінарного підходу: як співпраця фахівців може допомогти переміщеним українцям
X