То ми у “Десятці”?!

Квітень для команди Юридичної клініки Школи права УКУ розпочався дуже незвично. Чому? Бо Ірина Каня та Юрій Шваб в столиці Ірландії, місті Дублін після перемоги в Олімпіаді з юридичного консультування клієнтів в Україні, представляли Україну на міжнародних змаганнях з консультування клієнтів ім. Брауна-Мостена 2019 (ICCC 2019).

Олімпіада.

Як зазначає менеджерка Юридичної клініки Школи права УКУ, Христина Ковцун, дані змагання є певною мірою унікальними і не схожими, до прикладу, на такі популярні серед студентів-правників мут-корти. Суть змагань полягає в тому, щоб налагодити комунікацію з клієнтом, який прийшов на зустріч з юристами з певною правовою проблемою. При цьому, клієнт може бути як дуже емоційним та перетягати на себе ініціативу під час спілкування, так і мовчазним та закритим або ж умисно щось приховувати. Не зважаючи на все це, студенти повинні отримати всю необхідну інформацію про справу клієнта, всі важливі деталі, виявити не лише правові, але й соціальні та морально-етичні проблеми, ну і одразу запропонувати клієнту (актору) декілька варіантів виходу із ситуації. Саме ці вміння і оцінюють на ICCC судді. Цікаво, що колегія суддів на міжнародних змаганнях складається з юриста-практика, юриста-науковця та практикуючого психолога. Аналіз проблеми конкурсанти здійснюють на основі законодавства країни, яку вони представляють. Тобто, в нашому випадку Ірина та Юрій консультували американця, який тимчасово перебуває в Україні і стикнувся з правовою проблемою. Цьогоріч участь в змаганнях брали представники з 21 країни, зокрема: США, Велика Британія, Швейцарія, Канада, Бразилія, Шотландія, Туреччина, Хорватія, Німеччина, Нова Зеландія, Індія, Малайзія, Шотландія, Австралія, Кенія, Нідерланди та ін. Тобто судді почули правовий аналіз на основі законодавства стількох країн! “Як тренер команди, я була присутньою лише на раундах наших студентів, окрім фінанлу – зазначає Христина. – Я точно можу сказати, що Україна була дійсно гідно представлена на міжнародних змаганнях. Свідченням цього є те, що наша команда згідно рейтингу посіла 10 місце, розділивши його з командою зі Швейцарії. Я дуже пишаюсь успіхом Іри та Юрія, ще й з огляду на те, що вони боролись з native speakers. За час підготовки до змагань Юрій та Ірина просто неймовірно виросли, в порівнянні з національними змаганнями. Блискучий правовий аналіз на третьому раунді, структурування інформації, правильна постановка запитань, отримання практично всієї необхідної інформації від клієнта, належний тайм-менеджмент, а головне злагоджена командна робота – це лише невеликий перелік вмінь та навичок, які розвинули та проявили Ірина та Юрій. Я дуже дякую Ірині та Юрію за злагоджену роботу, врахування всіх порад та зауважень, належну підготовку, винахідливість та творчий підхід. Слід також додати, що судді на кожному раунді відзначали позитивні моменти та високий рівень консультування Юрія та Ірини, також давали слушні зауваження. Для себе я запам’ятала формулювання однієї із суддів про великий потенціал команди. Про рівень організації Law Society of Irland та професійний рівень суддів треба писати окрему статтю. Сама присутність містера Фореста Мостена, відомого американського медіатора, юриста в сфері сімейного права, професора права та знаного як “peacemaker who never goes to court“, говорить про рівень оцінювання.

Щодо важливих зауважень на майбутнє: на фіналі ми бачили як проводить консультування команда-переможець зі США (власне минулого року перемогу здобула також команда зі США). Є щось таке дуже природньо-просте в налагодженні комунікації, завоюванні довіри клієнта з першого слова, налагодженні контакту навіть з першого погляду, і ще, аж певна самовпевненість, повна готовність взяти всю ситуацію під свій контроль. Саме ці моменти, на мій погляд, принесли перемогу команді зі США. Тобто, комунікація і вміння презентувати себе клієнтові – те, над чим я особливо працюватиму при підготовці до наступних змагань з командою студентів. Величезна подяка за фінансову підтримку учасників змагань АО “ЮФ “Гринчук та Партнери” та АО “ЮФ” Астерс”. Також я особливо дякую УКУ та Школі права УКУ, дійсно всій, всій команді за допомогу, підтримку і поради, без яких ця поїздка точно не відбулася б”.

Враження учасників змагань:

Ірина Каня: “У мене залишились дуже яскраві враження після міжнародних раундів змагань. Бути чесною, вони мені сподобались у декілька разів більше, аніж національні раунди. По-перше, змінилась тема змагань – від корупційних злочинів до крадіжок – яка мені була більш близькою, тому надані фабули справ мені дуже подобались. По-друге, клієнти на змаганнях були професійними акторами. І це було справжнє задоволення консультувати їх. Актори настільки добре передавали усі емоції, що в деякі моменти я забувала, що це не справжній кейс і ми всього лиш на змаганнях. Здавалось, що від нас і якості наданої консультації дійсно залежить їх майбутнє. По-третє, після кожного виступу ми отримали дуже якісний фідбек від суддів, серед яких були і викладачі, і юристи-практики, і психологи, який неодмінно зможемо використати у нашій подальшій професійній діяльності та й житті загалом. Єдине, про що шкодую, то це те, що надто пізно дізналась про ці змагання і вже не зможу взяти участь в них наступного року. Загалом рекомендую всім студентам-правникам звернути уваги на ці змагання, бо це справді дуже корисний та крутий досвід. Я не очікувала, що ці змагання принесуть не лише хвилювання, а й задоволення від участі. І нарешті хочу подякувати своєму тіммейту Юрію Швабу, без якого я б ніколи не потрапила на ці міжнародні раунди, менеджерці Юридичної клініки Христині Ковцун за її терпіння та тренерство, а також керівниці Магістерської програми Світлані Хилюк та професору В’ячеславу Навроцькому за суттєву допомогу у підготовці. І особлива подяка Школі права УКУ за надану підтримку, без якої ми б не отримали цей прекрасний досвід”.

Юрій Шваб: “Перші враження були дивні. Купа людей зі всього світу, різні культури, релігії, вподобання, манери. Я перший раз відчув, що таке мультикультуралізм. В перший день вирішили застосувати тактику team secret, але не вийшло, так як інші команди постійно підходили знайомитись. Так і перший день змагань пройшов. Знайомства, відкриття, жеребкування, спілкування. На другий день розпочалися самі змагання. Ми мали певні заготовки і план дій на кожну ситуацію (ситуації командам надавалися за два тижні до змагань). Тобто приблизно ми знали, яка буде проблема і що від неї очікувати. Єдине чого ми не могли передбачити – це тип клієнта. Ми не знали, чи буде він мовчазний чи емоційний, чи закритий, чи буде панікувати, чи буде кричати. Тому тут треба було діяти по-ситуації. Перший раунд мені сподобався, він стосувався крадіжки в магазині. В процесі консультування ми виявили, що клієнт клептоман та іноземець, хоча він був досить закритий і не говорив багато. Друга ситуація була досить кумедна. Як казали нам судді після раунду, клієнт був сильний і говіркий, тому він керував процесом консультування. Насправді ми ж були здивовані не типом клієнта, а ситуацією. Вона стосувалася картин Моне, які були колись викрадені. І тут ми не знали, які поради давати. Третя ситуація була ідеальна. Клієнтка (а точніше актриса) грала свою роль геніально (сльози, емоції, біль). Ми ж запропонували декілька хороших варіантів вирішення проблеми. Всім цей раунд сподобався. Але на жаль, ввечері нам повідомили, що ми не пройшли далі. Одне точно можна сказати: досвід ми здобули величезний і готові ним поділитися з наступною командою УКУ. Подяка: п. Світлані Хилюк, п. В’ячеславу Навроцькому – за дуже корисні поради в сфері кримінального права. п. Марії Цип’ящук та п. Ділейну Свенсону (Delaine Swenson) – за практичні поради, як краще консультувати і організувати весь процес. п. Івану Городиському – за підтримку і допомогу”.

Матеріал підготувала: Христина Ковцун

То ми у “Десятці”?!
Scroll Up
X