ТОП-25 корупційних ризиків у вищій освіті
ТОП-25 корупційних ризиків у вищій освіті

З червня 2021 по лютий 2022 року Асоціація юридичних клінік України впроваджувала проєкт «Антикорупційний комплаєнс у вищих навчальних закладах: від визначення ризиків до їх подолання». Одним із напрямів проєкту був пошук та формування каталогу найбільш типових корупційних ризиків у вищій освіті.

Для цього дослідницька група проєкту:

  • аналізувала відкриті джерела (реєстри (судові, реєстри НАЗК, системи Prozorro та ін.), інформацію зі ЗМІ, соціальних мереж, попередні національні та іноземні дослідження корупційних ризиків у вищій освіті);
  • проводила загальнонаціональне опитування студентів закладів вищої освіти з усієї України;
  • здійснювала поглиблений моніторинг та оцінювання корупційних ризиків у п’яти пілотних закладах вищої освіти за адаптованою Методологією, що розроблена Національним агентством з питань запобігання корупції.

Корупційні ризики визначені як в контексті законодавства, яке прямо регулює питання вчинення корупційних та пов’язаних із корупцією правопорушень (Закон України “Про запобігання корупції”, відповідні статті ККУ, КУпАП), так і додаткових норм, що визначають правила доступу до публічної інформації, здійснення державних закупівель, порушень виборчого законодавства, злочинів проти здоров’я та статевої свободи — зокрема, сексуальних домагань. Сексуальні домагання розглянуті у цьому дослідженні як комплексна проблема, що має ознаки корупційного ризику, де “валютою” в освітньому процесі стають інтимні послуги або інші види домагань. У світі це явище також отримало назву “сексторція”.

За результатами аналізу вдалося сформувати розширений реєстр, який налічує 55 корупційних ризиків у чотирьох основних сферах організації вищої школи: навчальний процес, наукова діяльність, адміністративна діяльність та партнерство закладів вищої освіти із зовнішніми партнерами (стейкхолдерами).

На основі розширеного реєстру експерти сформували перелік з 25 корупційних ризиків, які є найбільш типовими для сучасної системи вищої освіти в Україні. Для кожного ризику описані його контекст та прояви, чинники, які сприяють виникненню ризику, потенційні стратегічні та корупційні наслідки від його настання, а також приклади його реалізації.

Наприкінці дослідження наведені рекомендації університетам, Національному агентству з питань запобігання корупції та Міністерству освіти і науки України щодо мінімізації корупційних ризиків у вищій освіті, згруповані за категоріями ризиків. Додатком наведені приклади кращих практик з попередження чи подолання корупційних ризиків, які команда проєкту дослідила під час моніторингів у п’яти пілотних університетах.

Завантажити ТОП 25 корупційних ризиків у вищій освіті

Підготовка публікації стала можливою завдяки підтримці американського народу та є частиною впровадження проєкту “Антикорупційний комплаєнс у вищих навчальних закладах: від визначення ризиків до їх подолання”, що реалізується ГО “Асоціація юридичних клінік України” за фінансової та експертної підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», а також експертної та консультативної підтримки Національного агентства з питань запобігання корупції.

ТОП-25 корупційних ризиків у вищій освіті
X