У Ірпені було проведено круглий стіл на тему: «Значення юридичного клінічного руху для формування правників нової генерації»

Сьогодні, 8 червня, в Національному університеті Державної фіскальної служби України (НУДФСУ), що в Ірпіні, відбувся круглий стіл «Значення юридичного клінічного руху для формування правників нової генерації». Цей захід став завершальним акордом моніторингу Ірпінської юридичної клініки (ЮК), адже на ньому були оголошені результати роботи моніторингової групи. Нагадуємо, що цієї весни та вже цими літніми днями відбувається серія моніторингів юридичних клінік, які проводить АЮКУ з метою надання практичних і методичних порад для удосконалення їх діяльності.

Державної фіскальної служби України

Захід відкрив ректор НУДФСУ Пашко Павло Володимирович: «Дуже приємно, що сьогоднішній круглий стіл проходить у надзвичайно приємний для нас час – на днях нам повернули статус Національного університету. Це дуже відповідально для нас, адже через три роки ми повинні будемо підтверджувати його. Університет повинен буде показувати якісні показники своєї діяльності. Одним із критеріїв забезпечення якісної підготовки фахівців є практико-орієнтоване навчання. В нашому Навчально-науковому інституті (ННІ) права це забезпечується, зокрема, діяльністю юридичної клініки університету. Наша клініка є лідерською у регіоні та однією із провідних та давно функціонуючих. ЮК – важлива структурна одиниця закладу вищої освіти (ЗВО) для стимулювання студентів отримати навички майбутньої професії вже під час навчання. Оскільки специфікою нашого університету є підготовка фахівців у сфері провадження державної фіскальної політики, у перспективних планах є створення міждисциплінарної економіко-правової клініки, яка б здійснювала консультації з проблемних питань обрахування податків та неподаткових зборів. Ми повинні дбати про те, щоб студенти ще із університетських аудиторій налаштовані були на переорієнтацію фіскальних органів із стягувачів податків у здійснення сервісної інституції, яка б допомагала населенню розуміти систему обрахунку податків, їх види та розмір».

Директор ННІ права Топчій Василь Васильович зазначив: «Ми свідомо пранули до проведення такого моніторингу. У нас високі амбіції і ми хочемо стати однією з кращих ЮК в Україні. Оскільки сьогодні змінюються вимоги до професії правника, ми прагнемо активізувати діяльність ЮК, де студент здобуває навичок інтерв’ювання та консультування клієнтів, складення консультативних висновків, проектів процесуальни та інших документів. ЮК сьогодні – це вимога часу».

 

Державної фіскальної служби України

На заході був присутній член виконавчого комітету Союзу юристів України, голова Київської обласної організації СЮУ Матьора Микола Іванович. Він поділився спогадами про створення Ірпінської ЮК: «Вперше почув про існування юридичних клінік від свого Волинського колеги адвоката Єлова Віталія Андрійовича у 2000 р., який розповів про діяльність ЮК у Луцькому університеті. Я цю ідею підхопив і з керівництвом Ірпінського університету почав втілювати. У тому ж році ми здійснили навчальний візит до Луцька, щоб перейняти досвід їхньої клініки. Так усе починалось. А сьогодні власним багатим досвідом може ділитись Ірпінська клініка.» От як задовго до проведення моніторингів юридичні клініки з власної ініціативи навчались одна у одної, ділились необхідними навчальними матеріалами з однієї високою метою – готувати фахівців нової генерації.

Окрім того, на заході виступили:
Корінна Надія Миколаївна, завідувач Ірпінської ЮК, адвокат. Вона коротко презентувала основні здобутки клініки, починаючи з її офіційного відкриття у 2003 р. і до перемог останніх років таких, як 1 місце у Національній олімпіаді з консультування юридичних клінік України у 2017 році.
Сіома Микола, директор Української фундації правової допомоги, який зазначив, що моніторинги ЮК – це важливий інструмент для покращення їх діяльності, який має на меті підняти престиж юридичної клінічної освіти. Кожна ЮК після проходження моніторингу отримує сертифікат, який відносить клініку до певного розряду:
0-30 % – організація, що перебуває на шляху до юридичної клініки;
31-60 % – юридична клініка базового рівня;
61-80 % – юридична клініка, що відповідає стандартам якості;
81-100% – юридична клініка вищого ґатунку якості.

Сертифікація ЮК – це важливий показник їх діяльності, оцінки якості надання правової допомоги та ін. видів діяльності ЮК. Цей процес має стати таким, щоб кожна ЮК намагалась пройти такий моніторинг, отримати свого роду «сертифікат якості», який є показником її успішності. В УФПД існують домовленості з Національною Асоціацією адвокатів України про підписання меморандуму про співпрацю з АЮКУ, за яким студенти сертифікованих ЮК матимуть можливості стажування в провідних адвокатських фірмах України.

Обговорення.

І на завершення заходу представники моніторингової групи Юлія Матвєєва, Марина Якубович та Катерина Білецька оголосили результати моніторингу та поділились враженнями. Ірпінська ЮК отримала 67 % і є клінікою, яка відповідає стандартам якості. Члени АЮКУ Юлія Матвєєва та Катерина Білецька проаналізували результати по кожному компоненту Інструменту моніторингу: організація і забезпеченя ЮК, включення юридичної клінічної освіти у навчальний процес, юридичне консультування в ЮК, право просвітня діяльність в ЮК, – а також надали рекомендації для покращення показників роботи ЮК.

Незалежний спостерігач моніторингової групи Марина Якубович, Державний експерт з правової освіти Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Мін’юсту України ділиться враженнями: «Слід відмітити об’єктивність та прозорість моніторингу. Усі показники є зваженими та обгрунтованими. Мені це було важливо побачити. Слід зазначити, що Інструмент моніторингу єдиний для усіх клінік і монітори намагаються зважено та прискіпливо оцінювати кожен показник. Тому чесність і відкритість цього процесу забезпечена повною мірою. Було приємно побачити якісну роботу Ірпінської ЮК. Однак у той же час хочу констатувати той факт, що лише 5% студентів цього ЗВО проходять навчання у ЮК. На мою думку, цей показник слід збільшувати».

Наприкінці заходу ректор НУДФСУ Пашко П.В. подякував за проведену оцінку діяльності Ірпінської ЮК, пообіцяв поліпшити приміщення та матеріально-технічне забезпечення ЮК, вирішити питання із організацією викладання навчального курсу «Основи юридичної клінічної практики». «Ми б дуже хотіли, щоб через деякий час, можливо навіть у жовтні цього року, коли наша клініка буде відзначати своє 15-річчя, до нас знову завітала моніторингова група і ми б показали, як швидко уміємо виправлятись. Ми могли б стати модельною клінікою, де б інші ЮК вчились би на нашому прикладі, як потрібно готуватись до моніторингів і виконувати вказівки АЮКУ».

Захід завершила цікава екскурсія університетом з демонстрацією сучасних інноваційних аудиторій.

Авторка публікації: Юлія Матвєєва

У Ірпені було проведено круглий стіл на тему: «Значення юридичного клінічного руху для формування правників нової генерації»
X