Протягом трьох днів м. Варшава гостинно приймала представників Асоціації Юридичних клінік України, які стали ініціаторами та організаторами Міжнародного стажування “First Cross-boarder school of professional skills for academics of legal clinics”.
Стажування ґрунтувалось на обміні українсько-польським досвідом функціонування та менеджменту мережі Юридичних клінік Польщі та України. І досвід польських колег вражає, адже їм вдалося створити бренд Юридичних клінік, що гармонійно вписався у структуру ЗВО, які навчають майбутніх юристів.
Що ж обговорюють лідери юридичного клінічного руху?
Цікавезний досвід роботи кращої юридичної клініки Польщі (Варшавський університет), який дуже граційно презентувала її керівниця Dr. Katarzyna Julia Kowalska, надихнув на пошук нових ідей та способів їх реалізації.
Завдяки представникам польської мережі юридичних клінік учасники визначили, що юридичні клініки займають значне місце у системі правозахисту та вищої юридичної освіти Польщі. Цікавим є те, що усі юридичні клініки у Польщі мають свій рейтинг, який публікують у ЗМІ. Протягом трьох днів нам вдалося побачити практики трьох кращих юридичних клінік Варшави.
Значний акцент був поставлений саме на менеджмент ЮК, адже керівник має вміти знайти партнерство, розробити стратегію та вирішити конфлікти в процесі роботи. Завдяки досвіду, яким поділився Delaine Swenson (Польща) та роботі над практичними кейсами, які були надані членами правління Асоціації юридичних клінік України Андрієм Галаєм, Марією Цип’ящук та Юлією Ломжець, нам вдалося систематизувати знання та практичний досвід і знайти більш ефективні методи вирішення проблем, які виникають в роботі керівника ЮК.
Практичний блок стажування передбачав розробку та презентацію власного проекту регіонального розвитку мережі юридичних клінік України. У цій частині хотілося зробити все і одразу, адже так багато хочеться зробити для розвитку студентів та персоналу Юридичної клініки на регіональному рівні. Досвідчені ментори допомогли оптимізувати ідеї у ефективний проект, який буде працювати на розвиток регіональної мережі.
Проект, який був презентований спрямований на правопросвіту молоді, адже досвід роботи протягом року з учнями старших класів у м. Кривому Розі показав, що молодь знає, але не розуміє права людини. Саме навколо вирішення цієї проблеми запропоновано об’єднати юридичні клініки регіону.
Польський досвід доводить:
- Юридичні клініки є основним і ефективним інструментом формування навичок правозастосування у майбутніх юристів.
- Проектна діяльність – важлива складова розвитку ЗВО та Юридичних клінік зокрема, однак цьому треба вчитись, змінюючи свідомість учасників освітнього процесу.
- У єднанні наша сила – не можливо побудувати прогресивну мережу без співпраці та об’єднання зусиль активних та прогресивних її представників.
“Нові знання, цікаві знайомства та зміна оточення завжди надихають на поступ. Однак коли ти розумієш, що уся команда зацікавлена у побудові ефективної співпраці і вболіває за розвиток твоєї Юридичної клініки – це вже відповідальність!”
Матеріал підготувала Катерина Дацко