Участь у Міжнародній школі професійних навичок для юрклінік
Участь у Міжнародній школі професійних навичок для юрклінік

17-19 червня у Варшаві проходила Перша міжнародна школа професійних навичок для керівників та викладачів юридичних клінік, учасником якої я мала величезне задоволення бути.

Досвід.

Основною метою, ідеєю школи був розвиток регіонального лідерства юридичних клінік. Якщо коротко: після участі в школі юридичні клініки повинні змінити свій статус-кво з учасників програм і заходів, які проводяться на регіональному рівні, – на організаторів та рівноправних партнерів правопросвітнього руху.

Асоціація юридичних клінік України, яка організовувала захід, підійшла до завдання комплексно, через що і знання, здобуті в ході школи, дозволили сформувати не загальне уявлення про «предмет, види, цілі та завдання» відповідних активностей клініки, а змогли вселити в кожного учасника рішучість та впевненість у тому, що поставлена ціль буде досягнута. Адже ми отримали знання про конкретні практичні інструменти, які можуть бути використані в тих чи інших ситуаціях.

Робота проходила в рамках 3 блоків.

І. Знайомство з роботою юридичних клінік в Польщі.

В загальному можна сказати, що ситуація така ж, як і в Україні – варіюється залежно від клініки.

Зокрема, ми дізналися, що:

☑ Клініки у більших університетах мають поділ на секції по галузях права. У Варшавському університеті їх аж 12

☑ Найбільше справ за рік розглядає ЮК Варшавського університету – близько 1000. Кажуть, кількість справ відчутно скоротилася після запровадження системи безоплатної правової допомоги

ЮК Варшавського університету

☑ Кадри: у Варшавському університеті передбачена окрема посада секретаря, який здійснює попередній запис на консультації. У Лазарському університеті разом з керівником працює також помічник – це студент, якого за виконання роботи в клініці звільняють від плати за навчання

☑ В Університеті соціальних та гуманітарних наук випускники університету волонтерять в клініці, вже будучи на роботі, перевіряючи консультації та допомагаючи на інтерв’юванні та консультуванні клієнтів

☑ Матеріальне забезпечення – завжди окреме питання. Проте кімната для консультування клієнтів – must-have.

Досвід Польщі.

☑ Після відвідування ЮК Лазарського університету захотілося відродити практику «Адвокат по переписці» (консультування осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі). Хороша потрібна практика. І головне – консультанти відчувають вдячність (на фото є намальовані клієнтами картини в знак вдячності за допомогу).

Польща.

☑Окрема металева шафа для зберігання справ – обов’язкова вимога.

Польща.

☑ Всі ЮК Польщі мають укладені договори страхування відповідальності перед третіми особами за неякісно надану правову допомогу

ІІ. Ще говорили про мотивацію і налагодження взаємовигідної співпраці з партнерами – дуже важливо усвідомлювати всі наявні «важелі впливу» (в хорошому сенсі цих слів) та переваги, які ти можеш запропонувати своєму партнеру, а також способи вирішення конфліктів (виявляється, інколи конфлікт корисно навіть проігнорувати)

ІІІ. До участі в школі учасники розробляли проекти співпраці юридичних клінік, які були презентовані під час школи. Тому в найближчому майбутньому необхідно очікувати, що українська спільнота юридичних клінік сколихне інформаційний простір цікавими та соціально корисними ініціативами!

 

Матеріал підготувала Юлія Хмарук

Участь у Міжнародній школі професійних навичок для юрклінік
X