Український досвід на Міжнародних змаганнях з консультування клієнтів 2024 року
Український досвід на Міжнародних змаганнях з консультування клієнтів 2024 року

10-13 квітня 2024 року у Любліні відбулися Міжнародні змагання з консультування клієнтів імені Брауна-Мостена, організаторами яких стали Україна та Польща. За світову першість у консультуванні боролися 22 команди з усього світу, вправляючись у наданні консультацій у сфері Міжнародного гуманітарного права. Україну на змаганнях представила команда юридичної клініки Донецького національного університету імені Василя Стуса.

Міжнародні змагання – досвід, який збагачує

На 4 дні Люблінський католицький університет Іоанна Павла ІІ став епіцентром міжкультурних комунікацій, юридичної експертизи та концентрації найталановитіших правників-консультантів з різних країн світу. Саме тут проходили Міжнародні змагання з консультування клієнтів імені Брауна-Мостена. Щороку ці унікальні змагання збирають кілька десятків студентів і студенток, які змагаються у командах з двох людей. Вони виступають у ролі юристів-консультантів, які приймають в своєму офісі клієнта та намагаються надати йому/їй правову консультацію. 

Кожен новий клієнт – це нова справа, нова історія, новий тип і темперамент клієнта й новий виклик для команд. Судді оцінюють команди за 11-ма детальними критеріями, серед яких: вміння встановити ефективні професійні стосунки, завоювати довіру клієнта, зрозумілою мовою пояснити правила роботи; здатність з’ясувати, з якою саме проблемою звертається людина, і що для неї важливо отримати від співпраці з юристами; юридичний та неюридичний аналіз питання й, так само – надання правових і неправових консультацій; ефективне завершення інтерв’ю та врахування морально-етичних аспектів, і – зрештою, робота в команді та проведення пост-інтерв’ю. Ті, кому вдається впоратися з ним найкраще, входять в історію Змагань як переможці. 

Щороку міжнародна асамблея Змагань обирає тему для наступного раунду. Цьогорічна тема була особливо складною та нехарактерною, але – на жаль, дуже актуальною у світі, й Україні. Учасникам довелося заглибитися у право збройних конфліктів – Міжнародне гуманітарне право. 

Люблін привітав учасників та учасниць погожою погодою, історичними місцями, теплими зустрічами та новими знайомствами. Хтось вже брав участь у подібних змаганнях, для когось така можливість випала вперше. Були й такі, хто колись вперше приїхав на змагання як учасник, а цього року вже виступав у ролі тренера команди або ж судді Змагань. Але, без сумніву, це був неповторний досвід для усіх. 

Україна є постійною учасницею Змагань, й з 2006 рокуь делегує свою найкращу команду, яка визначається під час Національної Олімпіади з консультування клієнтів АЮКУ. Цьогоріч честь країни відстоювали студентки юридичної клініки Донецького національного університету імені Василя Стуса Катерина Волошина та Владислава Ровінська. До виїзду на Змагання українська команда посилено готувалася, й у цьому їй допомагали тренерки Лілія Амелічева та Тетяна Михайліна, а також велика команда українських юристів-практиків, минулорічних учасників Змагань та тренерів команд. Й напружена робота дала свої плоди: під час відбіркових раундів українська команда продемонструвала неймовірні результати – з-поміж 22 команд-учасниць Катерина та Владислава набрали найбільшу кількість балів, ставши лідерами разом з командами США та Австралії та увійшовши до півфіналу. У підсумку, наша команда увійшла до 9 найсильніших команд світу, а переможницею стала команда Шотландії. 

“Ми отримали величезне задоволення від спілкування з клієнтами в абсолютно різних ситуаціях, які вимагали якісної правової допомоги. Дуже цінними стали коментарі суддів, практикуючих юристів з величезним досвідом, які збагатили нас корисними порадами. Ми познайомилися із представниками багатьох країн-учасниць Змагань, дізналися про системи та особливості консультування в інших державах та активно обмінювалися досвідом з іншими командами. Ми відчуваємо величезну підтримку і зовсім не очікували того, що зможемо потрапити у півфінал”поділилися власними враженнями Владислава і Катерина.

Але найбільшим здобутком, за зізнанням самих учасниць, стали не безпосередні результати й досягнення, а неповторний досвід, який вони отримали на Змаганнях. Учасники й учасниці не тільки змагалися у консультантських навиках, а й знайомилися і розширювали власні мережі контактів, дізнавалися більше про особливості системи права в різних країнах, спілкувалися й брали максимум від експертів з усього світу – адвокатів, прокурорів, юристів-практиків, керівників юридичних клінік та консультацій, дослідників, які виступали у ролі суддів. 

Україна вперше брала участь у Змаганнях не лише, як учасниця, але й як співорганізаторка. Ще з 2015 року національна представниця Змагань від України Марія Цип’ящук висловлювала бажання провести міжнародний раунд в Україні. Цю пропозицію дуже тепло сприйняли, проте відклали через вторгнення Росії. За кілька років розпочалася світова пандемія, а пізніше – й повномасштабна агресія РФ. Проте, ми не полишаємо надію за кілька років прийняти спільноту Змагань у себе. 

“Дякуємо за незабутній досвід, безцінні знання, неймовірні зустрічі та емоції… Тут усі – переможці, і я дуже сподіваюся, що у найближчому майбутньому ми зможемо змагатися у мирній та безпечній Україні”сказала Владислава Ровінська під час промови на церемонії закриття Змагань. 

Серед великої та різноманітної за походженням, професійним бекграундом та досвідом колегії суддів цьогоріч було чимало представниць й представників  України: 

  • Олена Куваєва, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини;
  • Петро Стецюк, експерт Міжнародної організації права розвитку (IDLO);
  • Марія Ципʼящук, членкиня Правління АЮКУ, адвокатка, правозахисниця;
  • Юлія Ломжець, голова Правління АЮКУ;
  • Христина Ковцун, членкиня Правління АЮКУ, керівниця юридичної клінки Школи права Українського католицького університету, адвокатка, правозахисниця
  • Валентина Гуменна, експертка по роботі з персональними даними, архівістка проєкту “Архів Війни” ГО “Докудейз” та “Infoscope”; 
  • Наталія Шелудякова, комунікаційна менеджерка АЮКУ.  

Особливу нагороду за активну участь та багаторічну прихильність до Міжнародних змагань з консультування клієнтів імені Брауна-Мостена, а також за особистий внесок в організацію цьогорічних змагань отримала Марія Ципʼящук. Одного разу долучившись до Змагань як учасниця-консультантка, вона вже понад 10 років наполегливо й енергійно просуває подібний формат змагань в Україні, а також виступає як постійна національна представниця на Міжнародних змаганнях, долучаючись до підготовки українських команд та розбудовуючи міжнародну мережу партнерів для українських юридичних клінік. 

Український контекст на Змаганнях 

Цьогорічні Міжнародні змагання з консультування клієнтів стали знаковими для України не лише через хороший результат української команди, а й завдяки самому статусу України як приймаючої країни – разом з Польщею. Співорганізаторами Змагань стала Асоціація юридичних клінік України, Люблінський католицький університет Іоанна Павла ІІ та Фундація «Інститут верховенства права». 

“ІССС 2024 – це про багато “вперше”. 1) Україна вперше долучилася до Міжнародних змагань з консультування клієнтів ім. Брауна-Мостена не лише як учасниця, але й як співорганізаторка. Важко переоцінити важливість цієї події для АЮКУ (та і для України, як на мене). Це не лише велика честь, але й унікальна нагода ще раз привернути увагу представниць та представників понад двох десятків країн до російської війни в Україні. 2) І звідси й друге “вперше” – тематика змагань “Міжнародне гуманітарне право”. Для нас це було і боляче, і щемно водночас. Але є відчуття, що фабули із реального контексту війни в Україні допомогли учасникам та учасницям ніби “доторкнутися” до повсякденної реальності, в якій живуть українці. 3) Ще одним “вперше” стала представленість українців. Якщо до цього українців на Змаганнях було не більше чотирьох, і ніколи українці не були серед суддів – то у 2024 році нас було 11! А це і самі учасниці з тренеркою, і експерт(к)и-психологи(ні), які проводили воркшоп-відкриття, і судді та спікерки експертної панелі”розповіла про досвід організації цьогорічних Міжнародних змагань Марія Ципʼящук

Попри те, що через безпекову ситуацію учасники й учасниці не могли відвідати Україну, український досвід ведення війни проти агресора був повсякчас присутній на Змаганнях. Темою Змагань цього року було міжнародне гуманітарне право, і чимало фабул, над якими працювали команди, перегукувалися з реальними ситуаціями, що відбувалися в Україні. Близькість до українського кордону нагадувала: війна – не абстракція, а воєнні злочини – не вигадка, й правники вже сьогодні повинні працювати над тим, щоб зафіксувати усі злочини та притягнути винних до відповідальності. 

Саме з такими меседжами напередодні офіційного відкриття Змагань виступила команда українських експертів, що приїхала до Любліна. Серед них – представники/-ці українських юридичних клінік, правозахисного сектору та сектору міжнародної співпраці України щодо стягнення репарації з РФ за вчинені нею воєнні злочини та інші завдані Україні збитки.  

Обговорення найважливіших аспектів застосування міжнародного гуманітарного права відбулося під час панельної дискусії, до якої долучилися юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Олена Куваєва, членкиня Правління АЮКУ, адвокатка, правозахисниця Марія Ципʼящук та професор Люблінського католицького університету Іоанна Павла ІІ Ділейн Свенсон. Експерт(к)и розповіли про зусилля, яких докладають українські правники, щоб задокументувати скоєні росіянами воєнні злочини на території України та зробити усе можливе, щоб притягнути до відповідальності винних і стягнути репарації з агресора. Досвід спікерів та спікерок став промовистим запереченням поширеної серед юристів думки, що міжнародне гуманітарне право – це абстракція, яка має мало спільного з реальністю. За словами Олени, навіть попри сильні сумніви, що Росія добровільно сплатить усі компенсації та репарації, українські правники роблять усе можливе, щоб міжнародне гуманітарне право діяло – працюють над створенням умов, в яких воєнні злочинці не зможуть знайти свого місця у цивілізованому світі. 

Важливим доповненням дискусії стали воркшопи від українських психологів з Центру сприяння документуванню воєнних злочинів / OPORA in Poland, які з часів повномасштабного вторгнення РФ в Україну працюють з переміщеними українцями у Польщі. Спираючись на власний досвід, Ганна Чатченко та Вʼячеслав Конотопчик розповіли про особливості травма інформованого консультування, при якому юристи визнають та враховують вплив психологічної травми на життя людей, а також поділилися дієвими способами побудови взаємодії з ними та уникнення вторинної (вікарної) травми. Так навички особливо важливі при роботі з постраждалими внаслідок військових дій, свідками воєнних злочинів та людьми, що були змушені залишити свої домівки через війну. Учасники та учасниці навіть випробували деякі техніки на собі, зокрема ті, які допомагають викликати позитивні емоції, повернути людей сюди і в цей момент, відволікти їх від емоцій та переключити на раціональне мислення.

Зусилля Асоціації юридичних клінік України, спрямовані на задоволення правових потреб внутрішньо переміщених осіб та біженців в Україні, Польщі та Швеції презентувала голова АЮКУ Юлія Ломжець. Вона представила спільні проєкти АЮКУ з Інститутом Рауля Валленберга (Швеція) та Фундацією польських юридичних клінік (Польща). Ці проєкти спрямовані на посилення здатності організацій, які надають правову допомогу переміщеним українцям в Україні, Польщі та Швеції, задовольняти правові потреби ВПО та біженців. Юлія анонсувала перші результати мапування провайдерів правничої допомоги в Україні, що сприятиме координації їхніх дій та більш ефективній роботі. 

Ми дякуємо Міжнародному фонду “Відродження” за підтримку участі української делегації у Змаганнях. Завдяки проєкту «Посилення українського контексту через співорганізацію та участь в Міжнародних Змаганнях з консультування клієнтів» нам вдалося значно посилити голос і присутність українців на цьому важливому міжнародному майданчику. 

Замість висновків 

Міжнародні змагання з консультування клієнтів імені Брауна-Мостена вчергове продемонстрували: увесь світ визнає, що практична складова є надзвичайно важливою у сучасній юридичній освіті в усьому. Юридичні клініки можуть стати тими структурами, які допомагають сформувати практичні вміння та мʼякі навички майбутніх правників. Це доводять високі результати українських команд, які представляють юридичні клініки на Змаганнях. 

“З особливою теплотою хочу відзначити нашу чудесну команду від України – Владиславу Ровінську й Катерину Волошину і, звісно ж – їхніх тренерок Лілію Амелічеву та Тетяну Михайліну. Завдяки ретельній підготовці команда змогла показати такий хороший результат – увійти до півфіналу і стати однією з кращих 9-ти команд. Я безмежно вдячна команді Змагань за довіру; нашим добрим друзям із Польщі за багаторічну підтримку та співпрацю; своїм колежанкам і колегам з АЮКУ та наших добрих партнерських організацій й кожній та кожному, хто долучився, взяв участь і, власне, дав можливість відбутися цим змаганням” підсумувала  Марія Ципʼящук

Дякуємо організаторам Міжнародних змагань з консультування клієнтів імені Брауна-Мостена за можливість бути долученими до їх проведення, підтримку тематики, яка є надзвичайно важливою для України, та надану можливість обговорити актуальні питання міжнародного гуманітарного права й поділитися досвідом його застосування в контексті російської агресії. 

Висловлюємо подяку усім експертам та експерткам, які долучилися до організації та проведення Міжнародних змагань та розділили з АЮКУ цю почесну місію. Дякуємо нашим партнерам за багаторічну дружбу й підтримку – як юридичного клінічного руху в Україні, так і нашої держави в цілому та рішучості українців у боротьбі за справедливість.

Український досвід на Міжнародних змаганнях з консультування клієнтів 2024 року
X