Успіхи та майбутні плани регіонального проєкту “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу”

В листопаді 2019 року чотири юридичні клініки об’єднали свої зусилля та розпочали реалізацію проєкту “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу”.

Суть регіонального проєкту полягає в наданні консультантами юридичних клінік-учасниць ініціативи безоплатної правової допомоги представникам малого підприємництва, зокрема: допомога в реєстрації бізнесу; консультування щодо вибору найбільш оптимальної форми оподаткування; розробка проектів кадрових документів, договорів тощо; проведення правового “аудиту” документів на відповідністьмайбуні вимогам законодавства; складення “чек-листів” для перевірок; надання консультацій, роз’яснень законодавства; підготовка процесуальних документів та судове представництво тощо.

Проєкт реалізувовують:

Протягом двох місяців реалізації проєкту вже проведено ряд активностей:

1. У Юридичній клініці “Pro bono” Національного університету “Острозька академія” відбулися тренінги, під час яких висвітлили різні аспекти консультування малого бізнесу.

Спікерами тренінгів стали:

 • Юлія Габрук, засновниця адвокатського бюро «Юлії Габрук»,
 • В’ячеслав Штейбарт, начальник Острозької державної податкової інспекції Рівненського управління ГУ ДПС у Рівненській області,
 • Іван Чугуєвець, державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Центру надання адміністративних послуг у місті Рівному,
 • Влада Гонгало, інспекторка з кадрів ТОВ “Фірма “Екорембуд ЛТД”,
 • Людмила Поліщук, головна інспекторка праці Управління Держпраці у Рівненській області

Під час свого виступу Юлія Габрук надала корисні поради щодо вибору оптимальної організаційно-правової форми ведення бізнесу.  Вячеслав Штейбарт  розповів про те, як обрати форму оподаткування бізнесу. Іван Чугуєвець наголосив, на що звертати увагу під час реєстрації бізнесу. Влада Гонгало поділилася досвідом щодо  ведення кадрової документації на підприємстві.
Також студенти – клініцисти отримали корисну інформацію від Людмили Поліщук щодо особливостей перевірок Держпраці у сфері додержання законодавства про працю.

2. Юридична клініка “Liberta”  Тернопільського національного економічного університету 

Студенти юридичної клініки “Liberta” підвищили свої компетенції щодо питань правового забезпечення малого бізнесу в Україні.

Під час тренінгу «Проблемні питання правового забезпечення малого бізнесу в Україні» кандидатка юридичних наук та державна реєстраторка речових прав на нерухоме майно Наталія Майка розповіла про:

 • порядок подання документів для державної реєстрації та ключові вимоги до них,
 • основні помилки при оформленні документів,
 • особливості порядку державної реєстрації створення та припинення підприємницької діяльності внутрішньо переміщеним особам.

3. Юридична клініка Хмельницького університету управління та права ім. Леоніда Юзькова

Дещо інший формат проведення тренінгів для студентів-клініцистів обрали у Хмельницькому. Там спікерами виступили:

 • Наталія Заяць, головна спеціалістка відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області,
 • Ігор Тропарчук, головний державний ревізор інспектор Хмельницького управління ГУДФС у Хмельницькій області,
 • Віталій Роздорожний, начальник відділу організаційно-аналітичного забезпечення Управління Держпраці у Хмельницькій області,

Впродовж двох насичених днів  Наталія Заяць розповіла про порядок реєстрації бізнесу, на що звертати увагу. Ігор Тропарчук  розказав учасникам тренінгу про вибір форми оподаткування, ознайомивши їх з практичними порадами. А також Віталій Роздорожний поділився важливими питаннями на тему «Особливості перевірок Держпраці у сфері додержання законодавства про працю».

4. Юридична клініка Школи права Українського католицького університету

В Юридичній клініці Школи права УКУ серію тренінгів розпочала з  майстер-класу по консультуванню клієнтів-представників малого бізнесу Наталя Василечко, адвокатка, партнерка і керівниця ІТ-практики Attorneys at law “BK partners”. Так, були охоплені 2 основні питання:

 • Як консультувати людей, які мають ідею, але не знають, що з нею робити?
 • Як бути, якщо ідея і бажання її реалізовувати є в кількох людей одночасно?

Поговорили про те, як і коли реєструвати фізичну особу-підприємця чи юридичну особу, про їхні плюси й мінуси, законодавство і податки. Дізнались про торгові марки, електронні платежі через сайт, офіси, договори коворкінгу й не тільки.

“Проєкт “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу” є важливим з двох основних причин”, – коментує керівниця проєкту Юлія Хмарук.

По-перше, це можливість для малих підприємців, які стикаються з такими ж труднощами у захисті своїх прав, як і кожен пересічний громадянин, – отримати якісну правову допомогу безкоштовно. А в сьогоднішніх реаліях (напружена економічна ситуація, скасування мораторію на перевірки контролюючих органів, великі штрафи за навіть незначні порушення, особливо в сфері трудових відносин тощо) – надання правової допомоги малому бізнесу виконує справді соціальну місію.

По-друге, це можливість для студентів юридичних факультетів набути комплексних знань та досвіду у сфері, з якою вони стикнулися б лише на роботі. Адже наразі в типовому Положенні “Про юридичну клініку” закріплено серед основних завдань юридичної клініки – надання безоплатних юридичних консультацій лише для громадян соціально вразливих верств населення. Тому, набуття знань та практичних навичок студентами було обмежене відповідним колом питань та не охоплювало питань господарського, податкового та інших галузей права у відповідній частині.

“Таким чином, проєкт “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу” фактично стоїть на перетині інтересів підприємців та студентів-юристів, що повинно спонукати до синергії та максимально повного задоволення запитів обох сторін”, – додає Юлія.

Тренінги є лише початком реалізації регіонального проекту “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України”, який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Далі – чекайте на наші історії успіху, корисні консультації та практичні поради, як розвивати даний напрям діяльності юридичних клінік.

Авторка – Христина Ковцун, менеджерка юридичної клініки Школи права Українського католицького університету

Успіхи та майбутні плани регіонального проєкту “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу”
X