Від ідеї – до амбітних ініціатив: підсумки регіонального проєкту
Від ідеї – до амбітних ініціатив: підсумки регіонального проєкту

Юридичні клініки Cтоличного регіону об’єднали свої зусилля задля впровадження інноваційної та ефективної правопросвітньої тематики для різних цільових аудиторій з актуальних правових тем. Усі вони спільно реалізували регіональний проєкт “Посилення регіональної та міжсекторальної співпраці юридичних клінік Київщини” та автономну ініціативу “Інноваційні методики викладання в правопросвітній діяльності юридичних клінік, що можуть бути використані для занять зі школярами середньої ланки загальноосвітніх шкіл”.

Керівниця проєкту та кураторка юридичної клініки “Право і практика” Ольга Настіна розповіла для Асоціації юридичних клінік про ідею виникнення такої ініціативи, етапи впровадження, а також користь регіонального проєкту для юридичних клінік, студенської молоді та юридичного клінічного руху.

Ідея проєкту “Посилення регіональної та міжсекторальної співпраці юридичних клінік Київщини” виникла не зненацька. У 2018 році юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету успішно пройшла моніторинг експертів Асоціації юридичних клінік України і ми змогли “оцінити” власний потенціал, побачити свої слабкі і сильні сторони: перші проявлялись у тому, що нам не вистачало досвіду в організації внутрішньої роботи за новими і сучасними підходами, сильні сторони для нас виявились у налагодженій комунікації з партнерами  у громадах. Тож, ми вирішили цим скористатись!

Працюючи вже понад 17 років зі студентами в юридичній клініці в Білоцерківський національний аграрний університет я знайома з усіма етапами становлення, історією розвитку юридичного клінічного року, здобутками, успіхами та викликами які й наразі залишаються актуальними для більшості юридичних клінік. Тому, оголошення про конкурс ініціатив від АЮКУ клініцисти нашої юридичної клініки “Право і практика” сприйняли як заклик до дії, адже Міжнародний фонд “Відродження” завжди підтримує пошук інноваційних, нових та сучасних рішень для поєднання теорії і практики у розвитку правової спроможності українців та правничої молоді зокрема.

Ми вирішити отримати шанс та втілити нашу давню мрію:

  • запровадити мережування юридичних клінік у спосіб візитів з обміну досвідом,
  • вивчити кращі практики роботи юридичних клінік,
  • поділитись власними успішними кейсами.

Студенти вже давно звернули увагу, що працюючи у юридичній клініці, ми мало спілкуємось з колегами з інших вишів, кожна клініка “вариться” у своєму середовищі і, можливо, робить помилки, на яких вже навчились інші, або навпаки є чим поділитись, але комунікація між клініцистами різних клінік майже відсутня.

Досвід юридичної клініки Білої Церкви у побудові співпраці з партнерами в місті є унікальним і тому нам було про що повідати іншим. Власне, так і вийшло – ми стали переможцями конкурсу і амбітна ідея розробити “Мапу стейкхолдерів юридичних клінік” широким колом клініцистів, партнерів  та колег  наразі втілена у результатах проєкту.

Тішило те, що до нас доєднатись такі провідні юридичні клініки центрального регіону Навчально-практична лабораторія Університету державної фіскальної служби України – вони стали головними співвиконавцями проєкту. Також долучились до проєктних заходів:

  • “Навчальна юридична консультація” Академії адвокатури України,
  • Юридична клініка “Астрея” Київського університету імені Бориса Грінченка,
  • Юридична клініка “Захист та справедливість” Національного університету біоресурсів і природокористування України,
  • Юридична клiнiка “Adiutorium” Чернігівського технологічного національного університету.

Тому, усі продукти проєкту є спільною колективною працею. Для нас дуже почесно і знаково, що наші ідеї об’єднали таку кількість однодумців.

Надзвичайно потужним виявився перший мережевий захід “Робоча майстерня юридичних клінік Київщини: налагоджуємо міжсекторальну співпрацю” у правовому клубі “PRAVOKATOR” у Києві. Воркшоп дозволив клініцистам знайти нових друзів, обговорити напрямки розвитку юридичного клінічного руху, презентувати власну клініку, а також поспілкуватись з практикуючими адвокатами, правозахисниками відомих громадських організацій Київщини, експертами та фахівцями Міністерства юстиції України,  Координаційного центру з надання правової допомоги, Мережі правового розвитку, Української фундації правової допомоги та Асоціації громадських радників України. Саме там і почали розроблення Мапи стейкхолдерів юридичних клінік – практичного інструменту для побудови сталої співпраці юридичних клінік з партнерами на місцях. Напрацьований матеріал покладено в основу буклету “Мапи”, яка є результатом колективної праці студентів, партнерів та стейкхолдерів. І ми цим пишаємось.

Інші проєктні активності були не менш корисними та об’єднуючими, а саме:

  • візити з обміну досвідом у партнерські юридичні клініки,
  • навчання для школярів та студентів за принципом “рівний – рівному”,
  • практичні тренінги з психологом,
  • розроблення власної Мапи стейкхолдерів,
  • створення “Порадника клініцистам для роботи зі складними клієнтами”.

Окремо хочу пригадати візити студентів-консультантів та викладачів в юридичні клініки Університету державної фіскальної служби України та Академії адвокатури України. Ці зустрічі дали можливість обмінятись досвідом, згуртувати клініцистів. Колеги “надихнути” нас на перегляд внутрішніх процедур у клініці, дали бачення нових підходів до побудови взаємодії клініцистів з клієнтами, запровадження онлайн-консультування, реєстрації клієнтів в електронних журналах, дистанційне формування та архівування справ клієнтів.

На моє переконання, саме мережеві проєкти дають можливість розкрити високий потенціал та креатив студентської молоді, розвинути їх творчої та професійні здібності. Спільні для студентів заходи з менторами та партнерами, коли вони сидять плече до плеча за одним столом з професіоналами юридичної спільноти і разом стратегують, обговорюються зміст майбутнього буклету чи методичної розробки, – посилюють творчий потенціал клініцистів, дають віру в себе та свої можливості, мотивують до самовдосконалення і саморозвитку, і що, головне – виховують дійсно правосвідому молодь.

Я впевнена, нам вдалось започаткувати мережування юридичних клінік, об’єднати партнерів та стейкхолдерів, отримати нові ідеї, які обов’язково перевтіляться у наступні цікаві і не менш амбітні ініціативи.

Тож мрійте, бо мрії здійснюються!

Авторка:

Ольга Настіна, керівниця проєкту “Посилення регіональної та міжсекторальної співпраці юридичних клінік Київщини”

Проєкт “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України” реалізується Асоціацією юридичних клінік України за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Від ідеї – до амбітних ініціатив: підсумки регіонального проєкту
X