24 листопада 2023 р. відбувся фінал Гакатону Street Law «Розвиток культури доброчесності через правову просвіту». Команди, які стали найкращими за результатами онлайнового етапу Гакатону, відправилися до Києва, де проходила фінальна частина змагань.
До фіналу пройшли 10 команд із 6 українських закладів вищої освіти:
- A priori (Юридична клініка “Pro bono”, Національний університет “Острозька академія”
- Corruptionbusters (Юридична клініка Донецького національного університету імені Василя Стуса)
- Juris Dames (Юридична клініка Школи Права Українського католицького університету)
- Legal Minds United (ЮК Державного університету економіки і технологій)
- Sunrise (Юридична клініка Донецького національного університету імені Василя Стуса)
- Ботани на лайті (Юридична клініка “Adiutorium” НУ “Чернігівська політехніка”)
- Клуб інтровертів (Юридична клініка “De Jure” Національної академії внутрішніх справ)
- Морські котики (Юридична клініка “Захист” Навчально-наукового інституту №1 Національної академії внутрішніх справ)
- Юридична фікція (Юридична клініка Школи Права Українського католицького університету)
- Юридичні віртуози (Юридична клініка практичного права ДонНУ імені Василя Стуса)
Свій ранок фінального дня учасники та учасниці розпочали з переїзду до Броварів. Тут, а саме у Броварському ліцеї №3, відбулося відкриття та основна частина фіналу Гакатону – апробація командами своїх правопросвітницьких напрацювань. Учасники й учасниці провели 10 повноцінних уроків для ліцеїстів 8-х та 9-х класів за власними сценаріями та матеріалами, які вони розробили впродовж попереднього етапу Гакатону. Під час цих уроків ліцеїсти дізналися більше про те, що таке корупція, як вона проявляється у різних сферах життя, чому з недоброчесністю потрібно боротися та чому це важливо для кожного громадянина України та держави в цілому. Це були живі, яскраві, інтерактивні уроки, наповнені спілкуванням, обміном думками та усвідомленням того, що успіх у протидії корупції залежить від кожного.
Під час уроків ліцеїсти слухали міні-лекції від команд, виконували командні та індивідуальні завдання, грали в інтерактивні ігри, дивилися відео та використовували розроблені командами чат-боти. Й різноманіття завдань і активностей зробили ці заняття не тільки змістовними й корисними, але й цікавими та захоплюючими.
За відгуками учнів, кожна команда заслуговувала на перемогу, адже їм вдалося подати тему доброчесності та антикорупції зрозуміло, цікаво, залучаючи аудиторію до обговорень та висловлення власних думок. Але оцінки за проведені уроки виставляли судді фінальної частини Гакатону, які оцінювали те, як команди володіють матеріалом, наскільки їм вдалося залучити учнівську аудиторію та донести їй свої ідеї.
До складу суддівської колегії фіналу Гакатону увійшли:
- Альона Хилько, менеджерка Офісу доброчесності НАЗК;
- Ігор Строгий, суддя Вищого антикорупційного суду;
- Оксана Вознюк, помічник Голови Вищого антикорупційного суду;
- Анна Федоренко, консультантка з питань антикорупційної політики і захисту викривачів Проєкту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI);
- Бацюкова Світлана, координаторка проєкту неформальної освіти «Уроки Європи для шкіл України», проєктна менеджерка, екс-експертка Світового Банку з питань освіти;
- Катерина Дацко, виконавча директорка ГО “Фундація інституційного розвитку”;
- Юлія Матвєєва, членкиня правління АЮКУ, керівниця Правничої клініки НаУКМА;
- Марія Ципʼящук, правозахисниця, членкиня правління АЮКУ, координаторка громадської приймальні УГСПЛ в м. Рівне;
- Світлана Романюк-Голінко, заступниця директора з НВР комунального закладу “Вінницький ліцей №12”;
- Сергій Мовчан, керівник Департаменту документування воєнних злочинів, Українська Гельсінська спілка з прав людини.
- А також представниці освітянської спільноти Броварського ліцею №3: Вікторія Біленко, Олена Каблучко, Лілія Гладишевська, Валентина Денисенко, Елла Ситник.
Фінал Гакатону продовжився у Києві, де команди презентували свої відео та інтерактивні ігри, які вони використовували під час уроків. На відміну від онлайнового етапу, де усі напрацювання команд бачили та оцінювали лише судді, цього разу команди представляли свої розробки перед усіма учасниками Гакатону: команди використовували нові формати ігр й по-новому інтерпретовані відомі настільні ігри, графічні відео й зняті відео-історії, чат-бот й найрізноманітніші активності, які допомагають зробити антикорпційну тематикою легкою, зрозумілою та цікавою.
Окрім проведення уроків та презентацій, команди-фіналістки мали можливість поспілкуватися із експерт(к)ами у сфері антикорупційної діяльності в Україні, дізнатися про їх професійний досвід та поставити найсміливіші питання Ігорю Строгому, судді-спікеру Вищого антикорупційного суду України; Микиті Жижді, менеджеру Антикорупційної ініціативи ЄС, співзасновнику Всеукраїнського антикорупційного муткорту; Олегу Поліщуку, громадському активісту, одному з найвідоміших викривачів в історії України.
Оцінки суддів за проведені уроки та розроблені відео й ігри визначили переможців:
Перше місце Гакатону Street Law розділили команди «Юридична фікція» (Юридична клініка Школи права Українського католицького університету) та «Ботани на лайті» (Юридична клініка “Adiutorium” НУ “Чернігівська політехніка»).
Друге місце посіла команда Juris Dames (Юридична клініка Школи права Українського католицького університету).
Перемогу у номінації «Найкраще відео або гра» здобула команда «Морські котики» (Юридична клініка “Захист” навчально-науковий інститут №1 Національна академія внутрішніх справ).
Вітаємо переможців та дякуємо усім учасникам й учасницям за цей неймовірний день, натхненну роботу над правопросвітницькими продуктами впродовж місяця та енергію, якою вони наповнювали кожну хвилину Гакатону. Крім того, висловлюємо подяку усім, хто підтримав цю ініціативу АЮКУ – колективу Броварського ліцею №3, суддям та експертам.
За результатами Гакатону ми сформували пакет правопросвітницьких матеріалів, які в подальшому будуть поширюватися серед спільноти юридичних клінік, шкільної та студентської молоді. Але не менш вагомим результатом є те, що студенти та студентки українських юридичних клінік спробували себе у ролі розробників правопросвітницьких занять, й відчули, що вони здатні створювати повноцінні правопросвітницькі продукти, які освічують, пояснюють, захоплюють і надихають.
Гакатон Street Law проводиться в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика», що реалізується за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».