Відкрита закритість юридичних клінік НАВС. Результати першого моніторингу у ЮК “Захист” ННІ №1
Відкрита закритість юридичних клінік НАВС. Результати першого моніторингу у ЮК “Захист” ННІ №1

З 07 по 09 листопада 2018 року Асоціацією юридичних клінік України спільно з Національною академією внутрішніх справ проведено моніторинг діяльності Юридичної клініки “Захист” Навчально-наукового інституту №1 цього закладу освіти на предмет дотримання Стандартів діяльності юридичних клінік, затверджених у 2014 році на Всеукраїнському з’їзді АЮКУ.

Під час моніторингу досліджувалися такі напрямки діяльності юридичної клініки, як: організаційний, освітній, правозахисна та правопросвітня робота ЮК. Подібні моніторинги покликані, як забезпечити розвиток юрклінік у регіонах, так і дозволити Асоціації краще знати потреби мережі юридичного клінічного руху.

Участь в моніторингу взяли запрошені експерти та спікери обговорення: Марія Цип’ящук, викладачка Інституту права ім. І.Малиновського Національного університету “Острозька академія”, членкиня правління Асоціації юридичних клінік України; Юлія Матвєєва, член правління Асоціації юридичних клінік України, завідувач начальної лабораторії “Правнича клініка” Національного університету “Києво-Могилянська академія”; Іван Шемелинець, керівник експертної групи з правової освіти Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України.

Що таке юридична клініка і її місце в місцевій громаді правової освіти і правозахисту

Юридичні клініки сьогодні – це сучасна та інтегральна складова практичної підготовки будь-якого правника. Юридичні клініки вчать студентів бути справжніми юристами і захищати права, а не купувати рішення. Якісна юридична клініка в місті доповнює можливості безоплатного правового захисту і сприяє розвитку активної місцевої громади. При цьому функціонування юридичних клінік вимагає порівняно незначного вкладу.

Що думають про моніторинг представники адміністрації університету та юридичної клініки?

Презентацію результатів моніторингу відкрив заступник начальника відділу організації науково-дослідної роботи НАВС Олександр Калиновський. Він зазначив про важливість проведення моніторингу, який стимулює до розвитку як юридичні клініки НАВС, так і Асоціацію юридичних клінік України (АЮКУ), що покликана координувати юридичний клінічний рух в напрямку дотримання Стандартів АЮКУ.

Моніторинг

Перший проректор НАВС Станіслав Гусарєв відмітив важливість діяльності юридичних клінік в системі вишів системи МВС, оскільки саме майбутні працівники правоохоронних органів найкраще знають і розуміють зворотній бік правоохоронної діяльності – захист прав особи від порушень з боку держави. З огляду на це колишні працівники правоохоронних органів часто виростають у високопрофесійних адвокатів. Тому юридичні клініки і покликані навчати студентів навичкам надання правової допомоги, спілкування з різними категоріями осіб і т.п. Особливо цікаво було дізнатись, за якими різноманітними критеріями здійснюється моніторинг ЮК. Такий системний підхід покликаний справді підвищувати якість роботи юрклінік.

Моніторинг.

Наталія Цюприк, керівник юридичної клініки “Захист” ННІ №1 НАВС: “Моніторинг дуже корисний для самоорганізації юридичної клініки, він дає можливість чітко побачити шляхи і способи вдосконалення. Навіть за період підготовки, ми вже дуже багато змінили і виросли. Також, важливо, щоб на твою роботу поглянули “зі сторони”, особливо – коли учасники моніторингової групи досвідчені. Для мене цей моніторинг став своєрідним акордом Літньої Школи, адже ми змогли застосувати почуту інформацію в діяльності своєї юридичної клініки.”

Що думають про моніторинг партнери та учасники моніторингової групи?
На презентації були присутні партнери НАВС – представники Солом’янської держадміністрації, директор Центру сім’ї Валерія Савенок та Четвертого Київського місцевого центру з надання БВПД Олена Маньківська. Вони підтвердили дієвість співпраці з юридичною клінікою «Захист» в аспекті проведення правопросвітницьких занять, – зокрема і в школах (теми булінгу, протидії насильству в сім’ї, прав дитини та ін.), допомоги у наданні юридичних консультацій. Особливо, як зазначила Олена Маньківська, слід враховувати специфіку вишу і концентрувати теми правопросвітницьких занять на напрямках навчання в НАВС – робота з потенційними жертвами злочинів, потерпілими від злочинів і т.п.

Іван Шемелинець, представник Міністерства юстиції України, учасник моніторингової групи запевнив присутніх, що підтримка діяльності юридичних клінік – пріоритетний напрямок у роботі Мін’юсту в частині удосконалення юридичної освіти. За словами п.Івана він був приємно вражений рівнем розвитку ЮК НАВС. І результати цієї діяльності насправді не у відсотковому показнику моніторингу, а у мотивації студентів-консультантів підвищувати свій професійний рівень, працюючи у клініці.

Результати.

Андрій Галай, член правління АЮКУ, людина, яка безпосередньо започатковувала створення юридичних клініках НАВС, зазначив, що ще однією особливістю цього закладу є наявність не однієї, а чотирьох клінік, які разом представляють потужне утворення, унікальність якого є очевидною, адже жоден виш України не має у своїй структурі ефективну мережу юридичних клінік. Приємно констатувати факти реальної співпраці ЮК «Захист» з партнерськими організаціями.

Результати оцінювання юридичної клініки “Захист” ННІ №1 НАВС

Учасники моніторингової групи також переконані, що мережа юрклінік у складі НАВС ЮК – це неабияка перевага та особливість, яку можна та варто розвивати. ЮК “Захист” ННІ №1, також має чимало сильних сторін, що підтвердили й партнери університету, які були присутніми на заході. Серед таких переваг: достатнє забезпечення приміщеннями для організації роботи та проведення прийому громадян; надзвичайно активний та якісний правопросвітній напрям, який включає механізм апробації розроблених занять; включеність юридичної клініки як до заходів Асоціації, так і до правозахисної спільноти, що вартує особливої уваги з огляду на специфіку закладу, при якому юрклініка функціонує. Враховуючи, що юридична клініка не має окремого штатного персоналу – вона демонструє чудові здобутки, в тому числі участі її консультантів у різноманітних змаганнях, правозахисних та правничих заходах тощо. 55% – це низький старт для стрімкого розвитку цієї ЮК.

Результати.

Водночас, монітори відзначили, що юрклініка має можливості вдосконалювати деякі напрямки своєї діяльності, як відображено в рекомендаціях вище.

Контакти юридичної клініки “Захист” ННІ №1 Національної академії внутрішніх справ:
Наталія Цюприк, керівник +38 0677803758
e-mail: tsiyprik@ukr.net, navs.zahyst.legalclinic@gmail.com

Моніторинги юридичних клінік проводяться Асоціацією юридичних клінік України у партнерстві з Українською фундацією правової допомоги за підтримки Міжнародного фонд “Відродження” в рамках реалізації проекту “Розвиток інституційної спроможності Асоціації / мережі юридичних клінік України.”

Авторка публікації: Юлія Матвєєва

Фото: Відділ зв’язків із громадскістю НАВС (Кальченко Леонід); ЮК “Захист” ННІ №1 НАВС (Школьніков Владислав)

Відкрита закритість юридичних клінік НАВС. Результати першого моніторингу у ЮК “Захист” ННІ №1
X