16 квітня 2020 року відбулася онлайн презентація результатів впровадження рекомендацій моніторингу 2.0 юридичної клініки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Лаборантка юридичної клініки Валентина Мальцева розповіла, як це було насправді, з чим довелося стикнутися, як змінилося життя кожного після такої співпраці, поділилася набутим досвідом і показала своїм прикладом, що наполегливість бере верх над страхом перед чимось новим і невідомим.
З чого ж усе почалося?
26-28 лютого юридична клініка Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника відкрила свої двері для моніторингової групи. Саме цей крок став рушійною силою до змін, які торкнулися нас. За результатами моніторингу ми побачили наші сильні сторони – це грамотні та ефективні юридичні консультації для клієнтів, так і, на жаль, нашу слабкість – правопросвіту. Прийшло розуміння того, що в наш час без хорошої реклами не обійтися, про нашу безкоштовну юридичну допомогу повинні дізнатися якомога більше людей. Ми не привикли “пасти задніх” і одразу ж кинулися виправляти ситуацію, слідували за конкретним планом рекомендацій і ось що з цього вийшло…
Здійснення задуманого:
Крок 1 (організаційний аспект)
1. Ми розробили оголошення про діяльність юридичної клініки із урахуванням спеціалізації у сфері надання консультацій споживачам фінансових послуг. Також, в ході впровадження, юридична клініка ввела окремий мобільний номер телефону для полегшення дистанційного зв’язку із нею. Розіслали оголошення серед центрів Безоплатної правової допомоги області, органів місцевої влади, партнерських громадських організацій, оголошення розміщені на їхніх інтернет-ресурсах. Розмістили електронні оголошення про діяльність юридичної клініки на безкоштовних місцевих інформаційних ресурсах в т.ч. й на сторінках у соціальних мережах Facebook.
2. Так як умови надання юридичних консультацій у клініці дозволяють приймати водночас 2-х і більше клієнтів ми вирішили збільшити кількість студентів-консультантів з 12 до 15. На даний час, до роботи юридичної клініки залучено 3 нових консультанта.
Крок 2 (навчальний та правопросвітній компоненти)
1. Запровадили систему регулярного навчання студентів-клініцистів за основними напрямками діяльності юридичної клініки, зокрема, розроблено та впроваджено в життя план проведення занять для консультантів за темами:
- інтерактивні методики та “Практичне право”;
- основи інтерв’ювання клієнтів;
- комунікація в та поза межами юридичної клініки;
- написання зрозумілих юридичних текстів.
2. Провели тренінг з інтерактивних методик та Практичного права із розробкою та апробацією заняття на тему: “Медична реформа в Україні”. Студенти мали змогу розкрити актуальну для усіх тему не в звичному для них форматі, а в зовсім новому, з використанням різних інтерактивних методик, різноманітних ігрових прийомів, у формі презентацій і відеороликів.
3. Дев’ять студентів-клініцистів взяли участь у повторному тренінгу з медіації. Так як наша клініка долучилася до проєкту “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації, як способу вирішення спору”, то і в подальшому ми вирішили вдосконалюватися в цьому напрямку. Зрозуміли, що це нам близьке до душі, деякі наші студенти-консультанти на хорошому рівні володіють навиками та рисами характеру, які є вкрай необхідні медіатору для швидкого та правильного вирішення спору, який буде взаємовигідним для кожної із сторін.
4. Десять консультантів взяли участь у спеціалізованому тренінгу “Консультації юридичних клінік для споживачів фінансових послуг”. Здобуті знання, беззаперечно, знадобляться їм для надання кваліфікованої юридичної допомоги нашим клієнтам.
5. Провели додатковий тренінг із Практичного права під час якого апробували відразу 2 заняття на теми: “Заповіт, договір дарування та договір довічного утримання – зміст та різниця” і “Шлюб та сім’я”.
Фактично ми здійснили різноманітні види правопросвітньої роботи:
- Підготували статтю – тимчасова зайнятість безробітних (дистанційний правопросвітній захід);
- Опублікували історію успіху – скасування судового наказу про стягнення заборгованості на 26 тис. грн.;
- Провели онлайн правопросвітній захід на тему: “Шлюб та сім’я” для школярів Івано-Франківського академічного ліцей-інтернату Івано-Франківської обласної ради (безпосередня взаємодія із аудиторією через засоби дистанційної роботи);
- Спільно з представниками громадської організації “Молода Просвіта Прикарпаття” провели онлайн показ та обговорення документального кіно про права людини фільму “Ромська мрія” для учнів 8-А класу Черніївського ліцею м. Івано-Франківськ. Не у всіх школах “Правознавство” викладають у цікавому форматі. Тому, ми хотіли донести до учнів проблеми маленьких національних меншин на основі реальних людей та реальних фактів, достукатися до серця кожного з них і спонукати простягнути руку допомоги.
Крок 3 (компонент консультування)
1. Оновили форму журналу обліку консультацій.
2. Запровадили практику застосування анкети прийому громадян із обов’язковим відбиранням згоди на обробку персональних даних.
Виклики та несподіванки
Впровадження будь-яких нововведень, нетипових щоденних форм робіт – це завжди ризик. Не знаєш з точністю на 100%:
- Чи зможеш впоратися з поставленими завданнями?
- Як зреагують студенти-клініцисти та чи буде їм під силу абсолютно новий характер роботи?
- Чи погодяться до співпраці інші організації та школи?
- Чи буде це для всіх дійсно корисним, пізнавальним, чи можливо просто дарма витрачений час і сили усієї команди?
Однак наші побоювання виявилися не даремними. На додачу, у зв’язку з коронавірусом, усі були змушені вжити заходів і піти на карантин. Відповідно, про будь-яке живе спілкування і мови йти не могло. Ми подумали, що усі наші плани зруйнувалися, але як ми знаємо, якщо людина захоче, то знайде вихід з будь-якої ситуації і почали діяти…
Здобутки та справдження очікувань.
“Важко в навчанні – легко в бою”!
Нарешті ми почали працювати не в просто незвичному для нас режимі та напрямі, а і в абсолютно новому форматі “онлайн”.
Сучасні технології, бойовий дух клініцистів дозволили нам об’єднати усі наші сили, ідеї, напрацювання, знання та впевнено крок за кроком реалізовувати задумане, незважаючи ні на що. Ми зрозуміли, що робота є робота і ці екстремальні умови не те, що не завадили, але й дозволили нам охопити якомога більшу аудиторію. Не потрібно було нікому нікуди їхати, щоб весело, плідно і з користю провести дорогоцінний час.
Звісно, живе спілкування понад усе, тому будемо і надалі продовжувати ефективно працювати у вже розпочатому руслі, не зупинимося на досягненому. А зараз маємо результат у 100%. Однозначно, можемо стверджувати, що формула успіху криється у злагодженій роботі, хорошій атмосфері у колективі і самовідданості кожного з нас!
Автор:
Валентина Мальцева, лаборантка юридичної клініки Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника
Проєкт “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України” реалізується Асоціацією юридичних клінік України за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.