Визначено переможців гакатону з Практичного права (Street Law)
Визначено переможців гакатону з Практичного права (Street Law)

9 грудня відбувся онлайн-фестиваль, який підбив підсумки гакатону з Практичного права (Street Law), що організовала Асоціація юридичних клінік України (АЮКУ) в межах проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану». 13 команд були відібрані за результатами гакатону та презентували на фестивалі свої правопросвітницькі напрацювання на тему «Забезпечення правових потреб людей в умовах війни».

Команди-учасниці представляли юридичні клініки з усієї України. Однак тільки після оголошення результатів судді, учасники і ментори дізналися, які саме:

  • Ліга справедливості, Law and Order таUcula – представляли юридичну клініку Школи права Українського католицького університету;
  • Юристи маминої подруги і Young Law – юридичну клініку Державного університету економіки і технологій;
  • Феміда й Славний Millennium – юридичну клініку Сумського державного університету;
  • Levitas – юридичну клініку «Захист» Національної академії внутрішніх справ;
  • Персони grata – юридичну клініку «Pro Bono» Східноукраїнського національного університету імені В. Даля;
  • ЧПБН (Чернігівські правники без назви) – юридичну клініку «Adiutorium» Навчально-наукового інституту права і соціальних технологій Національного університету «Чернігівська Політехніка»;
  • Астрея – юридичну клініку Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди;
  • Le Lawyers – юридичну клініку «Veritas» Чорноморського національного університету імені Петра Могили;
  • Alma Mater – юридичну клініку Донецького національного університету імені Василя Стуса.

Фестиваль підтримали партнери АЮКУ –  з вітальними словами до учасників звернулися Ашот Агаян, юридичний радник Програми USAID «Справедливість для всіх» і координатор проєкту АЮКУ «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану», та Емі Уоллес, професор-адʼюнкт Нью Йоркської школи права, представниця міжнародної організації STREET LAW, INC. Крім того, до фестивалю долучилися члени журі, ментори, керівники юридичних клінік та представники клінічного руху з інших країн, які вболівали та підтримували усі команди.

Для Асоціації юридичних клінік України це третій фестиваль, організований задля залучення клініцистів до розробки правопросвітницьких занять і впровадження методів Street Law. Проведення таких фестивалів стало щорічною традицією АЮКУ, хоча кожен із заходів був незабутнім: у 2020 році онлайн-фестиваль  здавався нестандартним через онлайн-формат, а у 2021 році,після довгого періоду передекранного спілкування, вже незвичним видавався офлайн-захід. Але фестиваль 2022 року побив усі рекорди із нестандартності та надзвичайних умов проведення.Внаслідок ворожих обстрілів та руйнування критичної цивільної інфраструктури в Україні у листопаді 2022 року було введено екстрені відключення електроенергії. Це стало викликом для організаторів та учасників під час гакатону, на якийприпав найбільший в Україні блекаут.

«За умовами конкурсу команди протягом тижня повинні були розробити урок, графічне оформлення до нього та відео або гру. Звучить складно? А тепер уявіть, що наші команди отримали завдання 21 листопада, а вже 23 листопада відбувся масштабний обстріл нашої країни військами РФ. Обстріл спричинив масштабне відключення енергосистеми України. Електрика і зв’язок частково зникли в усіх регіонах. За таких умов завдання Гакатону ставали не просто складними, зробити їх повністю було майже неможливо. Але наші клініцисти довели, що немає нічого неможливого! 13 команд виконали завдання організаторів, доопрацювали їх відповідно рекомендацій суддів і представили  на фестивалі. Активність українських клініцистів, їх завзятість та наполегливість гідні поваги та наслідування. Ми дуже пишаємося учасниками і дуже вдячні їм» – розповіла про умови, в яких доводилося проводити гакатон керівниця проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану» Юлія Ломжець.

Проблеми зі звʼязком чинили перешкоди і під час проведення фестивалю –  більшість команд булипредставлені лише одним учасником/учасницею, що мав/ла світло та звʼязок. Деяким командам довелося записувати заздалегідь свій виступ, деяким – виходити на звʼязок із «пунктів незламності». Але попри ці надзвичайні умови фестиваль Street Law пройшов успішно, адже судді та гості фестивалю побачили 13 блискучих презентацій правопросвітницьких продуктів з питань правових потреб людей в умовах війни.

Фестиваль Street Law, у найкращих традиціях АЮКУ, зібрав на одному заході представників юридичних клінік не тільки з різних регіонів, а й з різними мотивами та стилем самоподачі. Презентації команд різнилися, як різнився і сам їхній характер. Хтось ретельно підготувався, наперед передбачивши усі питання, що можуть виникнути у суддів. Хтось був змушений імпровізувати, адже член команди, що мав перезентувати напрацювання, не зміг підключитися. Деякі команди зробили ставку на серйозність та професійність, інші – дістали зі свого арсеналу гумор, самоіронію та невимушеність.

Важливою умовою участі у фестивалі була апробація командами власних напрацювань при проведенні уроків. Як зізнались самі учасники, для них це стало ще одним викликом. Командам, що проводили заняття офлайн, довелося справлятися із психологічним барʼєром та «розкачувати» аудиторію, а ті команди, що проводили урок онлайн, боролися із неприступністю аудиторії, якаховалась за чорними квадратами в Zoom-конференції.

Оцінювали роботи команд професійні судді:

Андрій Галай, фундатор юридичного клінічного руху в Україні, д.ю.н., член Правління АЮКУ;

Юлія Матвеєва, к.ю.н., членкиня Правління АЮКУ;

Даниїл Попков, юридичний радник Центру прав людини ZMINA;

Олена Сабо, членкиня ПравлінняАЮКУ, комунікаційна менеджерка АЮКУ 2020-2022 років;

Сергій Мовчан, керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини;

Яна Собко, редакторка юридичного онлайн-медіа Lойер, авторка онлайн-курсу та телеграм-каналу Legal Writing;

Андрій Удовиченко, CPO «Bot & Partners».

«На час написання коментаря я ще не знаю, хто переміг і зайняв вищі місця. Але знаю, що ознайомився з низкою цікавих правопросвітніх розробок зі складної і ще маловідомої тематики – прав людини під час війни. В роботах я побачив креатив, володіння сучасними ігровими та інтерактивними інструментами, знання матеріалу. Побачив і деякі помилки або непрораховування впливу матеріалу на авдиторію. Нічого, ще навчитесь. Для мене це теж був цікавий досвід і деякі підходи я теж примічу для державних справ. Бажаю усім досягти своїх очікувань від участі у цьому конкурсі» – прокоментував Андрій Галай, якому довелося не тільки бути суддею на гакатоні, а й ділитися із учасниками досвідом та інсайтами під час проведення майстер-класів.

За результатами онлайн-презентацій та на основі оцінки цілісності, інформативності і використання методики Street Law в розроблених правопросвітницьких матеріалах, судді визначили найкращі команди у таких категоріях:

  • «Найкращий правопросвітницький урок» – команда «Ліга справедливості» (юридична клініка Школи права Українського католицького університету);
  • «Найкраща презентація та інфографіка» – команда «ЧПБН» (юридична клініка «Adiutorium» ННІ права і соціальних технологій НУ «Чернігівська Політехніка»);
  • «Найкраща інтерактивна гра» – команда «Астрея» (юридична клініка Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди);
  • «Найкраще відео» – команда «Юристи маминої подруги» (юридична клініка Державного університету економіки і технологій).

Гран-прі журі присудили команді «Ліга справедливості» (юридична клініка Школи права Українського католицького університету).

Правопросвітницькі матеріали не тільки переможців, а й усіх команд-учасниць невдовзі будуть перекладені англійською мовою й будуть розміщені на ресурсах Асоціації юридичних клінік України. Кожен охочий в Україні та за її межами зможе використовувати їх для проведення правопросвітницьких занять.

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».

Визначено переможців гакатону з Практичного права (Street Law)
X