Визначено переможців конкурсу ініціатив регіонального розвитку юридичних клінік України

В серпні цього року Асоціація юридичних клінік України оголосила перший конкурс регіональних ініціатив для юридчиних клінік України.

Мета конкурсу – не лише популяризувати чи розвинути окрему юридичну клініку, але й сприяти побудові регіональної співпраці юрклінік між собою та з іншими партнерами, зміцненню лідерського потенціалу юридичних клінік. Ключовими умовами конкурсу було те, щоб запланована діяльність стосувалася роботи юридичних клінік та сприяла розвитку їх персоналу, а також – залучення до реалізації проекту інших ЮК.

7 юридичних клінік зголосилися взяти участь у конкурсі та подали свої заявки. Їх оцінювала професійна комісія у складі п’яти експертів та експерток, троє з яких представляли мережу юридичних клінік, а двоє – партнерські Асоціації інституції. До складу комісії увійшли:

  • Aндрій Галай – голова Асоціації юридичних клінік України, доктор юридичних наук, професор
  • Юлія Ломжець – виконавча директорка Асоціації юридичних клінік України, кандидат політичних наук, доцент
  • Ярослав Малик – представник Правління + Асоціації юридичних клінік України
  • Наталія Бімбірайте – директорка Інформаційного ресурсного центру “Правовий простір”, голова правління Мережі правового розвитку, член правління УГСПЛ, керівниця проекту “Шерифи для нових громад”
  • Ольга Осінська – державна експертка експертної групи з правової освіти Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності

То які ініцативи перемогли? 

За умовами конкурсу комісія обирала трьох переможців. Ними стали:

Юридична клініка “Pro Bono” Національного уніврситету “Острозька академія” та проект “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу”

Виконання проекту передбачає фокусоване надання правової допомоги представникам малого підприємництва, зокрема: допомога в реєстрації бізнесу; консультування щодо вибору найбільш оптимальної форми оподаткування; розробка проектів кадрових документів, договорів тощо; проведення правового «аудиту» документів на відповідність вимогам законодавства; окрім того, планується складення «чек-лістів» для перевірок; надання консультацій, роз’яснень законодавства; підготовка процесуальних документів та судове представництво тощо.

Співвиконавцем проекту стане Юридична клініка Хмельницького університету управління та права.

Юридична клініка Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича та проект “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів”

Даний проект має на меті навчити студентів та викладачів юридичних клінік, залучених до проекту, базовим основам медіації; створити та розвинути на основі даних юридичних клінік регіональну мережу агентів популяризації медіації, яка базується на цінностях, принципах, практиках і методах відновного підходу до вирішення спорів; налагодити співпрацю з медіаційними та правозахисними громадськими організаціями, професійними медіаторами.

Співорганізатором проекту є також юридична клініка Університету Короля Данила (м. Івано-Франківськ).

Юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського Національного аграрного університету та проект “Посилення регіональної та між секторальної співпраці юридичних клінік Київщини”

На думку авторів, проект дозволить вибудувати модель рівноправної сталої співпраці – мережувння – юридичних клінік Київщини між собою та з партнерами державного владного сектору органами, місцевого самоврядування та громадських мереж. Реалізація ідеї передбачає розробку унікальних друкованих продуктів – “Порадник клініцисту: як спілкуватись з клієнтами”, “Мапи взаємодії юридичних клінік”.

Співвиконавцем проекту є Юридична клініка «Захист та справедливість» Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Також, під час оцінки проектів та їх змісту і за погодженням авторів – до проекту Білоцерківського аграрного національного університету конкурсна комісія вирішила долучити ініціативу юридичної клініки Державної фіскальної служби України Інноваційні методики викладання в правопросвітній діяльності юридичних клінік, що можуть бути використані для занять зі школярами середньої ланки загальноосвітніх шкіл”, який також спрямований нарозвиток регіональних ініціатив, встановлення сталої співпраці між ЮК регіону для розвитку мережі та іншими провайдерами правопросвітніх послуг, підняття рівня обізнаності та податкової культури школярів, а також опанування студентами інноваційних методик проведення правоосвітніх заходів та професійних навиків.

При цьому, дана ініціатива передбачає залучення Юридичної клініки Академії адвокатури України.

Таким чином, всього до реалізації регіональних ініціатив буде залучено 18 юридичних клінік України – а це більше, ніж 1/3 від загальної кількості активних ЮК.

Окрім названих переможців, заявки на конкурс подавали юридичні клініки:

  • Криворізького економічного інституту з проектом “Відповідальний бізнес”
  • Донецького національного університету ім. В.Стуса, проект “Побудова моделі системної регіональної співпраці юридичної клініки з традиційними місцевими партнерами”
  • Львівського деражвного університету внутрішніх справ, проект “Підвищення рівня правової освіченості жителів сільської місцевості”.

Що далі? 

З допомогою експертної підтримки учасники проектних груп доопрацюють плани реалізації своїх ініціатив та, власне – розпочнуть їх впровадження.

Команда Асоціації юридичних клінік України вітає переможців і сподівається, що ідея підтримки регіональних ініціатив сприятиме розбудові мережі юридичних клінік України та якісній практичній підготовці майбутніх правників – а отже, і доступу до правосуддя в Україні.

А для того, аби ми могли й надалі розвивати цей напрямок ще більш якісно, пропонуємо взяти участь у нашому короткому опитуванні і розповісти, що завадило цього разу подати свій проект на конкурс. Чекаємо на ваші відповіді!

 

Конкурс ініціатив регіонального розвитку юридичних клінік України проводиться в рамках реалізації проекту “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України”, який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

Визначено переможців конкурсу ініціатив регіонального розвитку юридичних клінік України
X