Перевірка, на яку ти сам подав заявку – дещо незвичне явище! Тільки не для спільноти Юридичних клінік, які хочуть стати кращими та ефективно розвиватись!
Ділюсь власними враженнями, як керівник клініки, яку моніторили та як член моніторингової групи від АЮКУ.
В процесі моніторингу вдалось попрацювати з Юридичними клініками двох типів – Юридична клініка базового рівня і Юридична клініка – флагман клінічного руху, яка відповідає стандартам якості. Тож що необхідно врахувати в процесі підготовки ЮК до моніторингу АЮКУ?
Шляхи підготовки ЮК до моніторингу.
1. Чітко по критеріям Інструменту оцінювання Стандартів якості діяльності юридичних клінік України (далі Інструмент) підготувати документи-підтвердження. Даний шлях максимально забезпечить отримання вашою Юридичною клінікою балів, що підвищить її відсоток відповідності Стандартам і продемонструє вашу готовність до змін та подальшого удосконалення. В той же час, надмірна доказовість не завжди є свідченням ефективної роботи, тому оцінюйте її реально, адже фокус моніторингу направлений на розвиток ЮК, а не маскування недоліків.
2. Не готуватись до моніторингу – позиція «працюємо як можемо». Не зрозуміла мені позиція, однак вона свідчить про впевненість у власній досконалості або ж навпаки – неготовність до поступу вперед. В такому випадку слід готуватись, що протягом трьох днів моніторингу ви будете хаотично збирати необхідні документи та налагоджувати комунікацію із адміністрацією та партнерами.
Поради по підготовці до моніторингу:
1. За тиждень чітко сплануйте вашу сумісну з моніторами роботу на три дні моніторингу. Обов’язково узгодьте зустріч з адміністрацією (по можливості, в перший день роботи моніторингової групи, це сприятиме подальшій співпраці) та їх присутність на публічному заході. Запросіть партнерів на захід-презентацію результатів моніторингу. Також слід за декілька днів повідомити ЗМІ і домовитись з ними про сюжет або зустріч в ефірі.
2. Заздалегідь підготуйте такі організаційні документи, які мають бути завірені належним чином: Положення про ЮК, копію штатного розпису або довідку із відділу кадрів про наявність структурного підрозділу та штатних посад, копію навчального плану та робочої програми дисципліни (якщо передбачено включення ЮК у навчальний процес).
3. Перевірте діловодство ЮК та оформлення її інформаційного забезпечення у корпусах закладу вищої освіти та у приміщеннях партнерів.
4. Підготуйте документи, які підтверджують підвищення кваліфікації викладачів кураторів з правозахисту та особливостей роботи юридичної клініки.
5. Перевірте матеріально-технічне забезпечення – належна робота оргтехніки в ЮК, наповнення інформаційних стендів щодо правил роботи ЮК.
6. Ретельно сплануйте правопросвітнє заняття, яке ви хочете показати моніторам, слід врахувати відповідність цільової аудиторії та методу його проведення. Для прикладу, звичайний лекторій, зовсім не сприймається учнями середніх шкіл, в той же час, практичні завдання, безпосереднє залучення до обговорення і енерджайзери запам’ятаються, а ви отримаєте фідбек у вигляді цікавості до вас та запрошення наступного разу.
7. Консультування – найцікавіше, адже клініки зацікавлені у клієнтах, їх кількість мотивує студентів до роботи у ЮК. Важливо в процесі моніторингу дати можливість оцінити якість інтерв’ювання та надання студентами консультації. Для цього слід проводити консультування в аудиторії, де одночасно проходить не більше двох консультацій та обов’язково залучені викладачі-куратори.
8. Залучайте до моніторингу найбільш активних студентів-клініцистів. Робота в процесі моніторингів показала, що залучення студентів до цього процесу мотивує їх на подальше удосконалення та підкреслює, що без їх активності не може відбуватись ефективна робота Юридичної клініки.
ОСНОВНА ПОРАДА. Готуватись до моніторингу необхідно! Знаходьте баланс між бажаним та реальним і виводьте свою Юридичну клініку на новий, більш якісний, рівень розвитку.
Авторка публікації: Катерина Дацко,
керівиниця юридичної клініки Криворізького
економічного інституту ДВНЗ “Київський національний
економічний університет імені Вадима Гетьмана”, учасниця моніторингової групи