Юридичні клініки – агенти популяризації медіації: підсумки та плани на майбутнє

“Проєкт довжиною у шість місяців. Шість неймовірних та насичених місяців у проєкті “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації, як способу вирішення спору”, поїздки, знайомства, активності, тренінги, вихід із зони комфорту, але навіть “скептики” медіації сказали: “Так, медіація має право на життя у діяльності юридичних клінік”. – Саме такі відгуки отримав регіональний проєкт Асоціації юридичних клінік України. 

14 квітня відбулася підсумкова конференція за результатами реалізації проєкту «Юридичні клініки – агенти популяризації медіації, як способу вирішення спору”.

Юридичні клініки

Виконавцями проєкту стали 4 юридичних клініки:

Проєкт об’єднав ці юридичні клініки, щоб навчити студентів та викладачів базовим основам медіації, створити та розвинути на базі юрклінік регіональну мережу агентів популяризації медіації, налагодити горизонтальну співпрацю юридичних клінік, а також співпрацю юридичних клінік з медіаційними, правозахисними громадськими організаціями та професійними медіаторами.

Керівниця проєкту Лідія Нестеренко представила основні напрацювання. Зокрема:

 • проведення регіонального дослідження “Правова та медійна грамотність населення Чернівецької та Івано-Франківської областей”;
 • розробка робочого зошита тренера для тренінгу “Доступно про медіацію”;
 • проведення трьох одноденних тренінгів “Доступно про медіацію”;
 • проведення симуляції процесу медіації;
 • розробка макетів інформаційно-презентаційних буклетів, плакатів та флаєрів про медіацію, які будуть використані в якості наочних матеріалів в подальшій роботі юридичних клінік з клієнтами та правопросвітній діяльності.

У своєму виступі Лідія Нестеренко зазначила, що:

“Проєкт – це недоспані ночі, таймменеджмент, проектні медіа-плани, дедлайни, звіти, вир емоцій. Але насамперед – це командна робота, підтримка та віра, що можливо все. Ми щиро радіємо, що цей проєкт не лише дозволив створити стійку та ефективну регіональну мережу юридичних клінік, а й став майданчиком для співпраці всіх тих, хто об’єднаний “юридичними клініками та медіацією”.

Юридичні клініки

Після знайомства юридичних клінік, важливим етапом проєкту стало регіональне дослідження “Правова та медійна грамотність населення Чернівецької та Івано-Франківської областей”, до якого було залучено 627 респондентів:

 • через систему Інтернет опитано 198 людей (128 жінок та 70 чоловіків);
 • безпосередньо опитано 429 осіб (249 жінок та 180 чоловіків).

Серед основних результатів опитування:

 • 66,3% опитаних знають про діяльність юридичних клінік;
 • 84,7% – не звертались за допомогою до юридичних клінік;
 • серед опитаних найбільше стикалися з правовими проблемами фінансового характеру (40,19%), сімейних (37,6%), соціальних (35,5%) та трудових (35%);
 • 45,2% знають, що таке медіація;
 • серед способів вирішення проблеми 34,5% опитаних надають перевагу мировій угоді, 27,9% – через суд, 17,8% – за допомогою медіації та ще 15,7% – через правоохоронні органи;
 • 67% опитаних хотіли б отримати більше інформації про медіацію;
 • 78,6% могли б звернутися до медіатора.

В межах проєкту студенти також розробили робочий зошит “Доступно про медіацію”. Згодом зошит буде доступний для скачування на ресурсах АЮКУ та юридичних клінік та для використання іншими юридичними клініками в своїх правопросвітніх заходах.

Зошит "Доступно про медіацію"

У лютому – березні студенти юрклінік відвідали тренінги “Доступно про медіацію”, мета якого – підвищити рівень знань про основи роботи з конфліктом та процес медіації, вміти практично застосувувати ці знання, а також налагодити співпрацю юридичних клінік України.

Після тренінгів на базі Прикарпатського університету ім. В.Стефаника відбулася симуляція процедури медіації, де студенти визначали медіабельність спорів та практикували навички медіатора.

Після отримання теоретичних знань, студенти приступили до практики та розробили 4 макети інформаційно-презентаційних буклетів, плакатів та флаєрів про медіацію, які можуть бути використані в якості наочних матеріалів в подальшій роботі юридичних клінік з клієнтами та правопросвітній діяльності.

Голова Асоціації юридичних клінік України Юлія Ломжець зазначила, що  метою впровадження регіональних проєктів є підтримка місцевих ініціатив юридичних клінік та розвиток співпраці юридичними клініками різних областей.

Юридичні клініки, АЮКУ

Валентина Мальцева, лаборантка  юридичної клініки Прикарпатського університету імені В.Стефаника зазначила:

“Проєкт був надзвичайно корисним, плідним, здобуті нові практичні навички у проведенні медіації як нами працівниками, так і нашими студентами-консультантами. За цей період ми були активними учасниками тренінгів “Доступно про медіацію”, які провели для нас кваліфіковані медіатори Євгенія Чмихова та Наталія Волкова. Отримали не просто сертифікати, а й змогли приміряти на себе роль як медіатора, так і будь-якої із сторін”

Катерина Данченко – Нагорняк, керівниця юридичної клініки “Феміда” Прикарпатського факультету Національного університету внутрішніх справ:

“Е-Конференція “Юридичні клініки – агенти медіації” онлайн конференція, яка дозволила охопити не тільки юридичні клініки різних навчальних закладів України, але й медіаторів, науково-педагогічних працівників, адвокатів, студентів та курсантів, які активно займаються медіацією”.

Регіональна ініціатива “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів”,  впроваджується юридичною клінікою юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у партнерстві з юридичними клініками Університету Короля Данила, Прикарпатського факультету Національної академії внутрішніх справ, Прикарпатського університету імені Василя Стефаника,  в межах проекту “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України”, що здійснюється Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

Юридичні клініки – агенти популяризації медіації: підсумки та плани на майбутнє
Scroll Up
X