Юридичні клініки: працюючі й розбалансовані конвеєри, сонні царства
Юридичні клініки: працюючі й розбалансовані конвеєри, сонні царства

Цей допис навіяний і моніторингами, і іншими спостереженнями, обговореннями, дослідженнями, які охоплюють період з 2003 року до сьогодні. Тому дозволю собі відвертість. Спробую лише замаскувати реальні назви, адже правда інколи ображає.

Близько 10 років тому я сформував детальний опис характеристик 4 рівнів розвитку юридичних клінік. Тоді це була особиста ініціатива і та класифікація (юридичні клініки: фантом, стандарт, стандарт плюс та лідер) залишилась лише науковою теорією.

Сьогодні ми маємо діючу класифікацію, яка теж складається з 4 рівнів (від організації, що прагне стати юрклінікою, до юридичної клініки високого ґатунку), що встановлюються моніторингом.

Що цікаво – наразі вищого шабля (81%) перші одинадцять оцінених юрклінік не досягли. Деякі ледь-ледь. При цьому монітори побачили чимало цікавих юридичних клінік, у кожній були приклади гарних управлінських практик. Ми всі стали більш поінформованими про себе, а отже – зросте і весь рух і чемпіони неодмінно з’являться. А можливо вони вже є, після виконання рекомендацій моніторингу.

Але чому така назва допису? Що це таке конвеєри, сонні царства? До чого класифікація десятилітньої давнини?

До того, що ми побачили різні рівні розвитку юрклінік. Якщо раніше вважалось, що рівень організації юридичних клінік залежить від тривалості їх роботи, то сьогодні ми бачимо контрасти. Юридичні клініки-новачки мають статус структурного підрозділу та забезпечують клінічний навчальний курс, одразу демонструють ознаки інноваційних практик. З іншого боку, юрклініки з числа фундаторів відродження руху, з 10+ роками функціонування бува валандаються без статусу і курсу, демонструють вельми скромні поточні результати в залученні кураторів, консультуванні та правопросвіті. Особливо сумно буває побачити таке у тих організацій, хто раніше визнавався лідерами, демонстрував високі показники й інноваційні напрями, вів за собою і вважався взірцем інших юрклінік.

Так от, для мене особисто змінений постулат, що успіхи юрклінік залежать від досвіду. Нова позиція – все залежить від ефективного управління. Досвід допомагає, зокрема утримуватись від помилок, але він не є критично важливим. Навпаки, у юрклінік неофітів буває те, чого все менше у досвідчених – ентузіазму як прагнення робити більше, ніж те, як тебе цінують.

Юридична клініка – механізм (чи організм, вибирайте що кому до вподоби), її функціонування щось на кшталт конвеєру. Вона може бути діючою, налагодженою, або розбалансованою, засміченою, невідлагодженою. Цей механізм до третього рівня оцінки (юридична клініка, що відповідає стандартам якості) дозволяють сформувати Стандарти. Вищий ґатунок якості досяжний лише за інтелектуального інноваційного управління.

Які фактори руйнують колишніх лідерів? Втома. Втрата ентузіазму і прагнення до пошуку нових сфер. Це класичні ознаки, що вимагають ротації. Управлінська література рекомендує ротацію (зміну посади чи виду діяльності) після кожних 2-5 років. В юрклініках допустима горизонтальна ротація (керівнику взятись за новий напрям роботи, перейти в статус куратора). Але варто спостерігати за результативністю в перспективі, якщо кілька років поспіль демонструється регрес, варто залучати “нову кров”.

А бувають ще юрклініки типу “сонні царства”. Вони не завжди “фантоми” (тобто існуючі лише на папері), як вважалось раніше. Вони можуть собі існувати десятиліттями, давати тихі і скромні результати, ховатись від моніторингів і від публічності взагалі. Як ніби ми не знаємо: уникання публічності – ознака неякості (ще один чинник з підручників менеджменту).

Подекуди керують юрклініками люди, які не ставлять мети вивести свою організацію в лідери. Тобто одразу невдале управлінське рішення стає на заваді розвитку організації. Про таке був ще один допис (див. Що ховається за юрклініками. Гра в правду-неправду). Але це вже зовсім буде складно описати, не наводячи прикладів.

Тому рухаймось вперед, запрошуймо Асоціацію на моніторинг. Ми завжди порадимо, як стати найкращою юридичною клінікою!

 

Моніторинги юридичних клінік проводяться Асоціацією юридичних клінік України у партнерстві з Українською фундацією правової допомоги за підтримки Міжнародного фонд “Відродження” в рамках реалізації проекту “Розвиток інституційної спроможності Асоціації / мережі юридичних клінік України.”

Автор: Андрій Галай

Юридичні клініки: працюючі й розбалансовані конвеєри, сонні царства
X