З 1 по 12 серпня у Чернігові відбувся Освітній фест прав людини — 2020
З 1 по 12 серпня у Чернігові відбувся Освітній фест прав людини — 2020

Це літо стало особливим для більшості з нас. Не виключенням став і Освітній Дім прав людини в Чернігові, у якому з 1 по 12 серпня успішно пройшов найбільший правозахисний фестиваль цього року  – Освітній фест прав людини.

Протягом 12 днів учасники четвертого Освітнього фесту прав людини 2020 мали змогу долучитись до п’яти різних тематичних блоків. Кожен з освітніх блоків мав свою тематику та різну аудиторію. Перший блок Освітнього фесту прав людини 2020 під назвою “Право на освіту в умовах сучасних викликів” був присвячений питанням забезпечення рівного доступу до освіти, ролі школи в умовах епідемії та змінам, які можна зробити для покращення забезпечення цього права в Україні. “Цей фестиваль досяг своєї основної мети – залучити людей думати і змусити їх реагувати”, –  наголосив один зі спікерів Освітнього фесту Олександ Мокрогуз – завкафедри суспільних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського.

Під час 3 днів освітнього блоку учасники брали участь в дискусіях, говорили про важливість імплементації прав людини в освітній процес та навчальні програми. Разом з нашими спікерами вони обмінялись своїм досвідом та подискутували над можливостями просування нових проектів у правозахисній сфері.

Другий блок Освітнього фесту прав людини був присвяченій темі організації Фестивалів демократії як діалогу та форми просвітництва з прав людини. Представники ініціативних груп та молоді активісти мали змогу познайомитися з діяльністю своїх колег, щоб у майбутньому використовувати їх досвід для організації власних фестивалів, публічних дискусій та громадських діалогів. Під час сесії був представлений досвід як українських організаторів фестивалів, так і закордонних експертів, які приєдналися до фесту у форматі онлайн. Зокрема експертка з Данії – Закія Ельванг – показала роботу міжнародної Асоціації фестивалів демократії в організації найбільшої суспільної події, яка популяризує розвиток демократичного суспільства. “Учасники були допитливі та уважні. Такий фестиваль це чудова можливість виявити нові ідеї, які потім будуть давати свої результати в регіонах, з яких приїхали учасники”, – прокоментував спікер II блоку Олексій Біда – координатор Центру документування УГСПЛ. Одна з учасниць та волонтерок Анастасія Велентій висловила своє захоплення від події та побажала повернутися у Дім в майбутньому: “Дім – це неймовірне місце! Я ще не бачила такої кількості людей, які зібралися в одному місці, щоб разом обговорити проблеми прав людини в Україні. Це дуже цінний для мене досвід. Сподіваюся, що матиму змогу відвідати Освітній фест прав людини 2021”.

З 1 по 12 серпня у Чернігові відбувся Освітній фест прав людини — 2020

Теми права на владу як елементу перехідного правосуддя та реінтеграції тимчасово окупованих територій були розкриті під час третього тематичного заїзду, гостями якого стали юридичні експерти, які працюють в державній та приватній сфері. Натомість четвертий блок відвідали учасники Шкіл прав людини, які вже раніше проходили тренінги в Домі. Активна молодь наголосила на важливості місцевого активізму та формування активного лідерства в громаді. Більше того, учасники відвідали майстерклас з написання грантових заявок та навіть презентували власні міні проекти під час конкурсу. Експертне журі підтримало 6 проектів, які будуть організовані молоддю з серпня по вересень цього року.

Через особливість цього року, п’ятий блок фестивалю був проведений в режимі онлайн – учасники з різних куточків світу мали можливість взяти участь в тематичних вебінарах та ZOOM обговореннях. Міжнародні та українські експерти представили теми подолання стресу, кризи в стосунках під час карантину та розповіли про те, як уникнути депресії в сучасних умовах.

З 1 по 12 серпня у Чернігові відбувся Освітній фест прав людини — 2020

Крім участі в інтерактивних дискусіях, презентаціях та лекціях, під час Освітнього фесту прав людини учасники познайомилися з легендами старовинного Чернігова, пізнали історію пісень про права людини під час виступу камерного хору під керівництвом Івана Богданова, послухали цікаві історії з життя під час “живої бібліотеки” та самостійно виготовили тематичні сумки фестивалю. Проводити додаткові заходи під час Освітнього фесту 2020 допомагали 2 команди волонтерів, які висловили бажання взяти участь в організації фестивалю.

З 1 по 12 серпня у Чернігові відбувся Освітній фест прав людини — 2020

Я вивчаю соціальну роботу. Мене цікавить соціальний сектор і те, як працюють неприбуткові організації. Цей фест надихнув мене на обрання професії в громадській сфері та допоміг визначитися зі своїм місцем в цій діяльності”, – описала свій досвід студентка Катерина Родиненко, одна з волонтерок фестивалю.

Тут раніше я була на школі правозахисників і вже минулого разу встигла відчути дружню атмосферу Дому, до якої хочеться повертатися” – сказала волонтерка Софія Дараган, яка відвідала Дім вдруге.

У зв’язку з особливою ситуацією фестиваль проводився з дотриманням санітарно-епідеміологічних правил. Зокрема була втричі зменшена кількість учасників офлайн, в програму були введені онлайн трансляції та вебінари, учасники дотримувались соціальної дистанції в Домі, а частина заходів фестивалю була проведена на вулиці. Проте навіть ці умови не зробили фестиваль менш яскравою подією, а навпаки – крім 60 офлайн учасників до нас долучилося більше 100 осіб онлайн. Події фестивалю відвідували представники освітянської спільноти – вчителі, адміністратори, викладачі, студенти, судді, адвокати, прокурори та громадські активісти.

Команда Освітнього дому прав людини в Чернігові сподівається, що учасники використають набутий досвід для створення власних проектів у своїх громадах та презентують гарні результати на Освітньому фесті прав людини 2021.

 

Освітній фест прав людини 2020 став можливим завдяки  партнерству з Фондом Домів Прав Людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії та проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

З 1 по 12 серпня у Чернігові відбувся Освітній фест прав людини — 2020
X