Це літо стало особливим для більшості з нас. Не виключенням став і Освітній Дім прав людини в Чернігові, у якому з 1 по 12 серпня успішно пройшов найбільший правозахисний фестиваль цього року – Освітній фест прав людини.
Протягом 12 днів учасники четвертого Освітнього фесту прав людини 2020 мали змогу долучитись до п’яти різних тематичних блоків. Кожен з освітніх блоків мав свою тематику та різну аудиторію. Перший блок Освітнього фесту прав людини 2020 під назвою “Право на освіту в умовах сучасних викликів” був присвячений питанням забезпечення рівного доступу до освіти, ролі школи в умовах епідемії та змінам, які можна зробити для покращення забезпечення цього права в Україні. “Цей фестиваль досяг своєї основної мети – залучити людей думати і змусити їх реагувати”, – наголосив один зі спікерів Освітнього фесту Олександ Мокрогуз – завкафедри суспільних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського.
Під час 3 днів освітнього блоку учасники брали участь в дискусіях, говорили про важливість імплементації прав людини в освітній процес та навчальні програми. Разом з нашими спікерами вони обмінялись своїм досвідом та подискутували над можливостями просування нових проектів у правозахисній сфері.
Другий блок Освітнього фесту прав людини був присвяченій темі організації Фестивалів демократії як діалогу та форми просвітництва з прав людини. Представники ініціативних груп та молоді активісти мали змогу познайомитися з діяльністю своїх колег, щоб у майбутньому використовувати їх досвід для організації власних фестивалів, публічних дискусій та громадських діалогів. Під час сесії був представлений досвід як українських організаторів фестивалів, так і закордонних експертів, які приєдналися до фесту у форматі онлайн. Зокрема експертка з Данії – Закія Ельванг – показала роботу міжнародної Асоціації фестивалів демократії в організації найбільшої суспільної події, яка популяризує розвиток демократичного суспільства. “Учасники були допитливі та уважні. Такий фестиваль це чудова можливість виявити нові ідеї, які потім будуть давати свої результати в регіонах, з яких приїхали учасники”, – прокоментував спікер II блоку Олексій Біда – координатор Центру документування УГСПЛ. Одна з учасниць та волонтерок Анастасія Велентій висловила своє захоплення від події та побажала повернутися у Дім в майбутньому: “Дім – це неймовірне місце! Я ще не бачила такої кількості людей, які зібралися в одному місці, щоб разом обговорити проблеми прав людини в Україні. Це дуже цінний для мене досвід. Сподіваюся, що матиму змогу відвідати Освітній фест прав людини 2021”.
Теми права на владу як елементу перехідного правосуддя та реінтеграції тимчасово окупованих територій були розкриті під час третього тематичного заїзду, гостями якого стали юридичні експерти, які працюють в державній та приватній сфері. Натомість четвертий блок відвідали учасники Шкіл прав людини, які вже раніше проходили тренінги в Домі. Активна молодь наголосила на важливості місцевого активізму та формування активного лідерства в громаді. Більше того, учасники відвідали майстерклас з написання грантових заявок та навіть презентували власні міні проекти під час конкурсу. Експертне журі підтримало 6 проектів, які будуть організовані молоддю з серпня по вересень цього року.
Через особливість цього року, п’ятий блок фестивалю був проведений в режимі онлайн – учасники з різних куточків світу мали можливість взяти участь в тематичних вебінарах та ZOOM обговореннях. Міжнародні та українські експерти представили теми подолання стресу, кризи в стосунках під час карантину та розповіли про те, як уникнути депресії в сучасних умовах.
Крім участі в інтерактивних дискусіях, презентаціях та лекціях, під час Освітнього фесту прав людини учасники познайомилися з легендами старовинного Чернігова, пізнали історію пісень про права людини під час виступу камерного хору під керівництвом Івана Богданова, послухали цікаві історії з життя під час “живої бібліотеки” та самостійно виготовили тематичні сумки фестивалю. Проводити додаткові заходи під час Освітнього фесту 2020 допомагали 2 команди волонтерів, які висловили бажання взяти участь в організації фестивалю.
“Я вивчаю соціальну роботу. Мене цікавить соціальний сектор і те, як працюють неприбуткові організації. Цей фест надихнув мене на обрання професії в громадській сфері та допоміг визначитися зі своїм місцем в цій діяльності”, – описала свій досвід студентка Катерина Родиненко, одна з волонтерок фестивалю.
“Тут раніше я була на школі правозахисників і вже минулого разу встигла відчути дружню атмосферу Дому, до якої хочеться повертатися” – сказала волонтерка Софія Дараган, яка відвідала Дім вдруге.
У зв’язку з особливою ситуацією фестиваль проводився з дотриманням санітарно-епідеміологічних правил. Зокрема була втричі зменшена кількість учасників офлайн, в програму були введені онлайн трансляції та вебінари, учасники дотримувались соціальної дистанції в Домі, а частина заходів фестивалю була проведена на вулиці. Проте навіть ці умови не зробили фестиваль менш яскравою подією, а навпаки – крім 60 офлайн учасників до нас долучилося більше 100 осіб онлайн. Події фестивалю відвідували представники освітянської спільноти – вчителі, адміністратори, викладачі, студенти, судді, адвокати, прокурори та громадські активісти.
Команда Освітнього дому прав людини в Чернігові сподівається, що учасники використають набутий досвід для створення власних проектів у своїх громадах та презентують гарні результати на Освітньому фесті прав людини 2021.
Освітній фест прав людини 2020 став можливим завдяки партнерству з Фондом Домів Прав Людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії та проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.